Νίκη κορυφής για Ολυμπιακό Βόλου

νίκη-κορυφής-για-ολυμπιακό-βόλου-631723

Αλλη μια νίκη που τον έφερε στην κορυφή, άλλη μια νίκη με σκόρερ τον Ιάσονα Παπαδημητρίου πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου, που κέρδισε χθες 0-1 στην Αριδαία τον Αλμωπό για την 5η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Football League.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Ο Ολυμπιακός Βόλου σε ένα ακόμη παιχνίδι, τρίτο φετινό κερδίζει με ένα γκολ και με τον Παπαδημητρίου να συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα και την Τρίγλια και τον Πανσερραϊκό να «σπάζουν» το αήττητο της Καβάλας και της Βέροιας βρέθηκε μαζί τους στην κορυφή του βορείου ομίλου της Football League.

Η χθεσινή νίκη για την 5η αγωνιστική της Football League ήταν η 4η φετινή και η δεύτερη εκτός έδρας στην Μακεδονία και ήταν σημαντική αφού η ομάδα της Αριδαίας δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό που βρήκε και πάλι τη λύση στο δεύτερο ημίχρονο.

Η αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού Βόλου δεν είχε αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς και ο Βολιώτης προπονητής Στέφανος Ξηροφώτος ξεκίνησε με ένα 4-2-3-1 και γκολκίπερ τον Γκενάντι Ξενοδόχοφ. Στην άμυνα δεξιά ήταν ο Θωμάς Γραικός και αριστερά ο Νίκος Μπουτζίκος ενώ οι στόπερ ήταν ο Ιγκόρ Φιλίποβιτς και ο Μιχάλης Γιαννίτσης. Αμυντικά χαφ ήταν ο Χρήστος Αγρόδημος και ο Κλεβί Κόλα, πιο επιθετικοί πλάγιοι μέσοι δεξιά ο Φίλιππος Σκοπελίτης, αριστερά ο Γεράσιμος Βουκελάτος και σε πιο επιτελικό ρόλο ο Παναγιώτης Τσαγκαλίδης, ενώ προωθημένος φορ ήταν ο Ιάσων Παπαδημητρίου που για ένα ακόμη ματς σκόραρε…

Ο Αλμωπός φάνηκε να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό που δεν έβρισκε τους διαδρόμους να απειλήσει την εστία της ομάδας της Αριδαίας που από την πλευρά της γίνονταν και επικίνδυνη έχοντας κερδίσει και 3 κόρνερ στο πρώτο 15λεπτο.

Η ουσία πάντως είναι ότι ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητα του στο γήπεδο και παίζοντας με πάθος κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και στο 68’ με τον Ιάσονα Παπαδημητρίου να κάνει με πλασέ μέσα από την περιοχή το 0-1 δείχνοντας ότι δεν αφήνει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και φυσικά για μια ακόμη φορά ο Βολιώτης επιθετικός πιστοποίησε την ικανότητά του στο να βρίσκει δίχτυα.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, χωρίς δημιουργία ο Αλμωπός προσπάθησε να απειλήσει αρχικά στο 10ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Αργεντίνου Εζεκίελ Γκαγιέγκος και τον Ξενοδόχοφ να δίνει τη λύση με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 18’ είχε κι ένα καλό σουτ από τον Γιάννη Γκέσιο που είχε περάσει και από τους ερυθρόλευκους!

Στο 23’ ένα σουτ Τσαγκαλίδη έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Καραγιαννίδης και η καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στις καθυστερήσεις (45+2’) όταν το σουτ του Θωμά Γραικού απέκρουσε σωτήρια ο Καραγιαννίδης.

Στο δεύτερο μισό ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο αποφασιστικός κατάφερε να σκοράρει με τον Παπαδημητρίου και πιο μετά είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Σέρβο Στέφαν Τζούριτς που με την είσοδο του στο παιχνίδι είχε δώσει πιο επιθετικό ρυθμό.

Ενώ στο 66’ ο Αλμωπός απείλησε με σουτ του Χατζάρα και τον Ξενοδόχοφ να αποκρούει στο 68’ έγινε το 0-1 που «έφτανε» για να είναι γκολ νίκης!

Η πρώτη καλή στιγμή στην περιοχή «έφτανε» στο να σκοράρει και ο Ιάσων Παπαδημητρίου με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαγκαλίδη και γέμισμα του Κόλα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 , τον Ολυμπιακό να κάνει «τριάδα» πρωτιάς και ο ίδιος να είναι στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ με 5 γκολ….

Πάντως και μετά το γκολ ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμη σπουδαία ευκαιρία με τον Τζούριτς στο 76’ αλλά το πλασέ του Σέρβου απέκρουσε ο Καραγιαννίδης.

Ο Αλμωπός αν και προσπάθησε για την ισοφάριση, η ομάδα του Ολυμπιακού με προσοχή , καλή ανασταλτική λειτουργία, σωστή διαχείριση και πάθος δεν έδωσε δικαιώματα στους γηπεδούχους να πάρουν κάτι από το παιχνίδι … και το τελικό αποτέλεσμα, απόλυτα δίκαιο για τους ερυθρολεύκους τους έφερε πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Βέροια και Καβάλα που χθες γνώρισαν 1η ήττα και στην 7η αγωνιστική παίζουν και μεταξύ τους!

ΑΛΜΩΠΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1

Football League

5η Αγωνιστική

Σκόρερ: 68’ Παπαδημητρίου

Διαιτητής: Μάριος Σιντόρης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)

Κίτρινες: 13’ Μπουτζίκος, 73’ Γιαννίτσης, 80’ Ρογγότης, 90+ Μουτζούρης

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Καραγιαννίδης, Μουτζούρης, Ρογγότης, Προκοπίου (46’ Χατζάρας), Βενέτης (46’ Τόφας), Κιουλτζόπουλος (56’ Κοζάκης), Γκαγιέγκος (56’ Εππας), Πέττας, Κολτσίδας (76’ Λουσέρο), Μανιός, Γκέσιος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος) : Ξενοδόχοφ, Γραικός, Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς, Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα, Σκοπελίτης (46’ Τζούριτς) , Βουκελάτος (66’ Βασιλούδης), Τσαγκαλίδης (90+’Κολέλα), Παπαδημητρίου (86’ Παπακώστας).

Η επόμενη αγωνιστική

Την Κυριακή θα γίνουν όλοι οι αγώνες της επόμενης και 6ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο της Football League και ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Πανσερραϊκό, από τον οποίο έχασε στο Βόλο μόνο μια φορά και ήταν πριν 51 χρόνια για την Α’ Εθνική.