Τζάμπα ήττα 0-1 για τη Νίκη και τέλος στο αήττητο σερί

Τελευταία ενημέρωση: 2021-12-06, 11:46:10
Ο Μιράντα ήταν από τους μοιραίους της Νίκης Βόλου χθες

Την ήττα με 0-1 γνώρισε χθες η Νίκη Βόλου για την 6η αγωνιστική της Super League 2, με τους κυανόλευκους να πληρώνουν σε ακόμη ένα παιχνίδι την αστοχία τους, αυτή τη φορά στο γήπεδο της Νεάπολης.

Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, όταν έπρεπε, και έχασαν σημαντικότατες ευκαιρίες, για να το «πληρώσουν» στο 78’, όταν η Ξάνθη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Παπάζογλου, ο οποίος αποτέλεσε το «κόκκινο πανί» για την εξέδρα. Μάλιστα από ρίψη μπουκαλιού στο 86’ ο Παπάζογλου βρέθηκε στο έδαφος, με τον ρέφερι Τακίδη να διακόπτει το παιχνίδι, το οποίο έληξε μετά από 9 λεπτά καθυστερήσεων και στο 99ο λεπτό.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τη Νίκη Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα, μετρώντας μέχρι χθες 3 ισοπαλίες και δύο ήττες.

Για την 7η αγωνιστική και το ερχόμενο Σάββατο 11/12, η Νίκη Βόλου θα αγωνιστεί στην Ηγουμενίτσα απέναντι στον Θεσπρωτό, ενώ στη συνέχεια και για την (Πέμπτη 16/12) θα υποδεχθεί την Καβάλα.

Πώς ξεκίνησαν

Σε σχήμα 3-5-2 παρέταξε την ομάδα της Νίκης Βόλου ο Αλέκος Βοσνιάδης, έχοντας ως τριάδα αμυντικών τους Τσιμπούκα-Γρομητσάρη-Ανδρέου, απόντος του τραυματία Αλιατίδη. Τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Κυριακίδης-Μέτσε, έχοντας στα δεξιά τον Κάσσο, στα αριστερά τον Τζοβάρα, τον Τσουκαλά σε ρόλο επιτελικού μέσου, απόντος και του εμπύρετου Γκαρσία, και δίδυμο στην επίθεση τους Μιράντα-Ροχάνο.

Από την άλλη η Ξάνθη του Νίκου Κεχαγιά παρατάχθηκε σε σχηματισμό 4-5-1, έχοντας ως τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τζανακάκη-Μπάτζιο-Παπάζογλου-Ουνγιαλίδη. Στη μεσαία γραμμή οι Θυμιάνης-Γκόμεζ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ο Μονρόζ, ήταν ο επιτελικός μέσος, και από τα πλάγια κινούνταν οι Τσέλιος-Γκινσάρι, με τον Ιμπραΐμι να είναι στην κορυφή της επίθεσης.

Το πρώτο μέρος

Η Νίκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι είχε τις ευκαιρίες που θα της έδιναν το προβάδισμα, αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αρχικά από σέντρα του Κάσσου από τα δεξιά ο Ροχάνο βρήκε την μπάλα με το αριστερό, ευρισκόμενος σχεδόν μόνος του και αφύλακτος μέσα στην περιοχή, αλλά την έστειλε πάνω στον τερματοφύλακα Ίτσο, που μπλόκαρε στο 4’.

Με την Ξάνθη να αμύνεται και τη Νίκη να συνεχίζει να προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα, ο Τζοβάρας έκανε σέντρα - σουτ στο 15’, με την μπάλα να περνά πάνω από τα αντίπαλα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά και έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Ξάνθης, ο Τσουκαλάς δοκίμασε σουτ με το αριστερό μπροστά από τα σώματα των αμυνόμενων, με τον Ιτσο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Η Νίκη έχασε νέα τεράστια ευκαιρία με τον Μιράντα να βγάζει τετ-α-τετ τον Ροχάνο, αλλά απέναντι από τον Ιτσο ο Αργεντινός δεν μπόρεσε να σκοράρει και πάλι, αυτή τη φορά στο 23ο λεπτό.

Μετά από λάθος της άμυνας της Ξάνθης, ο Ροχάνο έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή και από τα δεξιά, βρίσκοντας με πάσα τον Τσουκαλά, που δεν κατάφερε μέσα στη μικρή περιοχή και από τα δεξιά να νικήσει τον Ιτσο στο 27’, με τον Ιταλό πορτιέρο να του κλείνει το οπτικό πεδίο.

Με τη συμπλήρωση σχεδόν μισής ώρας αγώνα ο Μιράντα έκλεψε ξανά την μπάλα, αλλά αυτή τη φορά στη μεσαία γραμμή και αφού έκανε την κούρσα φθάνοντας εκτός περιοχής, επιχείρησε το σουτ, αλλά η κατάληξη ήταν απογοητευτική.

Από προσπάθεια του Μέτσε και πάσα του Ροχάνο μέσα στην περιοχή για τον Μιράντα στο 40’, ο τελευταίος έκανε το σουτ, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, σπαταλώντας μία ακόμη τεράστια ευκαιρία σε ένα καίριο χρονικά σημείο του αγώνα.

Λίγο αργότερα ο διαιτητής Τακίδης αρνήθηκε να δείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ουνγιαλίδη για μαρκάρισμα στον Κάσσο, κάτι που δεν πέρασε απαρατήρητο, τόσο από την κερκίδα, όσο και από τους ανθρώπους στον πάγκο της Νίκης, και στην ανάπαυλα ο ρέφερι από το Κιλκίς δέχθηκε έντονα παράπονα από τους κυανόλευκους, αλλά και από τους Ξανθιώτες, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι ποδοσφαιριστή της Νίκης στο πρώτο μέρος, εκδίδοντας μάλιστα και ανακοίνωση κατά του ρέφερι από το Κιλκίς στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος

Με τα νεύρα… τεντωμένα ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, στο οποίο η πρώτη τελική προσπάθεια ήρθε εκ νέου από τα πόδια του Μιράντα, που απείλησε με σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Ιτσο μπλόκαρε στο 53ο λεπτό.

Η Ξάνθη βρέθηκε στην περιοχή της Νίκης στο 56’ με τον Γκόμεζ να σουτάρει από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ανδρέου και πέρασε σε κόρνερ, στην πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι.

Από το 62’ μέχρι και το 67’ δεν είχαμε… παιχνίδι με τον Παπάζογλου να βρίσκεται στο έδαφος μετά από σύγκρουση του με τον Γρομητσάρη σε κόρνερ που κέρδισε η Νίκη, με τον αμυντικό των φιλοξενούμενων να παραμένει πεσμένος στο χορτάρι, χωρίς να αποχωρεί με το φορείο και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα, για καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων, και ανοχή στο «παιχνίδι» τους από τον διαιτητή Τακίδη.

Δίχως κάτι το ιδιαίτερο κύλησε ο χρόνος μέχρι και το 76ο λεπτό, όταν ο Τζοβάρας κέρδισε φάουλ από τα αριστερά που του έκανε ο Παπάζογλου, με τον Μιράντα να εκτελεί και τον Πάνο να πιάνει μονοκόμματο σουτ, που δεν είχε όμως καμία τύχη.

Η Ξάνθη χωρίς να έχει απειλήσει βρήκε το γκολ στο 78’, με τον Γκινσάρι να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά και τον Παπάζογλου να σκοράρει με κεφαλιά, κάνοντας το 0-1, με τον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζει προκλητικά μπροστά στη σκεπαστή κερκίδα της Νεάπολης και τους γηπεδούχους να δέχονται ένα τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα.

Το παιχνίδι διακόπηκε στο 86’ με τον Παπάζογλου να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας «βόλτα» μπροστά από την κερκίδα της Νεάπολης, απ’ όπου και εκτοξεύθηκαν μερικά μπουκάλια προς το μέρος του, και όταν πέρασε από την σκεπαστή κερκίδα ένα από αυτά τον βρήκε στην πλάτη, για να πέσει στο έδαφος. Ο ρέφερι Τακίδης διέκοψε το παιχνίδι για να ηρεμήσουν τα πνεύματα και μετά από τρία λεπτά έκανε εκκίνηση και πάλι στο 89’.

Ο 4ος έδειξε εννέα λεπτά καθυστερήσεων, με τη Νίκη να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης και την Ξάνθη να παίζει πλέον με τον χρόνο, έχοντας και το σκορ υπέρ της, κάτι που δεν άλλαξε, με τους κυανόλευκους να δέχονται το χειροκρότημα από την κερκίδα για την προσπάθεια τους, που δεν αρκούσε ωστόσο χθες για το τρίτο σερί τρίποντο.