Δώδεκα νίκες, δύο ισοπαλίες, δύο ήττες ο Ολυμπιακός με Ξάνθη στον Βόλο

δώδεκα-νίκες-δύο-ισοπαλίες-δύο-ήττες-ο-104537

Θετική είναι η προϊστορία του Ολυμπιακού Βόλου με την Ξάνθη. Φέτος στον α’ γύρο ο Ολυμπιακός (11/12/21) έχασε στην Ξάνθη 2-0 (23’ Διαμαντόπουλος, 77’ αυτογκόλ Κόλα), ενώ προηγουμένως τελευταία συνάντηση των δυο σημερινών αντιπάλων δεν ήταν ούτε στην Ξάνθη, ούτε στον Βόλο, αλλά στις 11/6/14 στο Χαριλάου στον αγώνα κατάταξης που κράτησε τους Ξανθιώτες με νίκη 1-2 (34’ Γκούρμα-45’ Γούτας, 82’ Ράνος), στην Α’ Εθνική, ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στη Β’.

Το τελευταίο παιχνίδι πριν το φετινό που έδωσαν οι δύο ομάδες για τη Β’ Κατηγορία ήταν τον Ιανουάριο του 1988, όταν οι ερυθρόλευκοι με προπονητή τον Γκόμες Ντεφαρία και σκόρερ τον Μάνδαλο κέρδισαν 0-1 στην Ξάνθη.

Οι περισσότερες αλλά παλιότερες συναντήσεις ήταν σε επίπεδο Β’ Εθνικής με την βολιώτικη ομάδα να υπερέχει, ενώ ειδικά στον Βόλο ο Ολυμπιακός έχει 12 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες σε όλες τις επαγγελματικές κατηγορίες.

Την περίοδο 1968-69 ο Ολυμπιακός κέρδισε στον Βόλο με 5-0 (2 γκολ ο Καϊμάκης και από ένα οι Σταμάτης, Ρηγούλιας, Τσουκνίδας) και την επόμενη σεζόν 1970-71 με γκολ του Λάκη Καϊμάκη επιβλήθηκε με 1-0.

Δυο γκολ είχε πετύχει ο Παναγής κι ένα ο Μαλάκος στη νίκη με 3-0 στον Βόλο το 1975-76, και την περίοδο 1976-77 οι ερυθρόλευκοι ήταν νικητές στον Βόλο με 2-0 , όπως και την περίοδο 1977-78 (Κ .Τριχιάς, Γιακάκογλου).

Το 1978-79 η Ξάνθη πήρε τον πρώτο βαθμό στον Βόλο με λευκή ισοπαλία (0-0). Την περίοδο 1979-80 και 80-81 οι Βολιώτες ως γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με το ίδιο σκορ (2-0) με γκολ των Σκούρα και Καραμίχαλου στο ένα ματς και των Καραμίχαλου, Σιατήρα στο δεύτερο.

Ίδιο αποτέλεσμα (2-0) και το 81-82, αλλά και το 82-83 στον Βόλο υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ το 1983-84, όταν και ο Ολυμπιακός υποβιβάστηκε, καταγράφεται η πρώτη νίκη της Ξάνθης στον Βόλο με σκορ 1-2 (77’ πεν. Καπουράνης-67’ πεν. Ζαπουνίδης, 83’ Πανίδης), κάτι που επαναλήφθηκε και την περίοδο 1985-86 (0-2) αλλά στη Γ’ Εθνική.

Την περίοδο 1986-87 ο Ολυμπιακός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 (48’ πεν. Καπουράνης-60’ Κριεζής) στην έδρα του, ενώ στη Β’ Εθνική το 1987-88 ο Ολυμπιακός κέρδισε άνοδο και νίκησε την 1η αγωνιστική στον Βόλο 2-0 με γκολ από τους Β. Δαδάκο και Σπ. Δημόπουλο.

Επόμενη συνάντηση ήταν στον Βόλο στις 19/11/89 στην Α’ Εθνική με τον Ολυμπιακό να επιβάλλεται με 1-0 με γκολ του Αλ. Περίδη.

Ο Ολυμπιακός ήταν νικητής στο τελευταίο ματς στην Α’ Εθνική με την Ξάνθη, καθώς στις 3/4/11 επικράτησε με 3-0 (34’ Σανκαρέ, 67’ Σολάκης, 83’ Τομάς).