Δικαιούνταν κάτι περισσότερο

Τελευταία ενημέρωση: 2012-10-09, 13:41:02

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα της Νίκης Βόλου φιλοξενούμενη από τον Πιερικό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League. Το τελικό 2-0 αδικεί την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι αλλά και τέρμα που της ακυρώθηκε.

Οι κυανόλευκοι ήταν κατά πολύ ανώτεροι των αντιπάλων τους, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν και σε συνδυασμό με δύο λάθη στην άμυνα επέστρεψαν στο Βόλο δίχως βαθμό ή βαθμούς.
Από την αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τα ηνία του και προσπάθησαν να φθάσουν με αξιώσεις απέναντι από τον τερματοφύλακα Τόλιο που ντύθηκε Κοτταράς…
Την περασμένη Τετάρτη ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα ήταν εκείνος που στέρησε από τη Νίκη το τρίποντο και στον αγώνα της Κατερίνης ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του Πιερικού κατέβασε επίσης ρολά…
Η «κακή» μέρα φάνηκε από την αρχή και το 5ο λεπτό με τον Ριζογιάννη να βρίσκει τον Ψιάνο και αυτός τον Πουρτουλίδη ο οποίος έπιασε το σουτ από το σημείο του πέναλτι αλλά ο Τόλιος έπεσε σωστά στην κάτω δεξιά γωνία.
Αντίθετα το πρώτο σουτ των γηπεδούχων ήρθε στο 20’ με τον Ίτσιο να μην ανησυχεί τον Καρακούτση, ενώ η νίκη απείλησε με τον Κυριάκο στο 24’ που σούταρε πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.
Τελικά η Νίκη βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 27’ με την άμυνα να πιάνεται στον ύπνο και τους γηπεδούχους να παίζουν υποδειγματικά την αντεπίθεση. Η μπάλα έφθασε στον Σεχολάρι από βολέ του τερματοφύλακα Τόλιου και ο Βέρτζος στην προσπάθεια να διώξει με το κεφάλι έπιασε αέρα. Ο παίκτης του Πιερικού βρήκε τον Ντάνι μέσα στην περιοχή και με σουτ έγραψε το 1-0.
Παρά το γεγονός όμως ότι η Νίκη βρέθηκε πίσω στο σκορ προσπάθησε να αντιδράσει και μετά από δύο λεπτά ο Σκούφαλης βρήκε εξαιρετικά τον Ουέλινγκτον, αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι με τον Τόλιο να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας.
Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη Νίκη να μπαίνει στην επανάληψη αποφασισμένη για την ισοφάριση, κάτι που θα μπορούσε να έχει πετύχει στο 51’ αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης Κιοτζένης από την Καβάλα στέρησε το γκολ από τον Ουέλινγκτον. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Καβαλιώτης ρέφερι  σφύριξε επιθετικό φάουλ που προκάλεσε τη διαμαρτυρία των φιλοξενούμενων.
Μεγάλες ευκαιρίες χάθηκαν όμως για τη Νίκη και στη συνέχεια, αφού αρχικά στο 61ο λεπτό και έπειτα από 1-2 των Κυριάκου και Σκούφαλη ο Πουρτουλίδης βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ σταμάτησε ο Τόλιος στερώντας το 1-1.
 Ένα λεπτό μετά και από εκτέλεση κόρνερ ο Μήτσης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και θα μπορούσε να έχει σκοράρει από πλεονεκτική θέση αλλά την κεφαλιά του σταμάτησε ο συνήθης ύποπτος Τόλιος.
Η Νίκη στη συνέχεια ρίσκαρε προκειμένου να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τους Γιάκομπ και Τάντιτς να ρίχνονται στη μάχη όπως και ο Φλίγκος στο 80’ αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της στο 85’ με το γυριστό του Φλίγκου, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν ακόμη ένα στο 87ο λεπτό με τον Καθάριο ο οποίος κέρδισε στην κόντρα τον Καρατζά για να σκοράρει στη συνέχεια κάνοντας το τελικό 2-0.
Δήλωσαν…
Περικλής Αμανατίδης: «Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την αξιόμαχη ομάδα του Πιερικού, που και στα δύο πρώτα ματς δεν είχε δεχτεί γκολ κι έκανε το ίδιο, νομίζω δεν αντικατοπτρίζει το σκορ το τελικό, την εικόνα του παιχνιδιού. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου, η οποία προσπαθεί να παίξει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Κάθε φορά βρίσκουμε μπροστά μας έναν τόσο καλό τερματοφύλακα ή ίσως είναι τέτοια η συχνότητα των επιθέσεων που κάνουμε που διακρίνεται αυτός. Είναι ολοκάθαρη η νίκη του Πιερικού, τα δυο γκολ προφανώς και προήλθαν από δικά μας λάθη. Μένουμε ευχαριστημένοι από την ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας μας, κάτι που θα της δώσει διάρκεια και θα την κάνει ανταγωνιστική όλο τον χρόνο. Νομίζω στο τέλος θα πετύχει αυτή η ομάδα. Δεν θα την επηρεάσουν ένα δυο αποτελέσματα για να αλλάξει σκεπτικό».
Νίκος Γκουλής: «Αγωνίστηκαν δυο ομάδες με διαφορετική φιλοσοφία. Με μεγάλα ονόματα αλλά με διαφορετική φιλοσοφία. Η μία έχει ως αυτοσκοπό τις έξι πρώτες θέσεις και η άλλη τη δημιουργία μιας νέας ομάδας με νέους ντόπιους παίκτες. Ξέραμε ότι αγωνιζόμαστε με μια ομάδα που από τη μέση και μπροστά έχει ποιότητα. Μετά το γκολ που πετύχαμε υπήρξε μια έξυπνη διαχείριση του παιχνιδιού. Ξέραμε ότι θα μας δοθούν χώροι. Το συζητήσαμε και στο ημίχρονο. Με μια καλή πάσα και ένα τελείωμα ίσως να είχαμε ένα ακόμα πιο διαφορετικό σκορ. Η νίκη αγαπάει την προσπάθεια κι εμείς κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια και πετύχαμε μια νίκη καθαρή απέναντι σε έναν αντίπαλο που θα πρωταγωνιστήσει φέτος».

•    Περίπου 500 φίλαθλοι της Νίκης βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ ενισχύοντας την προσπάθεια των παικτών του Περικλή Αμανατίδη.
•    Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε πριν από την σέντρα στην μνήμη των Λεωνίδα Τζανή και Κώστα Τσιαμήτα που «έφυγαν» την περασμένη εβδομάδα ενώ οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια
•    Από σύνδεσμο φίλων του Πιερικού τιμήθηκε ο τερματοφύλακας της Νίκης Τάσος Καρακούτσης πριν από την σέντρα του αγώνα μιας και ο πορτιέρο είχε φορέσει τα γάντια της ομάδας της Κατερίνης από το 2008 μέχρι πέρυσι.
•    Με την πρώτη της εμφάνιση - κυανόλευκη αγωνίστηκε η Νίκη Βόλου ωστόσο δεν αποδείχθηκε γούρικη
•    Ο Καθάριος που σκόραρε το δεύτερο τέρμα του Πιερικού μπήκε ως αλλαγή όπως και ο Τσιλιγκίρης που είχε ισοφαρίσει με τον Απόλλωνα στο Πανθεσσαλικό
•    Η ΠΑΕ Νίκη Βόλου ευχαρίστησε την ΠΑΕ Πιερικός για την άψογη φιλοξενία που παρείχε στα μέλη της αποστολής της ομάδας και υπόσχεται να ανταποδώσει τη φιλοξενία στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.
•    Αύριο Τετάρτη η συνέχεια για την ομάδα της Νίκης με αντίπαλο τον Ηρακλή στις 7μ.μ. στο Πανθεσσαλικό ενώ για την 5η αγωνιστική θα παίξει την ερχόμενη Δευτέρα στις 4.30 μ.μ. με την ΑΕΛ Καλλονής.
•    Διαιτητής της αυριανής αναμέτρησης θα είναι ο κ. Σελίμος (Λακωνίας) και βοηθοί του οι: Χαρίτος (Αθηνών), Παλαμίδας (Λακωνίας) και 4ο τον κ. Ζούγρα (Κοζάνης)
•    40 ευρώ για τις θέσεις VIP στη σκεπαστή κερκίδα, 25 ευρώ για την υπόλοιπη σκεπαστή εκτός των θέσεων VIP, 15 ευρώ για την ανατολική κερκίδα και το νότιο πέταλο και 5 ευρώ μαθητικό - παιδικό έως 14 ετών είναι οι τιμές των εισιτηρίων.

FOOTBALL LEAGUE - 3η

ΠΙΕΡΙΚΟΣ  - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 2-0
Σκόρερ:
27’ Ντάνι, 87’ Καθάριος