Ηττα από Ικαρο η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου

ηττα-από-ικαρο-η-γυναικεία-ομάδα-του-ολ-16774

Την ήττα με 82-67 γνώρισε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου, αγωνιζόμενη κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας εκτός έδρας για την 18η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας Γυναικών.

Οι ερυθρόλευκες στο πρώτο δεκάλεπτο έμειναν πίσω με 9 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με διαφορά +17 για τον Ίκαρο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη προσπάθησαν και ψαλίδισαν τη διαφορά ρίχνοντας την στους επτά αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό με το τέλος της, έχοντας μειώσει νωρίτερα ακόμη και στο καλάθι δύο φορές σε 53-51 και 60-58.

Κομβική σημασία έπαιξε το γεγονός πως οι Βολιώτισσες αγωνίστηκαν στα τελευταία έξι λεπτά με πέντε παίκτριες μιας και είχαν αποβληθεί με πέντε φάουλ οι Χαβαλέ και Σαρακατσαάνη ενώ ως τραυματίας είχε αποχωρήσει η Ταντουρόφσκα.

Ίκαρος Καλλιθέας – Ολυμπιακός Βόλου 82-67

Διαιτητές: Δημόπουλος – Τζαμάκου.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 45-28, 65-58, 82-67.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γωνιωτάκη – Τσίκληρα): Τζεγιανάκη 12, Καλογήρου 7 (1), Σταματή 2, Αθανασίου 11 (3), Λουκάτου 18 (1), Ρουμπελάκη 5 (1), Σαμολαδά 1, Σώμου, Τριανταφύλλου, Πασχοπούλου, Έργουινγκ 26 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Σαρακατσάνη 6 (2), Αγαγιώτη, Σουλτάνη 9 (1), Παύλου, Χαβαλέ 12 (1), Ζέρβα 17, Ζήτη 3 (1), Ταντούροβσκα 20 (4).