ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Ενα ακόμη μετάλλιο ο Σ. Μπρέτας

ποδηλασια-ενα-ακόμη-μετάλλιο-ο-σ-μπρέτ-130549

Σημαντική διάκριση για την Ελληνική ποδηλασία σημείωσε ο Σωτήρης Μπρέτας του Α.Σ. Βόλου «Ακρατος», ο οποίος κατέλαβε την τρίτη θέση στα 200 μετρά ταχύτητας στο διεθνές γκραν πρι που διεξήχθη στο ποδηλατοδρόμιο του Prostejov της Τσεχίας.

Ο αγώνας ήταν της υψηλότερης κατηγορίας C1 class, καθώς και ήταν πρόκριση για τους προσεχείς αγώνες του Ρίο το 2016. Με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε ο Βολιώτης πρωταθλητής και μαζί με το ασημένιο μετάλλιο στη Φιορεζουόλα της Ιταλίας τον προηγούμενο μήνα αύξησε τις πιθανότητες να ταξιδέψει στη Βραζιλία σε δύο χρόνια.

Αξίζει να σημειωθεί στο συγκεκριμένο αγώνισμα συμμετείχαν 42 αθλητές από 14 χώρες και μέσα σε αυτούς υπήρχαν αθλητές με διακρίσεις στην προηγούμενη Ολυμπιάδα.