ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Με ήττα ξεκίνησε η Νίκη

με-ήττα-ξεκίνησε-η-νίκη-147607
Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Η Νίκη Βόλου το πάλεψε ως το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 Κατηγορίας και έχασε στη Λευκάδα με 76-74.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη ηττήθηκε με 76-74 από τη Δόξα Λευκάδας εκτός έδρας με το παιχνίδι να κρίνεται στην τελευταία κυριολεκτικά φάση.

Το ματς είχε δυο όψεις, με τη Νίκη να βρίσκεται στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 39-27. Στην επανάληψη ωστόσο οι «κυανόλευκοι» ξύπνησαν και με ένα εκπληκτικό σερί 17-4 κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να φτάσουν να το διεκδικούν μέχρι την τελευταία φάση.
Η Νίκη πήρε και προβάδισμα 2.41’’ πριν το τέλος, αλλά ένα τρίποντο του Μάτιτς στο τέλος, η απάντηση του Μυστηλιάδη και οι εύστοχη βολή των Λευκαδιτών έκαναν το τελικό 76-74

Δεκάλεπτα: 20-14, 39-27, 58-54, 76-74

Δόξα Λευκάδας (Βουρνάς): Ματενίδης 5, Βουρνάς 8 (1), Ναούμης 9 (2), Δουβίτσας, Βαγενάς 6, Μουρατίδης, Μανούσος 19, Ακτύπης 6, Μίρκοβιτς 8, Μάρτζος, Κουκουνιάς, Μάτιτς 15 (2).
Νίκη Βόλου (Ζαφειρούδης): Παπούλιας, Φωσσές, Σαμαράς, Μαυρογιάννης 7 (1), Κουτίνας 12 (1), Στάμος 6, Καραγκολίδης 3 (1), Μαλτέσιος 6, Θεοδωράκος 12, Μυστηλιάδης 16 (3), Πολίτης 12 (2).
Διαιτητές: Βαρδάλος-Δημόπουλος-Κωνσταντινόπουλος
* Ο Φιλαθλητικός εντυπωσίασε στην πρεμιέρα της Α2, καθώς πέρασε από τις Σέρρες επικρατώντας των Ικάρων με 77-80. Μεγάλη νίκη πήρε το Λαύριο απέναντι στα Τρίκαλα με 86-88 στην παράταση (κ.α 73-73), ενώ υπερηχητική ήταν η Κηφισιά που συνέτριψε την ΚΑΠ με 83-59.
Εύκολο απόγευμα είχε το Παγκράτι που υποδέχθηκε το Ηράκλειο, ενώ άνετα πήρε τη νίκη και ο Ερμής Λαγκαδά απέναντι στον Αρκαδικό.