ΠΟΛΟ

«Αλωσε» το Ποσειδώνιο η ομάδα πόλο της Νίκης

αλωσε-το-ποσειδώνιο-η-ομάδα-πόλο-της-104541

Άλωσε το Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης η Νίκη Βόλου, που επικράτησε του τοπικού ΟΦΘ με 11-7, στο παιχνίδι που άνοιξε την 5η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Α2 πόλο, το μεσημέρι του Σαββάτου 24/2.

Η ομάδα του Δημήτρη Μπλάνα, μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής από το ΝΟ Πατρών έφτασε στη Θεσσαλονίκη αποφασισμένη για το διπλό, το οποίο και πανηγύρισε, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρκαλιάνη που σημείωσε 5 τέρματα. Παρά το γεγονός ότι στην πρώτη περίοδο βρέθηκε να χάνει με 3-2, από τη δεύτερη και έπειτα… βρήκε τον εαυτό της, ενώ βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 5-4.

Η Νίκη δεν έχασε το προβάδισμα από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και στο δεύτερο ημίχρονο, με επιμέρους σκορ 6-3 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε 11-7 υπέρ της, φέρνοντας στον Βόλο μια σπουδαία και δίκαια νίκη, πιάνοντας άλλωστε και το ΝΟ Πατρών στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οκτάλεπτα: 3-2, 1-3, 1-2, 2-4.

ΟΦΘ: Αληχανίδης Β. 3, Ζαρκαντζάς 2, Αληχανίδης Μ. 1, Παυλίδης 1.

Νίκη Βόλου: Καρκαλιάνης 5, Δανιήλ 2, Γλούμης 2, Γιαβαρίδης 2.