Ηταν ανώτερη, αλλά…

Τελευταία ενημέρωση: 2012-04-24, 14:28:10

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Τηλυκράτη η Νίκη γνωρίζοντας την ισοφάριση στο 89’

Την τύχη στα χέρια της κρατούσε η ομάδα της Νίκης Βόλου μέχρι το 89ο λεπτό, ωστόσο γνώρισε την ισοφάριση από τον Τηλυκράτη με το τελικό 1-1 να αδικεί τους γηπεδούχους που ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Νίκη ήθελε πάση θυσία τους τρεις βαθμούς κόντρα στην ομάδα της Λευκάδας στο Παντελής Μαγουλάς, αλλά στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Football League 2 αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με τα τέρματα των Πουλάκου στο 53’ και Θανέλα στο 89’.

Οι κυανόλευκοι ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης ώστε να ανέβουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και παρά το γεγονός ότι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Την Κυριακάτικη αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου δύο χιλιάδες φίλαθλοι της ομάδας, ενώ στην εξέδρα του Παντελής Μαγουλάς βρέθηκε και ο υποψήφιος επενδυτής Ανδρέας Πάτσης, ο οποίος φορώντας κασκόλ της Νίκης βρέθηκε δίπλα στον πρόεδρο Δημήτρη Ιωαννίδη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στον αγώνα όταν μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού ο Πουλάκος τροφοδότησε τον Διαμαντίδη ο οποίος έπιασε το σουτ με καλές προϋποθέσεις αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της Νίκης Σταυράκης κατάφερε και μπλόκαρε.

Δύο λεπτά μετά ο Στουρνάρας πραγματοποίησε σέντρα από τα δεξιά και ο Μκρτσιαν από καλή θέση έστειλε την μπάλα από καλή θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην πιο αξιόλογη φάση πριν από το τέρμα του ο Τηλυκράτης καρδιοχτύπησε την κυανόλευκη άμυνα στο 33’ όταν σε σέντρα του Νάκου από την αριστερή πτέρυγα ο Συμελίδης με σουτ στη κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη η Νίκη μπήκε αποφασισμένη να σημειώσει το πολυπόθητο γκολ και το κατάφερε αρχικά στο 49’ με τον Πουλάκο να σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια αλλά η προσπάθεια του καταλογίστηκε ως οφσάιντ. Στο 51’ από εκτέλεση φάουλ του Διαμαντίδη ο Σταυράκης παραχώρησε κόρνερ, η Νίκη όμως δεν έμεινε εκεί και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 53’. Ο Διαμαντίδης εκτέλεσε κόρνερ αυτή τη φορά και η μπάλα στρώθηκε στον Πουλάκο ο οποίος με απίθανο γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι σημειώνοντας έτσι το 7ο τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα. Η Νίκη έψαξε στη συνέχεια και ένα δεύτερο τέρμα προκειμένου να κλειδώσει το τρίποντο αλλά την σέντρα-σουτ του Ριζογιάννη σταμάτησε ο Σταυράκης παραχωρώντας κόρνερ στο 58’, ενώ σε εκτέλεση φάουλ του Διαμαντίδη στο 65’ ο Μκρτσιαν έστειλε την μπάλα για λίγο άουτ προλαβαίνοντας στην έξοδο τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τελικά κόντρα στη ροή του αγώνα και με την δεύτερη φάση των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι ο Τηλυκράτης απέδρασε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Παντελής Μαγουλάς με τον Θεράπο να εκτελεί φάουλ από την αριστερή πλευρά και τον Θανέλα να σκοράρει με κεφαλιά προς τα πίσω στο 89’.

Το αποτέλεσμα αυτό βρίσκει τη Νίκη πλέον στην 5η θέση όπου ισοβαθμεί με τον Απόλλωνα, όμως η ομάδα της Καλαμαριάς υπερτερεί στην ισοβαθμία.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ 1-1

Σκόρερ: 53’ Πουλάκος – 89’ Θανέλας

Κίτρινες: Ριζογιάννης, Πουλάκος- Παπανίκος, Καραγιαννίδης, Συμελίδης, Καταγής

ΝΙΚΗ: Ψωμιάδης, Στουρνάρας (92’ Αναστασίου), Λαμπρόπουλος, Δεληζήσης, Μκρτσιαν, Ριζογιάννης, Πεχλιβανόπουλος, Παυλίδης (76’ Λουκίνας), Λαζαρίδης (70’ Κυπτίου), Διαμαντίδης, Πουλάκος

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ: Σταυράκης, Χριστοδούλου (55’ Χριστοδούλου), Καταγής, Ρούσσης, Πουταχίδης, Καραγιαννίδης, Παπανίκος (83’ Κόκκαλης), Νάκος, Συμελίδης (67’ Αλμπάνης), Κατσίκης, Θανέλας.

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο