Διακοπή 43 λεπτών λόγω κροτίδας και νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αρη σε άδειο γήπεδο

διακοπή-43-λεπτών-λόγω-κροτίδας-και-νίκη-477106

Σε άδειο γήπεδο πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ τη νίκη επί του Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε με 56-49 σε μέτριο ποιοτικό παιχνίδι, αλλά ο απολογισμός της βραδιάς είναι αρνητικός για τους νικητές, αφού το ματς διακόπηκε για 43 λεπτά 6’03’’ πριν τη λήξη με σκορ 47-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Αιτία της διακοπής ήταν κροτίδα πολύ μεγάλης έντασης που έριξαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ. Αμέσως οι παίκτες των φιλοξενούμενων αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια, για να ακολουθήσουν οι διαιτητές Σχινάς, Καρακατσούνης και Πουρσανίδης.

Παράγοντες και παίκτες του ΠΑΟΚ μίλησαν από τη μεγαφωνική εγκατάσταση στους οπαδούς και τελικά κατάφεραν να τους πείσουν να αδειάσουν το γήπεδο, όπως είχαν ζητήσει οι διαιτητές.

Πολύ μεγάλο είναι το πλήγμα της διακοπής για τον ΠΑΟΚ σε σεζόν που προέχει η παράμετρος «οικονομική εξυγίανση», αφού αναμένεται τιμωρία.

«Μιλώ εκ μέρους των συμπαικτών μου και ζητώ συγγνώμη από τους φιλάθλους που έρχονται σε κάθε ματς, πληρώνοντας εισιτήριο, αλλά και τον Άρη αν έχει παράπονα από τη φιλοξενία», δήλωσε ο Απόλλωνας Τσόχλας.

Μοχλός ανάπτυξης του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ντι Τζέι Κούπερ, ενώ καθοριστικό τρίποντο σκόραρε(54-47) ο Τσόχλας τρία λεπτά πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-25, 43-41, 56, 49.

ΠΑΟΚ(12/28 διπ., 7/212 τρ., 11/16 β., 26-10 ριμ., 5 κλ., 20 λ., 10 ασ., 2 κοψ.): Πέιν 9, Κούπερ 9(3), Χαραλαμπίδης 1, Τσόχλας 9(1), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 13(1), Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 4, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3(1), Λιάπης.

ΑΡΗΣ(12/29 διπ., 6/22 τρ., 7/12 β., 18-9 ριμ., 7 κλ., 16 λ., 9 ασ., 2 κοψ.): Μποχωρίδης 1, Χαντ, Πελεκάνος 3, Γκίκας 3(1), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 11(2), Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 5(1), Μούρτος 13(2), Αθηναίου.