Ντροπιαστική ήττα για Νίκη Βόλου

Τελευταία ενημέρωση: 2022-01-22, 18:52:58
Οι παίκτες του Απόλλωνα πανηγυρίζουν το 0-1

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας, κερδίζοντας με 2-0 τη Νίκη Βόλου στη Νεάπολη για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2, πετυχαίνοντας δικαιότατα και βάσει εμφάνισης μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις του φετινού πρωταθλήματος.

Η Νίκη, που βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο με τον Νούσιο να κάνει το 0-1 στο 3’, είχε τις ευκαιρίες για την ισοφάριση στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο δεν έκανε τίποτα παραπάνω, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα, με τον Χατζή να σημειώνει το 0-2 στο 81’, για να υπογράψει την πιο ντροπιαστική ήττα για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη, που δεν είχε στη διάθεσή του τους Τζιώρα, Κάσσο, Βλαχομήτρο και Αλιατίδη (ήταν τυπικά στον πάγκο), δηλώνοντας 16άδα πριν τη σέντρα. Πλέον την ερχόμενη Τετάρτη η Νίκη θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό Βόλου στο Πανθεσσαλικό, με τους οργανωμένους των κυανόλευκων να ζητούν μετά το τέλος από τους ποδοσφαιριστές μόνο… νίκη στο τοπικό ντέρμπι.

Πώς ξεκίνησε

Για τη Νίκη, ο Μπάγιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια της Νίκης Βόλου και στην τετράδα της άμυνας τοποθετήθηκαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Πάνος-Γρομητσάρης-Ανδρέου-Παναγιωτίδης. Στη μεσαία γραμμή οι Μέτσε-Τσουκαλάς είχαν ρόλο αμυντικού μέσου, ο Γκαρσία οργανωτή, ο Κυριακίδης κινούνταν στη δεξιά πλευρά, ο Βασιλείου στην αριστερή και ο Ροχάνο βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Απόλλωνα πέραν του γκολκίπερ Αστρά, στη άμυνα ήταν οι Σκούπρας, Γιαννίτσης, Καλούσης και Τιμπουέ με φορά από τα δεξιά στ’ αριστερά. Χατζής και Κόζου ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, επιτελικός ο Βίγια, φορ ο Νούσιος, ενώ στις πτέρυγες κινούνταν οι Μπαλογιάννης (αριστερά) και Λίταινας (δεξιά).

Το πρώτο μέρος

Ο Απόλλωνας από νωρίς (3’) μπήκε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Νούσιου, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ πήρε την πάσα από τον Βίγια και σούταρε από τα δεξιά της περιοχής εύστοχα στην απέναντι γωνία του Μπάγιτς.

Η Νίκη, που δεν μπορούσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, είχε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 18ο λεπτό, με τον Γκαρσία να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, αλλά δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει την εστία του Αστρά.

Ο Μπάγιτς έσωσε την εστία του στο 25ο λεπτό, όταν ο Μπαλογιάννης σούταρε εκτός περιοχής φαλτσαριστά, με τον Σέρβο τερματοφύλακα να εκτινάσσεται στην αριστερή γωνία και να παραχωρεί το κόρνερ, που αυτή τη φορά σε σχέση με το 3ο λεπτό δεν είχε συνέχεια.

Ο Γκαρσία με σόλο ενέργεια πάτησε στο 30’ στην αντίπαλη περιοχή, όπου έπεσε ζητώντας πέναλτι, αλλά ο ρέφερι Βεργέτης δεν έδειξε να συγκινείται, δίνοντας μάλιστα στη συνέχεια επιθετικό φάουλ, που έφερε την «έκρηξη» και τις έντονες διαμαρτυρίες.

Σουτ του Κυριακίδη μετά από ένα λεπτό μετά δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, καθώς η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια του Αστρά.

Ο Παναγιωτίδης εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα με τον Ανδρέου να κάνει την κεφαλιά-πάσα από τα δεξιά στον Ροχάνο, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με νέα κεφαλιά, αλλά ο Αστράς απογειώθηκε στο αριστερό «Γ», αποκρούοντας σωτήρια σε κόρνερ στο 36’.

Ο Τσουκαλάς από τα αριστερά στο 42’ «έσπασε» στον Βασιλείου, που έκανε την προβολή από θέση βολής, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του στρώθηκε και πάλι στον Βασιλείου, που δοκίμασε νέο σουτ εκτός περιοχής που πέρασε κόρνερ, αφού βρήκε σε σώμα αμυνόμενου, χωρίς όμως κάτι παραπάνω.

Στο 45’ από βαθιά μπαλιά του Μέτσε σχεδόν από τη σέντρα ο Ροχάνο απογειώθηκε από τα αριστερά, για να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία του Αστρά σε άουτ, σε μία ακόμη πολύ σημαντική ευκαιρία των γηπεδούχων, που πήγε «στράφι».

Το δεύτερο μέρος

Η είσοδος του Τσιμπούκα στο παιχνίδι αντί του Μέτσε μετέθεσε τον Ανδρέου στην επίθεση, παίζοντας πλέον ως δίδυμο μαζί με τον Ροχάνο από το 54ο λεπτό και μετά, στην απέλπιδα προσπάθεια του Αλέκου Βοσνιάδη να «γεμίσει» την αντίπαλη περιοχή.

Με τη Νίκη να θέλει το γκολ, ο Απόλλωνας ήταν εκείνος που έφτασε στην πρώτη τελική στο β’ μέρος και στο 59’, όταν ο Βίγια πάτησε στην περιοχή και έκανε το σουτ με το αριστερό, με τον Μπάγιτς να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τους φιλοξενούμενους, με τον Λίταινα να βγαίνει σε θέση βολής στο 61ο λεπτό και από τα δεξιά να κάνει το σουτ υπό την πίεση του Τσιμπούκα, με τον Μπάγιτς να σώζει και πάλι την εστία του, αυτή τη φορά αποκρούοντας με τα πόδια.

Ο Λίταινας κέρδισε κόρνερ στο 80’ μετά από μία ακόμη αντεπίθεση, με τον Βίγια να εκτελεί από τα δεξιά και να στέλνει την μπάλα στα πόδια του Χατζή, ο οποίος πέφτοντας έκανε με προβολή το 0-2 στο 81’, «τελειώνοντας» το παιχνίδι στη Νεάπολη.

Εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη στο 84’ δεν δυσκόλεψε τον Αστρά, που μπλόκαρε στο πρώτο σουτ από πλευράς γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος.

Σουτ του Βίγια στο 87’ δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι με τον Μπάγιτς να μπλοκάρει.

Μετά τον αγώνα οι οργανωμένοι τα «έψαλαν» στους ποδοσφαιριστές, απαιτώντας νίκη στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Βόλου

ΝΙΚΗ Β.-ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.    0-2