Το καλοκαίρι του πόλο

Τελευταία ενημέρωση: 2014-06-01, 12:19:37
Το καλοκαίρι του πόλο

Στην πισίνα θα βρει το καλοκαίρι τις Βολιώτικες ομάδες πόλο αφού για την Α2 Εθνική κατηγορία ο ΟΥΚ Βόλου δίνει αγώνες για την τελική φάση στον Ομιλο ανόδου (27-29 Ιουνίου και 18-20 Ιουλίου), η Νίκη επίσης για την Α2 θα παίξει για την παραμονή της στην κατηγορία και θα αγωνιστεί στον Ομιλο καθόδου, ενώ ΝΟΒΑ και ΟΕΑ-ΝΑΒ θα παίξουν στη Β’ Εθνική.  

Α2 για άνοδο ο ΟΥΚ

27-29 Ιουνίου και 18-20 Ιουλίου θα γίνει η τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών στον Ομιλο ανόδου με τον ΟΥΚ να κάνει πρεμιέρα κόντρα στη ΝΕ Λαμίας που ήταν στον ίδιο όμιλο στην α΄ φάση και έπαιξαν και στη Λαμία αλλά και στο Βολο.

Για τον Ομιλο ανόδου εκτός του ΟΥΚ Βόλου και της Λαμίας έχουν περάσει: Υδραϊκός, ΝΟ Πατρών (2ος Ομιλος), ΝΟ Καλαμακίου, ΝΟ Χανίων (3ος Ομιλος).

Η τελική βαθμολογία στην α΄ φάση ήταν :

1. Ν.Ε. Λαμίας            70-55 16

2. Ο.Υ.Κ.ΒΟΛΟΥ       83-64 16

3. Νίκη Βόλου            74-59 15

4. Ηρακλής                  72-71 12

5. Πανσερραϊκός         58-108 0

Τα πλέι οφ (θέσεις 1-6) περιλαμβάνουν δύο γύρους (σύνολο 10 αγωνιστικές) με τις δύο πρώτες ομάδες της βαθμολογίας να ανέρχονται στην Α1 Εθνική κατηγορία. Τον Βόλο θα εκπροσωπήσει ο Ο.Υ.Κ.Β. που κατά σειρά θα αντιμετωπίσει τους Ν.Ε. Λαμίας, Υδραϊκό, Ν.Ο. Καλαμακίου, Ν.Ο. Χανίων και Ν.Ο. Πατρών.

Ολοι οι αγώνες στην 1η αγωνιστική:

Υδραϊκός - ΝΟ Καλαμακίου

ΝΟ Χανίων - ΝΟ Πατρών

ΟΥΚ Βόλου - ΝΕ Λαμίας

2η αγωνιστική:

ΝΟ Καλαμακίου - ΝΟ Πατρών

ΝΕ Λαμίας - ΝΟ Χανίων

Υδραϊκός - ΟΥΚ Βόλου

3η αγωνιστική:

ΝΟ Πατρών - ΝΕ Λαμίας

ΟΥΚ Βόλου - ΝΟ Καλαμακίου

ΝΟ Χανίων - Υδραϊκός

4η αγωνιστική:

ΝΟ Καλαμακίου - ΝΕ Λαμίας

Υδραϊκός - ΝΟ Πατρών

ΟΥΚ Βόλου - ΝΟ Χανίων

5η αγωνιστική:

ΝΕ Λαμίας - Υδραϊκός

ΝΟ Πατρών - ΟΥΚ Βόλου

ΝΟ Χανίων - ΝΟ Καλαμακίου

 

Νίκη για παραμονή  

Για την παραμονή στην Α2 η Νίκη παίζει με τον Ποσειδώνα στην πρεμιέρα της τελικής φάσης στον Ομιλο καθόδου.

Η Νίκη Βόλου, θα αγωνιστεί με ΝΕ Πατρών, Ηρακλή, ΟΦΗ, Νηρέα Γέρακα, Ποσειδών Ιλισίων, Πανσερραϊκό, Ηλυσιακό και ΓΣ Ηλιούπολης για τις θέσεις 7-15 στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος. Οι τέσσερις τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Η Νίκη που από καθαρή ατυχία δεν κατάφερε να προκριθεί στον όμιλο ανόδου, έχει τις δυνατότητες για την παραμονή... Με τη λήξη του β΄ γύρου η Νίκη Βόλου έμεινε εκτός, συγκεντρώνοντας ένα βαθμό λιγότερο και θα διεκδικήσει ΤΩΡΑ την παραμονή της στην Α2 εθνική κατηγορία μέσω των πλέι άουτ.

 

Το πρόγραμμα στον όμιλο καθόδου της Α2:

 

1η αγωνιστική: Ηρακλής - ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΦΗ - Ηλυσιακός, Νηρέας Γέρακα - Πανσερραϊκός, Ποσειδών Ιλισίων - Νίκη Βόλου

 

2η αγωνιστική: ΝΕ Πατρών - Ηρακλής, Πανσερραϊκός - Ποσειδών Ιλισίων, Ηλυσιακός - Νηρέας Γέρακα, ΓΣ Ηλιούπολης - ΟΦΗ

 

3η αγωνιστική: Ποσειδών Ιλισίων - Ηλυσιακός, Νίκη Βόλου - Πανσερραϊκός, Νηρέας Γέρακα - Γ.Σ. Ηλιούπολης, ΟΦΗ - ΝΕ Πατρών

 

4η αγωνιστική: ΓΣ Ηλιούπολης - Ποσειδών Ιλισίων, ΝΕ Πατρών - Νηρέας Γέρακα, Ηρακλής - ΟΦΗ, Ηλυσιακός - Νίκη Βόλου

 

5η αγωνιστική: Νηρέας Γέρακα - Ηρακλής, Πανσερραϊκός - Ηλυσιακός, Νίκη Βόλου - Γ.Σ. Ηλιούπολης, Ποσειδών Ιλισίων - ΝΕ Πατρών

 

6η αγωνιστική: ΓΣ Ηλιούπολης - Πανσερραϊκός, ΝΕ Πατρών - Νίκη Βόλου, Ηρακλής - Ποσειδών Ιλισίων, ΟΦΗ - Νηρέας Γέρακα

 

7η αγωνιστική: Ηλυσιακός - Γ.Σ. Ηλιούπολης, Νίκη Βόλου - Ηρακλής, Ποσειδών Ιλισίων - ΟΦΗ, Πανσερραϊκός - ΝΕ Πατρών

 

8η αγωνιστική: ΟΦΗ – Νίκη Βόλου, Νηρέας Γέρακα - Ποσειδών Ιλισίων, ΝΕ Πατρών - Ηλυσιακός, Ηρακλής - Πανσερραϊκός

 

9η αγωνιστική: Νίκη Βόλου - Νηρέας Γέρακα, Πανσερραϊκός - ΟΦΗ, Γ.Σ. Ηλιούπολης - ΝΕ Πατρών, Ηλυσιακός - Ηρακλής

 

 

Η Β΄Εθνική  

Φέτος υπάρχει μια τελείως διαφορετική μορφή της Β’ εθνικής κατηγορίας πόλο όπου έγινε ήδη η κλήρωση του πρώτου γύρου της Α’ φάσης στα γραφεία της ΚΟΕ και έχουμε πια τα εξής δεδομένα:

Α) Ο πρώτος γύρος της Α’ φάσης είναι προγραμματισμένος για τις 20-22 Ιουνίου και ο Β’ γύρος της Α’ φάσης για τις 4-6 Ιουλίου. Ουσιαστικά έχουμε μπροστά μας ένα σύστημα εντός και εκτός έδρας.

 

Β) Στην πρώτη φάση θα γίνουν πέντε όμιλοι από πέντε ομάδες και στην Β’φάση θα περνάνε οι τέσσερις (!), ενώ οι τελευταίες πέντε συνολικά θα κάνουν έναν όμιλο Play out από τον οποίο στην κατηγορία θα μένει μόνο ο πρώτος.

Γ) Στις 7/7 είναι η κλήρωση της Β’ φάσης που θα γίνει στις 18-20 Ιουλίου και εκεί θα δούμε τέσσερις ομίλους από πέντε ομάδες, εκ των οποίων οι δύο πρώτες θα προκρίνονται σε ένα final 8.

Οι Ομιλοι:

Ναυπλίου: Ναύπλιο, Καλαμάτα, Νηρέας Πατρών, Ναυσίθοος Κέρκυρας, Ρέθυμνο.

Θεσσαλονίκης: Οξυγόνο, Άρης Θεσσαλονίκης, Αθως, Αλέξανδρος Συκεών, Καβάλα.

Θεσσαλίας: ΝΟΒΑ, ΟΕΑΝΑΒ, Λάρισα, Αναγέννηση Λαμίας, Χαλκίδας.

Α’ Αττικής: Βετεράνοι, Άγιος Νικόλας, Νηρέας Χαλανδρίου, Ιωνικός, Μυτιλήνη.

Β’ Αττικής: Πετρούπολη, Τρίτωνας Αμαρουσίου, Χαϊδάρι, Περιστέρι, Μίλωνας.

Ετσι το τριήμερο 20-22 θα φιλοξενηθεί στη Νέα Ιωνία η α’ φάση της Β’ Εθνικής των ανδρών και την πρόκριση στη β’ φάση θα πάρουν οι τέσσερις εκ των πέντε ομάδων.

Το πρόγραμμα είναι το εξής:

Παρασκευή 20/6

18.00 Ν.Ο. Χαλκίδας - ΟΕΑ/ΝΑΒ

19.00 Ν.Ο. Λάρισας - ΝΟΒΑ

Σάββατο 21/6

10.00 ΝΟΒΑ - Ν.Ο. Χαλκίδας

11.00 Αναγέννηση - Ν.Ο. Λάρισας

17.00 ΟΕΑ/ΝΑΒ - ΝΟΒΑ

18.00 Ν.Ο. Χαλκίδας - Αναγέννηση

Κυριακή 22/6

12.30 Αναγέννηση - ΟΕΑ/ΝΑΒ

13.30 Ν.Ο. Λάρισας - Ν.Ο. Χαλκίδας

19.00 ΝΟΒΑ - Αναγέννηση

20.00 ΟΕΑ/ΝΑΒ - Ν.Ο. Λάρισας

 

Μίνι-παίδων

Στο Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας (20-21-22/6 ) θα γίνουν και οι αγώνες της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος Υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων στο οποίο συμμετέχουν και οι μικροί πολίστες της Νίκης Βόλου και του ΟΥΚ.

Το πρόγραμμα

1η αγωνιστική Παρασκευή 20/6/14

20:30 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ - ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

21:30 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

 

2η αγωνιστική Σάββατο 21/6/14

12:30 Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

13:30 ΑΟ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΝ. - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

 

3η αγωνιστική Σάββατο 21/6/14

19:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ - Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

20:30 ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ - ΑΟ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΝ.

 

4η αγωνιστική Κυριακή 22/6/14

10:00 ΑΟ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΝ. - ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ

11:00 ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ - ΝΑΣ ΗΜΑΘΙΑΣ

 

5η αγωνιστική Κυριακή 22/6/14

16:30 Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΑΟ ΠΥΡΡΟΣ ΙΩΝ.

17:30 ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ

Στην Τελική Φάση προκρίνονται 10 ομάδες και συγκεκριμένα οι 2 πρώτες από κάθε όμιλο.

 

 Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
3
=