Ήττα για τη Νίκη από τον Ερμή Λαγκαδά

Τελευταία ενημέρωση: 2012-10-22, 11:51:09
 Ήττα  για  τη  Νίκη από τον Ερμή Λαγκαδά

Επιμέλεια:  ΒΑΣΙΛΗΣ  ΖΗΝΕΛΗΣ

Δεν  κατάφερε  να  φθάσει  στη νίκη  ούτε  στην  2η  αγωνιστική   του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Εθνικής Κατηγορίας  η Νίκη,  που  χθες  στη Νέα Ιωνία παρά  τη  συμπαράσταση  του  κόσμου   γνώρισε την ήττα με 63-58 από τον Ερμή Λαγκαδά.

Η αστοχία και τα λάθη ήταν  τα  στοιχεία  που   στέρησαν τη νίκη από την ομάδα  του Γ. Ζαφειρούδη,   που  γενικά  ήταν σε  κακή μέρα  και  με  αρκετό  άγχος.
Η Νίκη έκανε ένα δυνατό ξεκίνημα, αλλά  όχι  ανάλογη συνέχεια  και το  ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Νίκη να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 28-36.
Στο β’ μέρος άλλαξε το σκηνικό και  αν και  υπήρχε  αστοχία   ισοφάρισε για πρώτη φορά στο 37’ σε 55-55 και πέρασε μπροστά με βολή του Μαλτέσιου σε 56-55 στο 38’.
Στο τελευταίο λεπτό ο Μαλτέσιος βγήκε με πέντε φάουλ, ενώ η Νίκη υπέπεσε σε δυο τραγικά λάθη. Ο Ονάσογλου με τρίποντο έκανε το 58-60, ενώ ο Αναγνωστόπουλος με βολές διαμόρφωσε το τελικό 58-63
Τα Δεκάλεπτα: 18-26, 28-36, 43-49, 58-63 (τελικό)

*Ο Φιλαθλητικός έκλεψε την παράσταση στην 2η αγωνιστική της Α2, καθώς επιβλήθηκε των Τρικάλων με 77-60.
H KAΠ επιβλήθηκε των Ικάρων Σερρών με 77-71,  πανηγύρισε την πρώτη της  νίκη στην ιστορία της στην Α2, ενώ η Κηφισιά πέρασε με περίσσια ευκολία από την Κρήτη, καθώς επικράτησε του ΟΦΗ με 62-79 και πήρε την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Α2.