Πρεμιέρα με το δεξί για Βόλο στην Α2 πόλο

Τελευταία ενημέρωση: 2019-11-25, 14:15:17
Η Βολιώτικη ομάδα ξεκίνησε με νίκη από το Κλειστό Κολυμβητήριο «Β. Πολύμερος»

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Βορείου Ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας για τον Βόλο, που επικράτησε με 10-7 του ΟΦΘ, στο κλειστό κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας, «Β. Πολύμερος».

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Μπροστά σε αρκετούς φίλους του αθλήματος, ο πολύ καλός, κατά περιόδους, Βόλος έκανε το καθήκον του, παίζοντας όμορφο πόλο, όντας ιδιαίτερα θετικός και στα αμυντικά του καθήκοντα. Μοιρασμένο ήταν το πρώτο οκτάλεπτο, με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 3-3 και τους Παπαβασιλείου και Δανιήλ (δύο φορές) να πετυχαίνουν τα τέρματα των Βολιωτών. Η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα εκμεταλλεύτηκε την δεύτερη περίοδο όπου με ένα επιμέρους σκορ 3-0 ξέφυγε με τρία τέρματα (6-3), με τους Γλούμη και Δανιήλ, που πέτυχε 4 συνολικά τέρματα, να βρίσκουν δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, φθάνοντας στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου τη διαφορά στο ένα γκολ (6-5). Το γκολ, όμως του Κουφιδάκη έδωσε στους Βολιώτες και πάλι αέρα δύο τερμάτων για το 7-5, ενώ το 8-5 έγραψε ο Πετρόπουλος, δίνοντας διαφορά ασφαλείας στον Βόλο.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από δύο γκολ, για το τελικό 10-7 ενώ για τους γηπεδούχους οι Στεργίου και Κουφιδάκης σκόραραν για δεύτερη φορά. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, η απώλεια δύο πέναλτι για την ομάδα του Βόλου, που πάντως πανηγύρισε τη νίκη.

Βόλος-ΟΦΘ       10-7

Οκτάλεπτα: (3-3, 3-0, 2-2, 2-2)

ΒΟΛΟΣ (Δημήτρης Μπλάνας): Νάσιος, Δανιήλ 4, Γκανάτσιος, Παπαβασιλείου, Μαρινάγης Γ., Μαρινάγης Χ., Πετρόπουλος 1, Βλιώρας, Γλούμης 1, Στεργίου 2, Νικηφορίδης, Κουφιδάκης 2, Ιωακείμ, Νικολέρης, Κοκκινάκης Δ.

ΟΦΘ (Τάσος Δούμπας): Σιορδίλης, Μπιτσάκης, Μουτσιάνος, Αληχανίδης Αβ. 2, Γιώρτσιος, Παπαμανωλιουδάκης, Παπαθεοδώρου 2, Αληχανίδης Β. 1, Δημητριάδης, Χαμίτης, Αρώνης Γ. 1, Καρκαλιάνης 1, Φαρσάρης, Γκιόκας, Παρίσης