Σάρωσαν τα μετάλλια oι αρσιβαρίστες του Ολυμπιακού Βόλου

σάρωσαν-τα-μετάλλια-oι-αρσιβαρίστες-το-796988

Στο πρωτάθλημα Κ. Ελλάδας

Στο κλειστό γυμναστήριο βαρέων αθλημάτων της Λάρισας την πραγματοποιήθηκαν την περασμένη Κυριακή αγώνες άρσης βαρών για το πρωτάθλημα της Κεντρικής Ελλάδος. Ο Ολυμπιακός Βόλου έλαβε μέρος με 11 αθλητές κατακτώντας 11 μετάλλια από τα οποία 7 χρυσά, 3 ασημένια και 1 χάλκινο.

Στη κατηγορία των παμπαίδων (10-12) ετών που βαθμολογούνται στην τεχνική ο 11χρονος Γεώργιος Μπορτσέλης του Χαράλαμπου ήταν 1ος με 176 βαθμούς ενώ ο 11χρονος Μανώλης Τσιριγωτακης πήρε την δεύτερη θέση με 164 βαθμούς.

Στο πρωτάθλημα κορασίδων (13-17 ) ετών στην κατηγορία των 53 κιλών η 15χρονη Γιοβάννα Μπορτσέλη του Χαράλαμπου πήρε επίσης την πρώτη θέση σηκώνοντας στο αρασέ 28 κιλά και στο ζετέ 35 κιλά (στο σύνολο 63 κιλά).

Στο πρωτάθλημα παίδων (13-17) ετών και στην κατηγορία των 69 κιλών ο 16χρονος Γεώργιος Μπορτσέλης του Φώτη κατετάγη 2ος σηκώνοντας στο αρασέ 50 κιλά και στο ζετέ 52 (στο σύνολο 102 κιλά).

Στην κατηγορία των 77κιλων ο 17χρονος Χαράλαμπος Τσιριγωτάκης πήρε το ασημένιο μετάλλιο και τη δεύτερη θέση σηκώνοντας στο αρασέ 80 κιλά και στο ζετέ 95 (στο σύνολο 175 κιλά).

Στην κατηγορία των 85 κιλών ο 16χρονος Θωμάς Τσιριγωτάκης ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάρθρου σηκώνοντας στο αρασέ 68 κιλά και στο ζετέ 80 (στο σύνολο 148 κιλά).

Στο πρωτάθλημα νέων ανδρών έως 23 ετών στην κατηγορία των +105 κιλών ο Ταξιάρχης Ζαρώνης ήταν 1ος, σηκώνοντας στο αρασέ 105 κιλά και στο ζετέ 130 (στο σύνολο 235 κιλά).

Επίσης στο πρωτάθλημα ανδρών και στην κατηγορία των 77 κιλών ο Κώστας Ρουστάνης ήταν επίσης 1ος σηκώνοντας στο αρασέ 108 κιλά και στο ζετέ 130 (στο σύνολο 238 κιλά).

Στην κατηγορία των 94 κιλών ο Φώτης Μπορτσέλης κατετάγη 3ος σηκώνοντας στο αρασέ 75 κιλά και στο ζετέ 90 (σύνολο 165 κιλά).

Στην κατηγορία των 105 κιλών ο Αστέριος Σταυρακόπουλος πήρε το χρυσό μετάλλιο και την πρωτιά σηκώνοντας στο αρασέ 90 κιλά και στο ζετέ 111 (στο σύνολο 201 κιλά).

Τέλος ακόμη ένα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στην κατηγορία των +105 κιλών ο Μάνθος Γεωργατζής σηκώνοντας στο αρασέ 111 κιλά και στο ζετέ 150 (σύνολο 261 κιλά).

Ο πρωτεργάτης και προπονητής του συλλόγου του Ολυμπιακού Βόλου Χαραλάμπος Μπορτσέλης εμφανώς ικανοποιημένος από την απόδοση των αθλητών του δήλωσε στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ:

«Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένη από τις επιδόσεις των αθλητών μας όσο και από τα μετάλλια που συγκέντρωσαν. Αρκετά από τα παιδιά σημείωσαν και ατομικό ρεκόρ δείγμα της προόδου που έχουν σημειώσει τον τελευταίο καιρό. Πλέον ελπίζουμε σε νέες διακρίσεις για τον σύλλογο μας συνεχίζοντας πάντα την σκληρή δουλειά».