Ολυμπιακός Βόλου: Αρνητικό ρεκόρ τα 10 ματς όλο το 2020

ολυμπιακός-βόλου-αρνητικό-ρεκόρ-τα-10-μ-815193

Ο Ολυμπιακός δεν είχε τόσα λίγα επίσημα παιχνίδια ούτε όταν δεν αγωνίστηκε το 11-12, ούτε όταν «αποχώρησε» το 2015-16

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Με την αναγκαστική αναμονή να συνεχίζεται και με τα πιο αισιόδοξα σενάρια να κάνουν λόγο για επιστροφή στις ομαδικές προπονήσεις τον Δεκέμβριο και για ξεκίνημα του πρωταθλήματος της Football League το 2021, στον Ολυμπιακό Βόλου έχουν κάνει ήδη ρεκόρ επίσημης αγωνιστικής «αδράνειας» και λιγότερων αγώνων σε μια χρονιά.

Με αβέβαιο το πότε θα αρχίσει το πρωτάθλημα της Football League ο Ολυμπιακός Βόλου έχει δώσει μόλις 10 επίσημα ματς μέσα στο 2020 σε μια χρονιά που είχε κι άλλα αρνητικά ρεκόρ, ξεπερνώντας μάλιστα και την «αδράνεια» που είχε όταν δεν αγωνίστηκε για μια περίοδο και όταν αποχώρησε στα μισά…

Την περίοδο 11-12 που ο Ολυμπιακός δεν αγωνίστηκε σε κανένα πρωτάθλημα είχε μέσα στο 2011 παίξει 25 ματς σε πρωτάθλημα και πλέι οφ Σουπερλίγκα και άλλα 4 στην Ευρώπη ενώ μέσα στο 2012 έπαιξε 19 ματς Β΄ Εθνικής και έτσι τα πιο λίγα του παιχνίδια σε μια χρονιά μέχρι να έρθει το 2020 ….ήταν το 2016.

Την περίοδο 15-16 «αποχώρησε» Γενάρη από το πρωτάθλημα Β’ Εθνικής, αλλά μέσα στο 2016 είχε παίξει ήδη 3 ματς (10/1/16:Ολυμπιακός-Παναχαϊκή 2-2, 17/1/16:Κέρκυρα-Ολυμπιακός 3-1 και 24/1/16: Ολυμπιακός-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3), ενώ την επόμενη περίοδο 16-17 μέσα στο 2016 είχε 13 ματς για την Γ΄ Εθνική και ένα κυπέλλου που ήταν:

17/12/16: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Ολυμπιακός 0-1

Τα 17 συνολικά ματς σε δυο κατηγορίες του 2016 είναι αδύνατον να γίνουν φέτος ακόμη και αν γίνουν αγώνες το Δεκέμβρη αφού με το τελευταίο επίσημο ματς στο 2020 στις 8 Μαρτίου όλα τα φετινά είναι 10 και με τα εξής αποτελέσματα:

4/1/2020: Ολυμπιακός-Ασπρόπυργος 4-1 (14’ Τσίτας, 31’ Τσιάρας, 59’ Κουτσιανικούλης, 90’ πεν.Ντούνης-87’Ζαχαρός)

12/1/20: Βέροια-Ολυμπιακός 1-0 (15’ Κανούλας)

19/1/20: Ολυμπιακός-Τρίκαλα 2-2 (14’ Κέρη, 74’ Φαζός-45’ πεν. Ριζογιάννης, 52’ αυτογκόλ Φαζός)

26/1/20: Θεσπρωτός- Ολυμπιακός 4-1 (14’, 90’ Ραμίρες, 22’ Μπίκας, 69’Ευθυμίου-74’ Φαζός)

2/2/20: Ιεράπετρα-Ολυμπιακός 1-3 (13’ Σκόνδρας-34’Ράντι,57’ πεν. Κέρη, 68’ Τσίτας)

9/2/20: Ολυμπιακός-Καλαμάτα 2-1 (3’ Τσιάρας, 90’ Τσίτας-31’ Μπουσμπίμπα)

16/2/20: Ιάλυσος Ρόδου-Ολυμπιακός 4-0 (3’,22’ 34’ Κονέ,79’ Ντιατά)

22/2/20: Ολυμπιακός- Νίκη Βόλου 1-1 ( 90’ Τσιάρας- 8’ πεν.Ροχάνο)

1/3/20: Ιωνικός-Ολυμπιακός 2-0 (16’ Κρητικός,32’ Κουϊρουκίδης)

8/3/20: Ολυμπιακός -Διαγόρας 0-1 (45’ Μπουρλάκης)

Στην περασμένη μάλιστα περίοδο ο Ολυμπιακός παρ’ ότι είχε και λιγοστές καλές εμφανίσεις κατέγραψε και αρνητικά ρεκόρ με το χειρότερο στη Ρόδο χάνοντας 4-0 και δεχόμενος 3 γκολ στο πρώτο 45λεπτο!

Ο Ολυμπιακός είχε να δεχτεί 4 γκολ χωρίς να πετύχει κανένα (4-0) από το 2014 σε αγώνα κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό …και σε πρωτάθλημα ήττα με 4 γκολ διαφορά από το 2011 στα πλέι οφ στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ (5-1) και σε Β΄ Εθνική από το 2008 στα Γιάννινα (4-0 από ΠΑΣ).

Μετά το επίσης 4-1 στην Ηγουμενίτσα από τον Θεσπρωτό το 4-0 από τον Ιάλυσο είναι το χειρότερο περσινό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, ενώ αυτό έχει συμβεί άλλες δυο φορές τα τελευταία 20 χρόνια (περίοδος 2002-2003 ήττες 4-1 από Αθηναϊκό και 4-0 από Καλαμαριά και 2005-2006 στη Δ΄ ήττες 4-1 από Χάλκη και 4-0 από Ταυρωπό)!

Οσο για το ημίχρονο ο Ολυμπιακός τελευταία φορά 3 γκολ στο πρώτο μισό είχε δεχτεί στις 24/1/16 στο τελευταίο του ματς Β΄ Εθνικής πριν «αποχωρήσει» στο ματς με την Αναγέννηση Κ. στον Βόλο (0-3 και το τελικό σκορ) που είχε αγωνιστεί με μόλις 9 παίκτες! (Δασκαλάκης, Καρράς, Μπουτζίκος, Αρβανίτης, Κεσίδης, Κυζιρίδης, Σκοπελίτης, Φερνάντεζ, Αλαμάνης και προπονητής ήταν ο σημερινός τεχνικός διευθυντής Θωμάς Μακρής). Τρία γκολ στο ημίχρονο στην εικοσαετία είχε δεχθεί και το 2011 στα πλέι οφ της Α΄ στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ (5-1 τελικό).

Τρία γκολ από τον ίδιο παίκτη (που πέτυχε ο Ιβοριανός Μπρούνο Κονέ του Ιάλυσου) ο Ολυμπιακός είχε να δεχθεί από το 2003 στην Καλαμαριά (όταν στο 4-0 τρία γκολ πέτυχε ο Θωμάς Τρούπκος) … Ο Ολυμπιακός πάντως πριν 11 χρόνια Φεβρουάριο δέχτηκε εκτός έδρας 4 γκολ αλλά δεν έχασε (4-4 με τον Ιωνικό).

Οι ήττες με μεγάλα σκορ σε πρωτάθλημα την τελευταία 20ετία για τον Ολυμπιακό ήταν:

16/2/20: Ιάλυσος-Ολυμπιακός 4-0

Στο σήμερα ο Ολυμπιακός Βόλου που για 20 μέρες δεν είναι στο γήπεδο λόγω του lockdown ελέω Covid-19 και σε παρατεταμένη αναμονή για την έναρξη του πρωταθλήματος της Football League, περιμένει πρώτα να αλλάξουν τα δεδομένα και αρχικά να επιστρέψει σε ομαδικές προπονήσεις και εφόσον οριστεί σέντρα να είναι έτοιμος …να πρωταγωνιστεί.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έχοντας παίξει τελευταίο επίσημο ματς στις αρχές του περασμένου Μαρτίου ξεκίνησε προετοιμασία για τη νέα περίοδο τον Αύγουστο, έδωσε συνολικά 9 φιλικά παιχνίδια με πρώτο στις 29/8 στο Στεφανοβίκειο και τελευταίο 31/10 στην Πάτρα …και στο χρονικό σημείο που έδειχνε αγωνιστικά έτοιμος «επεβλήθη» η αναγκαστική διακοπή ακόμη και των προπονήσεων!

Προς το παρόν οι ερυθρόλευκοι ποδοσφαιριστές γυμνάζονται ατομικά, βάσει προγράμματος που τους έχει δώσει η τεχνική ηγεσία και μέσω αυτών των ατομικών προπονήσεων, στοχεύουν στο να διατηρηθούν σε μια όσο το δυνατόν καλύτερη φυσική κατάσταση.

Το πότε θα επαναρχίσουν οι «κανονικές» προπονήσεις και το πότε θα οριστεί επίσημη σέντρα στην Football League παραμένει άγνωστο… αλλά στον Ολυμπιακό η τεχνική ηγεσία εξετάζει όλα τα σενάρια και για την πιο γρήγορη αποκατάσταση για να μην πάει χαμένο ότι «έκτισε» στην προετοιμασία.

Θεωρείται σίγουρο πως μόλις δοθεί το πράσινο φως για εκκίνηση μετά από πιέσεις από κάθε πλευρά, θα χρειαστεί να περάσει ένα χρονικό διάστημα, στο οποίο οι ομάδες θα κάνουν μίνι προετοιμασία δύο τουλάχιστον εβδομάδων, προκειμένου να επανέλθουν σε ρυθμούς ετοιμότητας και εν συνεχεία θα έχουμε σέντρα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός περιμένει σύμφωνα με όσα ισχύουν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Football League να δώσει 18 αγώνες αρχίζοντας στον Βόλο με την Τρίγλια και θα τους ολοκληρώσει πάλι στον Βόλο με τον Πιερικό…

Στην προκήρυξη του νέου πρωταθλήματος υπάρχει πάντως και δεύτερη φάση της Football League, όπου θα γίνουν τα πλέι οφ και πλέι άουτ κάτι όμως που μπορεί να αλλάξει με διορθωτικό στην περίπτωση που υπάρξει καθυστέρηση …και δεν «βγαίνουν» οι ημερομηνίες.

Το «πρόβλημα», θα εμφανιστεί αν «περάσει» χωρίς σέντρα και ο επόμενος μήνας και δεν θα βγαίνουν οι ημερομηνίες για 18+6 ή 18+10 αγωνιστικές!