H ώρα της τελικής φάσης

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-19, 14:55:08
H ώρα της τελικής φάσης

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Στην Αθήνα και συγκεκριμένα στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης θα χτυπά από αύριο η καρδιά της Νίκης Βόλου, εκεί όπου το τμήμα υδατοσφαίρισης των νέων ανδρών, για πρώτη φορά στην ιστορία του συμμετέχει στην τελική φάση του πρωταθλήματος (20-22 Απριλίου).

Οι νέοι άνδρες της βολιώτικης ομάδας έγραψαν ιστορία, καθώς προκρίθηκαν ως δεύτεροι από τον Όμιλο της Θεσσαλονίκης όπου συμμετείχαν. Αξιοσημείωτο είναι ότι μόλις 3 αθλητές των κυανόλευκων αγωνίζονται μόνο στο πρωτάθλημα νέων, με το μεγαλύτερο μέρος του συνόλου να είναι αθλητές της εφηβικής ομάδας, οι οποίοι πριν από λίγες ημέρες πέτυχαν την πρόκρισή τους στις 25 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Ο προπονητής Δημήτρης Μπλάνας για το πρωτάθλημα υπολογίζει στους: Σαραγγανίδα, Γλούμη, Κανάκη, Γκατζούνα, Μόσιο, Γκανάτσιο, Βάτσο, Χαλατσόπουλο, Δαλιάνη, Καλλιμόπουλο, Κοκκινάκη, Νιζάμη, Στρ. Τσίχλα, Γ. Τσίχλα.

Σημειώνεται ότι οι 8 ομάδες που πέρασαν στην τελική φάση και χωρίστηκαν σε δύο ομίλους είναι οι: ΑΝΟ Γλυφάδας, Ολυμπιακός, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΝΟ Βουλιαγμένης, ΠΑΟΚ, Νίκη Βόλου, ΝΟ Πατρών και ΝΕ Πατρών.

Η Νίκη Βόλου, μετά την κλήρωση της τελικής φάσης έπεσε στα… δύσκολα, αφού θα αντιμετωπίσει τους ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό Πειραιώς και ΝΟ Βουλιαγμένης, ομάδες πολύπειρες, με πολλές κατακτήσεις τροπαίων στην κατηγορία. Η Νίκη, μετά τους αγώνες του Β’ Ομίλου που θα διεξαχθούν στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, ανάλογα με τη θέση που θα καταλάβει θα αγωνιστεί για την τελική της κατάταξη, σε αγώνα που θα γίνει την Κυριακή στο κολυμβητήριο της Ν. Σμύρνης.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για τους Βολιώτες αθλητές που θα λάβουν μέρος στην τελική φάση της διοργάνωσης, καθώς θα πάρουν πολλές εμπειρίες και θα έχουν την ευκαιρία να παίξουν ανταγωνιστικό πόλο.

Το πρόγραμμα των δύο ομίλων

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

(κολυμβητήριο Γλυφάδας)

1η αγωνιστική 

Αύριο Παρασκευή

8:30μ.μ. ΝΟ Πατρών-ΑΟΠ Φαλήρου

9:30μ.μ. ΑΝΟ Γλυφάδας-ΝΕ Πατρών

Σάββατο  

2η αγωνιστική

11π.μ. ΝΟ Πατρών-ΝΕ Πατρών

12π.μ. ΑΝΟ Γλυφάδας-ΑΟΠ Φαλήρου

3η αγωνιστική

6μ.μ. ΑΝΟ Γλυφάδας-ΝΟ Πατρών

7μ.μ. ΑΟΠ Φαλήρου-ΝΕ Πατρών

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

(κολυμβητήριο Βουλιαγμένης)

1η αγωνιστική

Αύριο

7:30μ.μ. ΠΑΟΚ-Νίκη Βόλου

8:30μ.μ. Ολυμπιακός-ΝΟ Βουλιαγμένης

2η αγωνιστική

Σάββατο 21/04

10π.μ. ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

11π.μ. Νίκη Βόλου-ΝΟ Βουλιαγμένης

3η αγωνιστική

5μ.μ. ΠΑΟΚ-ΝΟ Βουλιαγμένης

6μ.μ. Νίκη Βόλου-Ολυμπιακός

Κυριακή 22/04 (κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης)

9 π.μ. η 1η ομάδα του Α’ ομίλου με την 2η ομάδα του Β’ ομίλου

10 π.μ. η 2η ομάδα του Α’ ομίλου με την 1η ομάδα του Β’ ομίλου

11 π.μ. η 3η ομάδα του Α’ ομίλου με την 3η ομάδα του Β’ ομίλου (5η-6η θέση)

12μ. η 4η ομάδα του Α’ ομίλου με την 4η ομάδα του Β’ ομίλου (7η-8η θέση)

6 μ.μ. Μικρός τελικός

7 μ.μ. Μεγάλος τελικός

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
8
+
9
=