ΠΟΛΟ

Η Νίκη «τορπίλισε» τη Χαλκίδα κερδίζοντας με 19-8

η-νίκη-τορπίλισε-τη-χαλκίδα-κερδίζο-139174

Ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σκόραρε 12 φορές έναντι 1 του αντιπάλου της, η Νίκη Βόλου έφτασε στην εντός έδρας και παράλληλα πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 υδατοσφαίρισης ανδρών.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Η ομάδα του Δημήτρης Μπλάνα δυσκολεύτηκε πολύ για ένα ημίχρονο από το ΝΟ Χαλκίδας (7-7), όμως το τελικό 19-8 δείχνει την άνετη εν τέλει επικράτηση των Βολιωτών, που συνοδεύτηκε και από καταπληκτική εμφάνιση στα δύο τελευταία οκτάλεπτα.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιαβαρίδης με 5 γκολ, ενώ 4 σημείωσε ο Δανιήλ. Για τους φιλοξενούμενους από τρία γκολ πέτυχαν οι Νίκος Μερκουριάδης και Νίκος Αθανασίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βολιώτες να προηγούνται με 2-0, όμως με σερί 4-0 η έμπειρη ομάδα της Χαλκίδας έκλεισε το οκτάλεπτο, προηγούμενη με 2-4. Στο διάστημα αυτό για τη Χαλκίδα σκόραραν οι Αθανασίου (2) και τα αδέρφια Μερκουριάδη (Παύλος και Νίκος) από ένα.

Η ομάδα της Νίκης στο δεύτερο οκτάλεπτο ισοφάρισε σε 4-4, όμως και πάλι η Χαλκίδα πήρε προβάδισμα με 4-5. Η Νίκη προηγήθηκε με 7-6 χάρη σε γκολ του Μαρτζούχου και ο ΝΟΧ ισοφάρισε σε 7-7 με τον Μπουρνάζο.

Το δεύτερο μέρος προμηνυόταν… καυτό, αλλά οι Βολιώτες κατάφεραν να κάνουν σερί 10-0 (!) και να φτάσουν τελικά σε νίκη… περίπατο. Από την πλευρά της η ομάδα της Χαλκίδας δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, παθαίνοντας… καθίζηση, από την οποία άλλωστε προήλθε και το τελικό 19-8.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 19-8

Οκτάλεπτα: (2-4, 5-3, 6-0, 6-1)

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Μπλάνας): Φαρσάρης, Δανιήλ 4, Γκανάτσιος, Κόφφας, Μακρής, Τάσσιος, Θεοδωρόπουλος 2, Κοκκινάκης, Γλούμης 3, Σαραγκανίδας 1, Γιαβαρίδης 5, Καρκαλιάνης 1, Παρασκευάς, Μαρτζούχος 2, Γκατζούνας 1

ΝΟ Χαλκίδας: Αλαφάκης Β., Πικρίδας, Παλαιολόγος, Γάτος, Αλαφάκης Γ., Καρλής, Μερκουδιάρης Π. 1, Κόρακας, Αθανασίου 3, Μπουρνάζος 1, Μερκουριάδης Ν. 3, Βλάχος, Τρίκας