Θα είναι μία ιστορική νίκη

θα-είναι-μία-ιστορική-νίκη-656259

Η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε στο περσινό πρωτάθλημα της Football League να κερδίσει το Αιγάλεω και σήμερα καλείται να πετύχει μια νίκη μετά από 60 χρόνια. Κι αυτό γιατί η προηγούμενη νίκη της Νίκης επί του Αιγάλεω ήταν το 1961 και γιατί εκτός από την Α’ Εθνική της δεκαετίας του ‘60 που οι δυο ομάδες συναντήθηκαν 8 φορές (1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες για τη Βολιώτικη ομάδα) δεν είχαν ξαναβρεθεί σε κανένα πρωταθλήματα μέχρι το περσινό.

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Στην Α’ Εθνική η μοναδική νίκη της Νίκης ήταν την περίοδο 1961-62 με προπονητή τον Ιταλό Ετόρε Τρεβιζάν και ήταν 8/10/61 με 2455 εισιτήρια όταν η Νίκη κέρδισε 2-1 με δυο γκολ του Μίμη Κοκκινάκη ενώ 4/3/62 στο Αιγάλεω πήρε ισοπαλία (0-0).

Στο παιχνίδι που ήρθε η μοναδική νίκη στην Α’ Εθνική τη σύνθεση της Νίκης αποτελούσαν οι: Χατζηαφιώνης, Ανδρέου, Ζαντέρογλου, Κολοβός, Μανιατάκης, Τσιμπιρίδης, Μαρσουβανίδης, Κοκκινάκης, Λαλές, Καραηλιού και Τζίνης.

Την περίοδο 1962-63 η Νίκη έχασε και τα δυο ματς με 1-0, ενώ δυο ήττες είχε και το 1963-64 με προπονητή τον Κλεάνθη Βικελίδη (στον Βόλο 20/10/63 με 1-2 (75’ Μαρσουβανίδης -53’ Μαραμενίδης, 58’ Ροκίδης) και στο Αιγάλεω 1-0).

Την περίοδο 1965-66 με προπονητή τον Νάντορ Τσέρνα και στο Στάδιο Βόλου είχαμε Νίκη-Αιγάλεω 1-1 (88’ Παπαδανιήλ – 75’ πέν. Πανάκης) και στη Λεωφόρο Αιγάλεω – Νίκη 5-2 (6’ Μαρκόπουλος, 38’, 58’ Πανάκης, 51’ Αδίκογλου, 63’ Εξωμανίδης – 23’Κουκλάκης, 83’Τζίνης).

Στην περσινή περίοδο στις πρώτες συναντήσεις στο πρωταθλήματα της Football League στον α’ γύρο η Νίκη έχασε στο Αιγάλεω 2-0 (7’ Τσίτσαρης, 78’ Ντιατά), ενώ στο Βόλο ήρθε 1-1 (43’ Άλεξ Κρουθ -18’ πεν. Τσιλιγκίρης).

Μια αναμέτρηση το 2007 ήταν η μοναδική που έχει γίνει στο Πανθεσσαλικό Στάδιο και ήταν για το κύπελλο, 8/9/07: Νίκη Βόλου – Αιγάλεω 0-2 (23’Τουρνάς, 36’Μιχελής).

Πριν την Α’ Εθνική

Πριν πάντως η Νίκη Βόλου γίνει η πρώτη ομάδα από τη Θεσσαλία που βρέθηκε στην Α’ Εθνική είχε αντιμετωπίσει ξανά το Αιγάλεω σε μπαράζ που γίνονταν μεταξύ τοπικών πρωταθλητών -πριν υπάρξει η επίσημη Β’ Εθνική-για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.

Έτσι το 1960 σε ένα μίνι πρωτάθλημα 8 ομάδων (Φωστήρας, Αιγάλεω, Νίκη Βόλου, Ολυμπιακός Χαλκίδας, Κάδμος Θηβών, Παλλαμιακή, Λαρισαϊκός, ΑΕ Πανωγιαννίων) μεταξύ των δυο υπήρξαν ισοπαλίες (1-1 και 2-2) σε επεισοδιακά ματς , ενώ τον Ιούνιο του 1961 η Νίκη έχασε το πρώτο ματς από το Αιγάλεω 2-1 και κέρδισε 25/6/61 το δεύτερο 4-1 γράφοντας ιστορία με την άνοδο της στην Α’ Εθνική (ανέβηκε και το Αιγάλεω).

Οι άλλοι του Νότου

Οσον αφορά στον Νότιο όμιλο που βρίσκεται φέτος η Νίκη μόνο οι ομάδες της Επισκοπής, της Σαντορίνης και του Αστέρα Βλαχιώτη είναι αυτές που δεν έχει αντιμετωπίσει ποτέ, το Αιγάλεω, ο Ιάλυσος, η Καλαμάτα και ο Ασπρόπυργος ήταν αντίπαλοι και πέρσι σε ενιαίο όμιλο, ενώ Ρόδος και Καλλιθέα ήταν αντίπαλοι πιο παλιά.

Με την Καλαμάτα η Νίκη έχει το πιο πρόσφατο «διπλό», 0-2 με δυο γκολ του Ροχάνο, ενώ το περσινό πρώτο ματς είχε γίνει στη Φιλιππούπολη Λάρισας (1-1), ο Ασπρόπυργος βρέθηκε αντίπαλος σε 3 από τις 5 περιόδους που είχε παίξει τη δεκαετία του 70 στη Β’ Εθνική και πέρσι τον κέρδισε 3-0 στη Νεάπολη, όπως κέρδισε και τον Ιάλυσο (2-0) που πιο πριν τον είχε ξαναβρεί το 1999.

Το 1984 η Νίκη αντιμετώπισε τελευταία φορά τη Ρόδο με την οποία έχουν αναμετρηθεί σε 9 περιόδους, ενώ το 2013 αντιμετώπισε τελευταία φορά την Καλλιθέα.

Τρεις Βολιώτες

Τρεις Βολιώτες ποδοσφαιριστές έχουν αγωνιστεί στην ομάδα του Αιγάλεω με πρώτο τον Χρήστο Ζαντέρογλου που μετά τη Νίκη και τον ΟΣΦΠ αγωνίστηκε για τρεις χρονιές στην Α’ (70-73). Ακόμη ο Τρύφωνας Πλαστάρας που έπαιξε σε Δάφνη και Ολυμπιακό Β. αγωνίστηκε μια διετία (96-98) με το Αιγάλεω στη Γ’ Εθνική όπως και ο Κυριαζής Ζήσης που μετά από Ολυμπιακό και Νίκη βρέθηκε στο Αιγάλεω το 1999.

Ακόμη υπάρχουν και παίκτες με κοινή θητεία σε Νίκη και Αιγάλεω όπως οι Βαγ. Γκότοβος, Λάμπρος Χώνος, Δήμος Μανουσάκης, Σωκρ. Πέτρου, Ανέστης Νάστος, Νίκος Στάμος, Ντέγιαν Στεφάνοφ και πέρσι ο Δ. Καππός.

Οι πρώτοι σκόρερ της Νίκης

Πέρσι στην Football League ο Αργεντίνος επιθετικός της Νίκης Αντόνιο Ροχάνο με 8 γκολ, έγραψε το όνομά του στην μεγάλη λίστα των σκόρερ της ιστορικής ομάδας κάτω από μεγάλα ονόματα και γκολτζήδες ενώ έγινε ο 10ος ξένος ποδοσφαιριστής και ο πρώτος Αργεντίνος με τα περισσότερα γκολ μιας σεζόν…

Δυο χρονιές έτυχε δυο ξένοι μαζί να έχουν τα περισσότερα γκολ με τον Βραζιλιάνο Αντεμάρ και τον Βέλγο Μπούις να μοιράζονται τον τίτλο του 1ου σκόρερ όπως και οι Σέρβοι Ραντοΐκοβιτς και Τσέροβιτς, ενώ παρόμοια μοιρασιά στην πρωτιά είχαν κάποιες χρονιές και Έλληνες…

Η μεγάλη λίστα των πρώτων σκόρερ της Νίκης περιλαμβάνει μεγάλα ονόματα … Οι Λευτέρης Καλλιοντζής και Δημήτρης Λαλές αποτέλεσαν το βαρύ πυροβολικό της Νίκης στην Α’ Εθνική, αφού αμφότεροι πέτυχαν 40 γκολ στην πρώτη κατηγορία και βρίσκονται στους αρχισκόρερ της κυανόλευκης ομάδας.

Από κει και πέρα ο Κουκλάκης είχε άψογες σχέσεις με τα δίκτυα και είναι από τους γκολτζήδες που θυμούνται οι παλιότεροι στη Ν. Ιωνία καθώς για έξι σεζόν υπήρξε ο πρώτος σκόρερ της Νίκης.

Τη δεκαετία του ‘70 οι Γιακάκογλου, Τσόχας και Χανταμπάκης, αποτέλεσαν τους μεγάλους «εκτελεστές», ενώ τη δεκαετία του ‘80 αναμφίβολα τα ονόματα που έχουν «κρατήσει» οι φίλαθλοι είναι αυτά των Κατσικά, Κατιανού, Χαραλαμπίδη και Διαμαντάρα. Οι Βλαχούδης και Καϊμπαλίδης συνέχισαν την παράδοση των μεγάλων σκόρερ, ενώ στους μεταγενέστερους οι Κόφφας, Παφλιάς, Λέτσιος, Μόσχος, Σαϊτιώτης, Χατζηπαντελίδης, Πουλάκος, Φλίγκος και Κερη Λόρι «πιάνουν» μια θέση στην σύγχρονη ιστορία.

Μάλιστα προπέρσι ο Κέρη Λόρι, έγινε 26 χρόνια μετά, ο πρώτος σκόρερ της Νίκης που πετυχαίνει πάνω από 20 γκολ.

2014-15 (Α’): Βασίλης Σκούρτης 4

(παίζοντας σε 10 από τα 14 ματς που έδωσε η Νίκη πριν «αποχωρήσει»)

Βόρειοι και Νότιοι

Στη Β’ Εθνική εκτός από τη Νίκη (30 φορές) και τον Ολυμπιακό (34) από την Μαγνησία έχουν αγωνιστεί ο Ηρακλής Βόλου (περίοδος 63-64), ο Ρήγας Φεραίος (75-76), ο Τοξότης (81-82) και ο Βόλος Ν.Π.Σ.(18-19). Πάντως το να είναι σε άλλο όμιλο Ολυμπιακός και Νίκη δεν είναι πρώτη φορά…ενώ όταν ήταν σε διαφορετικούς ομίλους πήραν πρωτάθλημα! Ο Ολυμπιακός Βόλου το 1970-1971 ήταν πρωταθλητής στον Βόρειο όμιλο και την περίοδο 2013-14 η Νίκη στον Βόρειο κέρδισε άνοδο μετά τα playoffs (με τον Ολυμπιακό να είναι στον Νότιο).