ΠΟΛΟ

Επεισοδιακό «διπλό» για τη Νίκη Βόλου που κέρδισε και τον ΝΟ Λάρισας

επεισοδιακό-διπλό-για-τη-νίκη-βόλου-78688

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Ακόμη μια σπουδαία νίκη και 3 υπερπολύτιμους πόντους πρόσθεσε στο σακούλι της η Νίκη Βόλου, που επιβλήθηκε και του ΝΟ Λάρισας με 14-7 στο κολυμβητήριο της Λάρισας, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 υδατοσφαίρισης.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα, μετά και το τέλος του πρώτου γύρου έφτασε τους 15 βαθμούς και πλέον, με απολογισμό 5 νίκες και 2 ήττες συγκατοικεί στη 2η θέση της κατάταξης του Βορείου Ομίλου μόνο με τον Άρη, που κέρδισε στο ντέρμπι της αγωνιστικής τον ΓΣ Ηλιούπολης, με 8-3.

Μόνο σε ήπιους… τόνους δεν έγινε το παιχνίδι, με τους Βολιώτες να χάνουν από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο τον Γιαβαρίδη με 3 ποινές, ενώ στο τρίτο οκτάλεπτο αποβλήθηκε και ο Καρκαλιάνης για διαμαρτυρία. Μάλιστα, το παιχνίδι διεκόπη στο τρίτο οκτάλεπτο για 10 λεπτά, καθώς όπως αναφέρει χαρακτηριστικά το φύλλο αγώνα, «υπήρξε ένταση μεταξύ της κερκίδας και του πάγκου της Νίκης Βόλου». Παράλληλα, στο πρώτο οκτάλεπτο είχε αποβληθεί και ο έφορος του ΝΟ Λάρισας, για έντονη διαμαρτυρία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για… ένα οκτάλεπτο, με το ισόπαλο 3-3 να προμηνύει συγκλονιστική συνέχεια. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δε συνέβη, καθώς η Νίκη με τη λήξη του ημιχρόνου, προηγούνταν με 6-4 του ΝΟ Λάρισας. Στην τρίτη περίοδο οι Βολιώτες σκόραραν 4 φορές έναντι μιας των γηπεδούχων Λαρισαίων, παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας με 10-5. Το τελικό 14-7 υπέρ της Νίκης Βόλου φανερώνει μια δίκαιη επικράτηση των φιλοξενούμενων, που βαδίζουν ολοταχώς στα πλέι οφ και την άνετη παραμονή στην κατηγορία.

Πρωταγωνιστές για τη Νίκη Βόλου ήταν ο Δανιήλ και ο Μαρτζούχος, που πέτυχαν 4 και 3 τέρματα αντίστοιχα.

Για τους Βολιώτες σκόραραν οι: Δανιήλ 4, Γκανάτσιος 1, Μακρής 1, Θεοδωρόπουλος 1, Γιαβαρίδης 1, Καρκαλιάνης 2, Μαρτζούχος 3, Κοκκινάκης 1