ΠΟΛΟ

Εδειξε ποιος είναι… το αφεντικό η Νίκη

εδειξε-ποιος-είναι-το-αφεντικό-η-νίκ-62581

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Με κρίσιμη νίκη ξεκίνησε το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας πόλο η ανδρική ομάδα της Νίκης Βόλου, ξεπερνώντας το εμπόδιο και του Γ.Σ Ηλιούπολης, επικρατώντας στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας με 8-7 για την 8η αγωνιστική.

Οι Βολιώτες ανέβηκαν στους 18 βαθμούς, παραμένοντας στην 2η θέση της βαθμολογίας και βαδίζουν σταθερά προς τα play-off της διοργάνωσης, για να πετύχουν από πολύ νωρίς τον στόχο της παραμονής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Δημήτρη Μπλάνα, παρά το μέτριο ξεκίνημα στην πρώτη περίοδο, όπου βρέθηκαν να χάνουν με 2-1, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να υποτάξουν μία εκ των δύο ομάδων, που τους είχαν κερδίσει στον πρώτο γύρο. Με ένα επιμέρους 3-2 στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Νίκης κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 5-4,

Στο τρίτο οκτάλεπτο η άμυνα των Βολιωτών ήταν… για σεμινάριο, καθώς δε δέχθηκαν κανένα γκολ από τους Αθηναίους, πετυχαίνοντας τρία τέρματα για να ανεβάσουν τη διαφορά στα τρία γκολ (7-4). Η νωθρότητα… επέστρεψε για τη Νίκη Βόλου στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν γρήγορα σε 7-6, ωστόσο το τέρμα του Γλούμη για το 8-6, έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στην Νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Ηλιούπολης ήταν να μειώσει σε 8-7, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για τους κυανόλευκους ήταν ο Γιαβαρίδης, που πέτυχε 3 τέρματα.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 8-7

Οκτάλεπτα: 1-2, 3-2, 3-0, 1-3

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ 1, Γκανάτσιος, Βάτσος, Μακρής, Θεοδωρόπουλος 2, Γκατζούνας, Γλούμης 2, Σαραγγανίδας, Γιαβαρίδης 3, Μόσιος, Μαρτζούχος, Κοκκινάκης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Κακαρνάκης): Παλληκάρης, Γεωργιάδης, Κοντονής Δ., Βελώνιας 1, Δουδέσης, Γκάρτζιος, Γκιουρτίδης 1, Σπυρόπουλος 1, Κοντονής Α. 2, Μπενέας, Καλυβάς, Ξιάρχος, Κατσινούλας, Χασάπης 1.