Πρεμιέρα του ΟΥΚ Βόλου

Τελευταία ενημέρωση: 2012-04-20, 16:00:24
Πρεμιέρα του ΟΥΚ Βόλου

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Ξεκινάει  σήμερα  ο α’ γύρος  στο Πρωτάθλημα στην Α2 πόλο

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Μετά  την προχθεσινή πρόκριση  στο Κύπελλο Ελλάδας υδατοσφαίρισης ο ΟΥΚ Βόλου από  σήμερα  και από  την Κέρκυρα  μπαίνει  στη  μάχη  του  πρωταθλήματος καθώς  ξεκινάει ο α’ γύρος  στο Πρωτάθλημα της Α2 πόλο.

Το φετινό πρωτάθλημα της Α2 πόλο έχει αλλαγές και ιδιαιτερότητες αλλά ο ΟΥΚ δείχνει πως παρ’ ότι δεν έχει ματς στο Βόλο( ο α’ γύρος γίνεται στην Κέρκυρα και ο β΄ γύρος στη Λάρισα) μπορεί να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η Α’ φάση του πρωταθλήματος (σε 2 ομίλους) θα διεξαχθεί σε δύο γύρους.

Ο α’ γύρος 20-22 Απριλίου και ο β’ γύρος 11-13 Μαΐου.

Στη συνέχεια, οι 3 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου θα αγωνιστούν στην τελική φάση (22-24 Ιουνίου και 13-15 Ιουλίου) για τις θέσεις 1-6 και οι 3 τελευταίες τις ίδιες ημερομηνίες για τις θέσεις 7-12.

Στην Α1 Εθνική του πόλο κατηγορία ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες (1η, 2η), ενώ στην Β’ Εθνική υποβιβάζονται οι 2 τελευταίες (11η, 12η).

Για τον ΟΥΚ Βόλου αντίπαλοί του στο πρωτάθλημα είναι οι Ηρακλής, ΝΑΟ Κέρκυρας, ΝΕ Πατρών, Τρίτων Αμαρουσίου και ο ΝΟ Λάρισας τον οποίο κέρδισε προχθές 8-6 στο Βόλο για το κύπελλο.

Για τον ΟΥΚ ο προπονητής Ζαφείρης Μαρινάγης θα έχει στη διάθεσή του τους εξής πολίστες : Τέλης Τουριόγλου, Μάριος Γεωργακόπουλος, Δημήτρης Μπλάνας, Νίκος Γλύκας, Γιώργος Βαμβουνάκης, Βασίλης Βαμβουνάκης, Νίκος Κοκκάλας, Σταύρος Μανώλης, Νίκος Θέος, Σπύρος Μυκονιάτης, Γιάννης Ευαγγελός, Χρήστος Μαρινάγης, Γιώργος Μαρινάγης, Αργύρης Μαρασλής, Γιάννης Ιωαννίδης και Μάριος Χατζηγούλας.

Το πρόγραμμα των αγώνων του α’ γύρου (κολ. Κέρκυρας),στον όμιλο του ΟΥΚ έχει ως εξής:

Παρασκευή, 20/4: 19.00 Ηρακλής – ΟΥΚ Βόλου,

20.00 ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας,

21.00 ΝΑΟ Κέρκυρας – Τρίτων Αμαρουσίου

Σάββατο, 21/4: 10.30 ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Λάρισας,

11.30 Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΕ Πατρών,

12.30 Ηρακλής – ΝΑΟ Κέρκυρας,

18.30 ΝΟ Λάρισας – Τρίτων Αμαρουσίου,

19.30 ΝΑΟ Κέρκυρας – ΟΥΚ Βόλου,

20.30 ΝΕ Πατρών – Ηρακλής

Κυριακή, 22/4: 09.30 ΟΥΚ Βόλου – Τρίτων Αμαρουσίου,

10.30 Ηρακλής – ΝΟ Λάρισας,

11.30 ΝΑΟ Κέρκυρας – ΝΕ Πατρών,

17.00 Τρίτων Αμαρουσίου – Ηρακλής,

18.00 ΝΕ Πατρών – ΟΥΚ Βόλου,

19.00 ΝΟ Λάρισας – ΝΑΟ Κέρκυρας

.

Ο άλλος όμιλος

Στον άλλο όμιλο οι ομάδες είναι: ΑΝΟ Γλυφάδας, Ποσειδών Ιλισίων, ΟΦΗ, ΓΣ Ηλιούπολης, Ηλυσιακός, ΝΟ Σύρου και το πρόγραμμα των αγώνων της Α’ φάσης που γίνεται στη Γλυφάδα είναι:

Παρασκευή, 20/4: 19.30 ΑΝΟ Γλυφάδας – ΝΟ Σύρου, 20.30 ΟΦΗ – ΓΣ Ηλιούπολης, 21.30 Ποσειδών Ιλισίων – Ηλυσιακός

Σάββατο, 21/4: 10.00 ΝΟ Σύρου – ΓΣ Ηλιούπολης, 11.00 Ηλυσιακός – ΟΦΗ, ΑΝΟ Γλυφάδας – Ποσειδών Ιλισίων, 18.30 ΓΣ Ηλιούπολης – Ηλυσιακός, 19.30 Ποσειδών Ιλισίων – ΝΟ Σύρου, 20.30 ΟΦΗ – ΑΝΟ Γλυφάδας

Κυριακή, 22/4: 10.00 ΝΟ Σύρου – Ηλυσιακός, 11.00 ΑΝΟ Γλυφάδας – ΓΣ Ηλιούπολης, 12.00 Ποσειδών Ιλισίων – ΟΦΗ, 17.30 Ηλυσιακός – ΑΝΟ Γλυφάδας, 18.30 ΟΦΗ – ΝΟ Σύρου, 19.30 ΓΣ Ηλιούπολης – Ποσειδών Ιλισίων

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
2
=