Πάει για την 3η νίκη στη Λάρισα

πάει-για-την-3η-νίκη-στη-λάρισα-156088
Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Την ευκαιρία για την τρίτη νίκη στη Λάρισα έχει σήμερα ο Ολυμπιακός καθώς μέχρι τώρα έχει στο πρωτάθλημα δυο νίκες, μια στη Β΄ μια στη Σούπερ Λίγκα.

Με γηπεδούχο τη Λάρισα οι «ερυθρόλευκοι» έχουν να επιδείξουν δύο νίκες, με πιο πρόσφατη αυτή στις 13 Φεβρουαρίου του 2011 στο «AEL FC ARENA» με 1-2 για τη Σούπερ Λιγκ, με τέρματα που είχε πετύχει ο Μάριο Μπρέσκα στο 60΄ και στο 63΄, ενώ για τη Λάρισα είχε μειώσει στο 74 με πέναλτι ο Μετίν.

Η πρώτη νίκη πάντως του Ολυμπιακού Βόλου ήταν το 1968, όταν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν επικρατήσει 1-3.
Μια νίκη στην Α’ Εθνική το Μάιο του 1990 έχει και η Λάρισα στο Βόλο, ενώ χωρίς ήττα στο Βόλο στις συναντήσεις Β’ Εθνικής είναι ο Ολυμπιακός.
Ο Ολυμπιακός έχει γενικά θετική προϊστορία μόνο στο Βόλο στα θεσσαλικά ντέρμπι με την ΑΕΛ, ενώ συνολικά έχει 9 νίκες ( 2 στη Λάρισα), 7 ισοπαλίες και 10 ήττες.
Η τελευταίες συναντήσεις ήταν της περιόδου 10-11, αφού εκτός από τη νίκη των Βολιωτών είχαμε και ματς (23/10/10) χωρίς νικητή 1-1 (21’ Μόνχε – 79’ Μετίν).
Οι συναντήσεις Ολυμπιακού-Λάρισας ξεκινούν από το 1964 και ο πρώτος Βολιώτης που σκόραρε εναντίον της προερχομένης τότε από συγχώνευση ΑΕΛ ήταν ο Νίκος Μαλάκος. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε δυο φορές στο 1-3 της περιόδου ‘68-‘69 στο Αλκαζάρ (2 γκολ ο Μαλάκος, 1 ο Ρηγούλιας), ενώ στο Βόλο ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει 1-0 με γκολ του Γιάννη Τσουκνίδα.
Την περίοδο 73-74 άρχισαν οι συναντήσεις Α’ Εθνικής με την ΑΕΛ να κερδίζει το πρώτο ματς 2-0 (25’ Ρακιτζόγλου, 90’ Ματζουράκης), ενώ στο Βόλο είχαμε 0-0.
Την περίοδο ‘74-‘75 στην Α’ εθνική στο Βόλο είχαμε Ολυμπιακός- ΑΕΛ 2-0 ( 25’ Κουτσοκώστας, 68’ Καϊμάκης ) και στη Λάρισα η ΑΕΛ κέρδισε 2-1 (49’ Βαγιέχο, 54’ Χαριτίδης – 65’ Παπαγιάννης).
Την περίοδο ‘75-‘76 στη Β’ εθνική, το πρώτο ματς έγινε στη Ν. Ιωνία και ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 με δυο γκολ του Κ. Τριχιά, ενώ στη Λάρισα η ΑΕΛ ήταν νικήτρια με 4-1 με το μοναδικό γκολ του Ολυμπιακού να πετυχαίνει ο Λαρισαίος, Ρακιτζόγλου που είχε φορέσει ερυθρόλευκα.
Το ‘76-‘77 στη Β’ Εθνική στο Βόλο είχαμε ισοπαλία 1-1 και στη Λάρισα νίκη της ΑΕΛ με 2-0, ενώ την περίοδο ‘77-‘78 όπου έγινε μάχη Βόλου-Λάρισας για την άνοδο είχαμε ισοπαλία και στα δυο ματς (0-0 στο Βόλο, 1-1 στη Λάρισα) και στο τέλος πρώτη την ΑΕΛ με 59 βαθμούς και 2ο τον Ολυμπιακό με 57.
Δέκα χρόνια μετά Βόλος και Λάρισα συναντήθηκαν πάλι στην Α’ Εθνική που είχε γίνει και επαγγελματική και ενώ είχαν προηγηθεί τίτλοι για την ΑΕΛ (‘85 κύπελλο,‘88 πρωτάθλημα).
Την περίοδο 1988-1989 πήρε τίτλο ο Ολυμπιακός ή μάλλον ένας του Ολυμπιακού καθώς για πρώτη φορά αναδείχθηκε 1ος σκόρερ από επαρχιακή ομάδα (Ο Ίμρε Μπόντα που χθες έγινε 51… με 20 γκολ). Στους αγώνες Βόλου-Λάρισας (χωρίς αγώνα στο Βόλο) όλα ήταν ισόπαλα. Στη Λάρισα 1-1 ( 65’ πεν. Μητσιμπόνας – 55’ Ν. Πιάς) και στη Λεωφόρο (ο Βόλος ήταν τιμωρημένος) 2-2 (43’, 52 Βαϊνάς – 1’ Μπάραν, 41’Αγορογιάννης).
Την περίοδο 1989-1990 στις συναντήσεις Α’ Εθνικής η Λάρισα ήταν νικήτρια εις διπλούν: 2-0 στη Λάρισα (62’ Αγορογιάννης,70’Καραπιάλης) και 1-2 στο Βόλο στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος που ήταν και επεισοδιακό με το γκολ του Τσιμπίνη πολύ οφσάιντ που είχε ως αποτέλεσμα ένα χαστούκι φιλάθλου στον επόπτη Κουμάση και αποδοκιμασίες για το διαιτητή Γιώργο Γιαννόπουλο.
Ξανά στη Β’ Εθνική την περίοδο 1999-2000 (13/2/00: Λάρισα – Ολυμπιακός 2-1 (36’ Τσακμακίδης Δ. 53’ Ιβάνοβιτς – 42’ Στάθης) και 2/10/99: Ολυμπιακός – Λάρισα 1-0 (73’ Σαμολαδάς).
Ακόμη άλλες συναντήσεις στη Β΄ Εθνική:
18/11/2000: Λάρισα – Ολυμπιακός 1-0 (88’ Γκέκας )
17/3/2001: Ολυμπιακός – Λάρισα 2-0 (51’ Παππάς, 89’ Κεφαλίδης)
11/12/2004: Ολυμπιακός – Λάρισα 1-0 (76’ Συμεωνίδης)
και 16/4/05: Λάρισα – Ολυμπιακός 2-0 (29’ Κυπαρίσσης, 71’ Γκίκας)
Σημαντική συνάντηση Ολυμπιακού – Λάρισας ήταν τον Οκτώβρη του 2009 αλλά για το κύπελλο στο Βόλο (28/10/2009 Ολυμπιακός – Λάρισα 2 – 1 (5’ Ροτζέριο, 88’ Ουμπίντες – 41’ Κακαράς αυτογκόλ).
Ο Ολυμπιακός με τη Λάρισα στο κύπελλο έπαιξε και σε διπλούς αγώνες την περίοδο 2000-01 και κέρδισε 1-0 στο Βόλο (13/8/00) με γκολ του Βελετάνη, ενώ έχασε στη Λάρισα (10/9) 2-0 με γκολ των Τσιανάκα και Γκέκα. Επίσης στις 23/12/1981 πάλι για το κύπελλο ο Ολυμπιακός είχε χάσει 2-0 στη Λάρισα.