Εχει τέσσερις νίκες στην Ξάνθη ο Ολυμπιακός Βόλου

εχει-τέσσερις-νίκες-στην-ξάνθη-ο-ολυμπ-267662

Θετική είναι η προϊστορία του Ολυμπιακού Βόλου στην Ξάνθη, με τη θρακιώτικη ομάδα πάντως τα τελευταία χρόνια ως «Σκόντα» να έχει τις περισσότερες παρουσίες στη μεγάλη κατηγορία.

Τελευταία συνάντηση των δυο σημερινών αντιπάλων δεν ήταν ούτε στην Ξάνθη, ούτε στον Βόλο, αλλά στις 11/6/14 στο «Κλ. Βικελίδης» στον αγώνα κατάταξης που κράτησε τους Ξανθιώτες (1-2) στην Α’ Εθνική, με τους ερυθρολεύκους να μένουν στη Β’, ενώ τελευταία φορά που έπαιξαν σε ματς Β’ Κατηγορίας ήταν τον Ιανουάριο του 1988, που οι ερυθρόλευκοι με προπονητή τον Γκόμες Ντεφαρία και σκόρερ τον Μάνδαλο κέρδισαν 0-1 στην Ξάνθη, για την οποία εκείνη την περίοδο και στο συγκεκριμένο ματς αγωνιζόταν ο Γιώργος Καραμίχαλος.

Τελευταία συνάντηση σε επίπεδο Α’ Εθνικής ήταν τον Απρίλιο του 2011 με τον Ολυμπιακό να κερδίζει στον Βόλο 3-0, ενώ σε όλα τα παιχνίδια της μεγάλης κατηγορίας «μέτρησαν» οι έδρες…

Οι περισσότερες (26) αλλά παλιότερες συναντήσεις ήταν σε επίπεδο Β’ εθνικής, με τη βολιώτικη ομάδα να υπερέχει και στην Ξάνθη. Μάλιστα ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 4 νίκες, πήρε 4 ισοπαλίες και συνολικά έχει χάσει μόνο 6 φορές (2 στην Α’, 3 στη Β’ και 1 στη Γ’ Εθνική), ενώ στον Βόλο έχει 12 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Οι επισκέψεις του Ολυμπιακού στην Ξάνθη είχαν ξεκινήσει με νίκη την περίοδο 1968-69, όταν κέρδισε 0-2 με γκολ από τους Δημόπουλο και Συνετόπουλο, ενώ στον Βόλο θριάμβευσε με 5-0 (2 Καϊμάκης, Σταμάτης, Ρηγούλιας, Τσουκνίδας).

Την περίοδο 1970-71 ο Ολυμπιακός κέρδισε με γκολ του Λάκη Καϊμάκη 1-0 στον Βόλο και πήρε 1-1 (35’ Χαϊτίδης- 52’ Βαλαχάς) στην Ξάνθη, ενώ την περίοδο 1975-76 πέτυχε μεγάλη νίκη στην Ξάνθη με 0-5 με τους Μανώλη Ρακιντζόγλου, Δημήτρη Παναγή να πετυχαίνουν από δύο γκολ και ένα ο Καϊμάκης, ενώ δυο γκολ είχε πετύχει ο Παναγής κι ένα ο Μαλάκος στη νίκη (3-0) στον Βόλο, σε μια χρονιά που στη Β’ Εθνική ήταν και ο Ρήγας Φεραίος.

Την περίοδο 1976-77 γνώρισε πρώτη φορά την ήττα στην Ξάνθη (1-0) και κέρδισε στον Βόλο 2-0, όπως και την περίοδο 1977-78 (Κ. Τριχιάς, Γιακάκογλου οι σκόρερ), ενώ την ίδια σεζόν πήρε 1-1 στην Ξάνθη με γκολ του Σταυρίδη.

Την περίοδο 1978-79 η Ξάνθη πήρε τον πρώτο βαθμό στον Βόλο (0-0) αλλά ο Ολυμπιακός με προπονητή τον Ι. Κόλια κέρδισε 2-4 στην Ξάνθη με 3 γκολ του Δ. Παναγή κι ένα του Γ. Βούλγαρη.

Την περίοδο 1979 -80, που ήρθε στον Βόλο ο Ξανθιώτης γκολκίπερ Χατζημεστής και σκόραρε μάλιστα επί της Νίκης στη 2η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός έχασε 2-0 στην Ξάνθη και κέρδισε στον Βόλο με γκολ των Σκούρα και Καραμίχαλου (2-0), ενώ 2-0 (τα γκολ οι Καραμίχαλος, Σιατήρας) κέρδισε και την περίοδο 1980-81, χάνοντας 2-1 στην Ξάνθη.

Την περίοδο 1981-82 έχασε 2-1 στην Ξάνθη και κέρδισε με δυο γκολ του Γιώργου Καραμίχαλου 2-0 στον Βόλο, με την ακριτική ομάδα να μένει στην κατηγορία στο τέλος, νικώντας στο Βόλο τον Τοξότη, που τη χρονιά εκείνη ήταν στη Β’ Εθνική.

Το 1982-83 ο Ολυμπιακός είχε ισοπαλία στην Ξάνθη 1-1 (27’ πεν. Μελισσόπουλος-14’ Β. Καραΐσκος) και νίκη 2-0 στο Βόλο, ενώ το 1983-84, χρονιά υποβιβασμού για τους ερυθρόλευκους, καταγράφεται η πρώτη νίκη της Ξάνθης στον Βόλο με 1-2 (77’ πεν. Καπουράνης-67’ πεν. Ζαπουνίδης, 83’Πανίδης), κάτι που συνέβη και την περίοδο 1985-86 (0-2) αλλά στη Γ’ Εθνική, με τον Ολυμπιακό να παίρνει και τις δυο χρονιές ισοπαλίες στην Ξάνθη με 0-0 και 3-3.

Την περίοδο 1986-87 ο Ολυμπιακός χάνει 1-0 (63’ Μουστάκας) στην Ξάνθη και παραχωρεί ισοπαλία 1-1 (48’ πεν. Καπουράνης-60’ Κριεζής) στον Βόλο, ενώ την τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στη Β’ Εθνική (1987-88) ο Ολυμπιακός κέρδισε άνοδο και επικράτησε και στα δυο ματς, την 1η αγωνιστική στον Βόλο 2-0 με γκολ από τους Β. Δαδάκο και Σπ. Δημόπουλο και στην Ξάνθη 0-1 (83’ Μάνδαλος).

Επόμενη συνάντηση ήταν στον Βόλο στις 19/11/89 στην Α’ Εθνική, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει 1-0 με γκολ του Αλ. Περίδη, ενώ στο β’ γύρο την 1η/4/90 η Ξάνθη κέρδισε 2-0 με δυο γκολ του Βραζιλιάνου Βεριντιάνο Μαρσέλο.

Την περίοδο 2010-11 στη μεγάλη κατηγορία, η ομάδα του Βόλου έχασε στο πρωτάθλημα στις 5/12/10 από τη Σκόντα 1-0 (57’ Μαρσελίνιο), ενώ ήταν νικητής στο τελευταίο μεταξύ τους ματς στην Α’ Εθνική στις 3/4/11 με 3-0 (34’ Σανκαρέ, 67’ Σολάκης, 83’ Τομάς). Την ίδια σεζόν πάντων (20/1/10) ο Ολυμπιακός έπαιξε και για το Κύπελλο στην Ξάνθη και ηττήθηκε με 2-0 (25’ Μαρσελίνιο, 83’ Μπούγκα).

Τέλος, τον Ιούνιο του 2014 καταγράφηκε το υπέρ της Ξάνθης 1-2 (34’ Γκούρμα – 45’ Γούτας, 82’ Ράνος) στο μπαράζ του Χαριλάου!