ΠΟΛΟ

Η Νίκη Βόλου κέρδισε 11-10 τον ΟΥΚ στο βολιώτικο ντέρμπι για την Α2 πόλο

η-νίκη-βόλου-κέρδισε-11-10-τον-ουκ-στο-βολιώ-347114

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Νίκης Βόλου επικρατώντας του ΟΥΚ Βόλου με 11-10 σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι για την Α2 κατηγορία πόλο ανδρών στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας.

Ο ΟΥΚ Βόλου πήρε σημαντικό προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-1 αλλά στη συνέχεια η Νίκη Βόλου ανέβασε στροφές και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 6-5.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη με δυνατές μονομαχίες μέχρι το τέλος. Ο αγώνας κρίθηκε 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ενώ η Νίκη ήταν μπροστά με 10-9, οι διαιτητές απέβαλλαν έναν παίκτη από κάθε ομάδα καθώς ήρθαν στα χέρια εντός πισίνας. Εκτελέστηκαν δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, τα οποία ήταν εύστοχα και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 11-10 με μεγάλη νικήτρια τη Νίκη Βόλου.

Τα οκτάλεπτα ΟΥΚ-Νίκη: 4-1, 1-5, 3-1, 2-4.

Στο άλλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής η ΝΕ Λαμίας κέρδισε με 15-6 τον Πανσερραϊκό.