Ξανά... στην πισίνα

Τελευταία ενημέρωση: 2014-05-06, 19:28:04
Ξανά... στην πισίνα

Ξανά στην πισίνα για το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών μπαίνουν από την ερχόμενη Παρασκευή για το β’ γύρο -με το αβαντάζ ότι οι αγώνες θα γίνουν στο Βόλο- ο ΟΥΚ Βόλου και η Νίκη Βόλου.

Μετά τον α’ γύρο στην α’ φάση του πρωταθλήματος πόλο της Α2 εθνικής κατηγορίας, οι αγώνες του οποίου διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο Λαμίας, ο απολογισμός του Ο.Υ.Κ. Βόλου ήταν τρεις νίκες και μία ήττα και έτσι στο ξεκίνημα του β’ γύρου ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τη Ν.Ε. Λαμίας ενώ η Νίκη είχε δύο νίκες και δύο ήττες.

Τώρα από την ερχόμενη Παρασκευή οι δυο βολιώτικες ομάδες αγωνίζονται στο κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας με περισσότερες ελπίδες αφού μετά και το β’ γύρο οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 6 ομάδες) σχηματίζουν τον Ομιλο Ανόδου (θέσεις 1-6), οι αγώνες του οποίου θα διεξαχθούν 27-29 Ιουνίου (Α’ Γύρος) και 18-20 Ιουλίου (Β’ Γύρος). (Η βαθμολογία της Α’ Φάσης δεν μεταφέρεται.)

Οι 3 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 9 ομάδες) σχηματίζουν τον Ομιλο Καθόδου (θέσεις 7-15), οι αγώνες του οποίου θα διεξαχθούν τις ίδιες ημερομηνίες (27-29/6 και 18-20/7).

Η κλήρωση της Β’ Φάσης θα πραγματοποιηθεί στις 28 Μαΐου (13.30) στα γραφεία της ΚΟΕ.

Στην Α1 Εθνική κατηγορία ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες του Ομίλου Ανόδου, ενώ στην Β’ Εθνική κατηγορία υποβιβάζονται οι 4 τελευταίες ομάδες του Ομίλου Καθόδου.

Τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου ήταν:

Ν.Ε. Λαμίας - Ηρακλής 6-5

Πανσερραϊκός - Ο.Υ.Κ.Β. 7-15

Ηρακλής - Πανσερραϊκός 14-3

Νίκη - Ν.Ε. Λαμίας 8-6

Ο.Υ.Κ.Β. - Ηρακλής 11-5

Πανσερραϊκός - Νίκη 4-11,

Νίκη - Ο.Υ.Κ.Β. 9-10

Ν.Ε. Λαμίας - Πανσερραϊκός 11-8

Ηρακλής - Νίκη 9-8

Ο.Υ.Κ.Β. - Ν.Ε. Λαμίας 4-9

 

Η βαθμολογία που ξεκινούν οι ομάδες το δεύτερο γύρο την Παρασκευή στο Βόλο:

1. Ν.Ε. Λαμίας 32-25 9

2. Ο.Υ.Κ.Β. 40-30 9

3. Ηρακλής 33-28 6

4. Νίκη 36-29 6

5. Πανσερραϊκός 22-51 0

 

Το πρόγραμμα του Β΄ γύρου  

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων του Β’ Γύρου της Α’ Φάσης της Α2 Ανδρών 2014 στο Κολυμβήτηριο έχει ως εξής:

1η αγωνιστική Παρασκευή 09/05/14

ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ Ηρακλής - ΝΕ Λαμίας

ΩΡΑ: 20:30 ΟΥΚ Βόλου - Πανσερραϊκός

Ρεπό: Νίκη Βόλου

2η αγωνιστική Σάββατο 10/05/14

ΩΡΑ: 10:00 Πανσερραϊκός - ΓΣ Ηρακλής

ΩΡΑ: 11:00 ΝΕ Λαμίας - ΓΣ Νίκη Βόλου

Ρεπό: ΟΥΚ Βόλου

3η αγωνιστική Σάββατο 10/05/14

ΩΡΑ: 18:30 ΓΣ Ηρακλής - ΟΥΚ Βόλου

ΩΡΑ: 19:30 ΓΣ Νίκη Βόλου - Πανσερραϊκός

Ρεπό: ΝΕ Λαμίας

4η αγωνιστική Κυριακή 11/05/14

ΩΡΑ: 10:00 ΟΥΚ Βόλου - ΓΣ Νίκη Βόλου

ΩΡΑ: 11:00 Πανσερραϊκός - ΝΕ Λαμίας

Ρεπό: ΓΣ Ηρακλής

5η αγωνιστική Κυριακή 11/05/14

ΩΡΑ: 17:30 ΓΣ Νίκη Βόλου - ΓΣ Ηρακλής

ΩΡΑ: 18:30 ΝΕ Λαμίας - ΟΥΚ Βόλου

Ρεπό: Πανσερραϊκός

 

Ο ΟΥΚ Βόλου  

Με το προβάδισμα και 9 βαθμούς από τον α’ γύρο, θα μπει στη μάχη του β’ γύρου ο ΟΥΚ Βόλου που αν και είχε αρχικό στόχο ένα καλό πλασάρισμα ξεκινά την Παρασκευή τους αγώνες με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό.

Ο προπονητής της ομάδας, Ζαφείρης Μαρινάγης για τα παιχνίδια της β’ φάσης θα έχει στην αποστολή τους: Λαγωνικάκη, Φράγκο, Κοράκη, Τέττερη, Κουλουξή, Μαρινάγη Χρήστο, Μαρινάγη Γιώργο, Γραμμένο, Μαρασλή, Κολημήτρα, Δημητρίου, Γιαβαρίδη, Τσιανάκα, Μολοχάδη, Πάκο και Παπαβασιλείου.

 

Η Νίκη Βόλου  

Η Νίκη Βόλου έχει ρεπό στην πρεμιέρα και το ερχόμενο Σάββατο ξεκινά τους αγώνες κόντρα στην Λαμία. Ο τεχνικός της Νίκης, Δημήτρης Μπλάνας, ο οποίος μάλιστα στον α’ γύρο προσέφερε τις υπηρεσίες του και στην πισίνα, λόγω των απουσιών τώρα θα έχει περισσότερες λύσεις με τη συμμετοχή του Φώτη Σταθόπουλου και σε όλα τα ματς τους Παναγιώτη Κουρτίδη και Ανδρέα Ευαγγελινό.

Ετσι η Νίκη στο β’ γύρο θα στηριχτεί στους Μητρούση, Μπατζιάκα, Αποσκίτη, Τζαμτζή, Ευαγγελινό, Αθανασιάδη, Κουρτίδη, Δελακά, Καρκαλιάνη, Δανιήλ, Λέτσιο, Παρασκευά, Μαυρατζιώτη, Μάκο και Κατάση.

 

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

 

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
2
+
6
=