Εχασε από τον πρώτο

εχασε-από-τον-πρώτο-28104

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από το ΕΑΚ με 58-80

Την ήττα από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό γνώρισε χθες η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού Βόλου με 58-80 στο κατάμεστο κλειστό του ΕΑΚ και υπό τον φόβο επεισοδίων. Τελικά η Αστυνομία δεν επέτρεψε την είσοδο των φιλάθλων του Παναθηναϊκού και έτσι όλα κύλησαν ομαλά σε αντίθεση με τα δυσάρεστα γεγονότα περασμένων ετών.

Οι ερυθρόλευκες ήταν κοντά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα δεν κατάφεραν όμως να αντέξουν και στην επανάληψη με τις πράσινες να παίρνουν εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 11-15 και το ημίχρονο με 30-36, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική με τις φιλοξενούμενες να πατάνε γκάζι.

Μεγάλη ήταν η εμφάνιση της Ντέλβα για τον Παναθηναϊκό η οποία στα πρώτα 20’ είχε σημειώσει τους 22 από τους 36 πόντους για την ομάδα της με 4/4 βολές και 9/12 δίποντα για να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με 34 πόντους.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του ΠΑΟ προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 16 πόντων (47-31) για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 39-65. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πλέον τυπική διαδικασία με τις πράσινες να φθάνουν στο τελικό 58-80.

Ολυμπιακός Βόλου – Παναθηναϊκός 58-80

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης – Τζίμα.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 30-36, 39-65, 58-80.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης): Σαρακατσάνη 6, Αγαγιώτη 2, Σουλτάνη 5, Παύλου, Χαβαλέ 18 (2), Ζέρβα 17, Ζήτη 2, Θανασούλη, Ταντούροβσκα 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σαμαντούρα): Καλέντζου 9, Βλάνη, Κόνιαλη, Μαγκλάρα 5, Χριστινάκη 4, Κωτούλα 2, Σλούκα, Δίελα 15, Χρονοπούλου, Ντέλβα 34, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 11.