ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΞΗΡΟΦΩΤΟΣ: «Η Νίκη άξιζε το κύπελλο»

στεφανοσ-ξηροφωτοσ-η-νίκη-άξιζε-το-κύ-818743

Η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να επαναλάβει το θρίαμβο της περιόδου 1975-76 το απόγευμα του Σαββάτου, χάνοντας με 2-0 από τον ΟΦ Ιεράπετρας στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, που πραγματοποιήθηκε στο Κερατσίνι.

Οι κυανόλευκοι παρά το γεγονός ότι αναγκάστηκαν να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο για 90 και πλέον λεπτά, μετά την αποβολή του Ζιώγα, έμελλε να κυνηγάνε και το σκορ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Παπαδόπουλου, για να ακολουθήσει το 2-0 από τον Γιάννη Κορέτα στο 33’.

Για την εικόνα που είχε η ομάδα του μίλησε ο Στέφανος Ξηροφώτος, με τον Βολιώτη τεχνικό να κάθεται πιθανότατα για τελευταία φορά στον πάγκο των κυανόλευκων, το περασμένο Σάββατο. Αρχικά ο προπονητής της Νίκης Βόλου σχολίασε, λίγο μετά το τέλος της αναμέτρησης, τελευταίας για τη σεζόν 2017-18: «Ο τελικός κρίθηκε στο 2ο λεπτό. Σ’ εκείνο το σημείο είχαμε μια κόκκινη και ένα πέναλτι εις βάρος μας. Από εκεί και πέρα και στα υπόλοιπα 90 λεπτά δεν φάνηκε ότι υπήρχε αριθμητικό μειονέκτημα για τη δική μας ομάδα. Ίσα-ίσα είχαμε ευκαιρίες, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν επιθετικός μονόλογος της ομάδας μας. Θα μείνω εκεί δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο. Ούτε για τη διαιτησία, ούτε για τίποτα άλλο. Αυτά μπορείτε να τα σχολιάσετε εσείς.

Η Νίκη έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα. Αν ρωτήσετε κάποιον που βρίσκονταν στο γήπεδο θα σας απαντήσει ότι καλύτερη ομάδα ήταν η Νίκη Βόλου. Ο κόσμος εκτίμησε την προσπάθεια που έγινε όχι μόνο στον τελικό, αλλά ολόκληρη τη χρονιά. Στον τελικό για 90 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα παλέψαμε, μέχρι το 90’ κάναμε ευκαιρίες, είχαμε κλείσει τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο και πήραμε όλες τις «μονομαχίες», ενώ για την παρουσία του κόσμου επεσήμανε: «Συγχαρητήρια στους φιλάθλους που μας βοήθησαν και στους παίκτες που έδωσαν ό,τι είχαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ευχαριστούμε στον κόσμο που το αναγνώρισε» και πρόσθεσε: «Η Νίκη άξιζε το κύπελλο, ήταν καλύτερη. Ωστόσο στο ποδόσφαιρο υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες. Δεν θα ήθελα να σχολιάσω κάτι περισσότερο».

Συγχαρητήρια από Νίκη

Την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών της αλλά και του τεχνικού της επιτελείου εξάρει μέσω ανακοίνωση της η Νίκη Βόλου, ευχαριστώντας επίσης τον κόσμο για την παρουσία του στο γήπεδο του Κερατσινίου. Επίσης η Δ.Ε. του βολιώτικου συλλόγου συγχαίρει τον ΟΦΙ για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Αναλυτικά: «Η Διοικούσα Επιτροπή ποδοσφαίρου της Νίκης Βόλου 1924, συγχαίρει τους ποδοσφαιριστές, το τεχνικό επιτελείο και το προσωπικό της ομάδας μας για την πορεία στο Κύπελλο Ερασιτεχνών Ελλάδος που έφτασε μέχρι τον Τελικό του θεσμού. Συγχαίρουμε την ομάδα του ΟΦ Ιεράπετρας για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, σε μια σημαντική στιγμή όπως αντιλαμβανόμαστε για την ιστορία του συλλόγου τους. Επίσης ευχόμαστε ολόψυχα γρήγορη ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή του ΟΦΙ Ηλία Καραγιάννη. Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στους πολυπληθείς φιλάθλους μας που ακολούθησαν και σε αυτό τον αγώνα την ομάδα μας , δείχνοντας με την στάση τους , μετά το τέλος της αναμέτρησης και το παρατεταμένο χειροκρότημα, το μεγαλείο της Νίκης Βόλου κάτι που αναγνωρίστηκε ακόμη και από τους αντιπάλους μας.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1924

We never give up».

Μάγγος: «Μια μεγάλη γιορτή»

Απόλυτα ικανοποιημένος από την άλλη ήταν ο Γιάννης Μάγγος, μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, από τον ΟΦΙ, με τον πρώην βοηθό προπονητή του Απόστολου Χαραλαμπίδη στη Νίκη, να σχολιάζει: «Ήταν μια μεγάλη γιορτή και είμαστε πολύ χαρούμενοι που λάβαμε μέρος σε αυτήν και καταφέραμε να κατακτήσουμε και το τρόπαιο. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας και σε όλα τα μέλη της ομάδας, αλλά κυρίως στον κόσμο που ταξίδεψε από την Κρήτη για να μας υποστηρίξει. Νιώθουμε όμορφα που τους δώσαμε χαρά με τη νίκη μας».

OΦΙ: 5η ομάδα της Κρήτης που κατακτά το Κύπελλο

Ο ΟΦ Ιεράπετρας «έγραψε» ιστορία με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών Ελλάδας και έγινε η 5η ομάδα από την Κρήτη που κατακτά το τρόπαιο. Ανάμεσα σε αυτές βρίσκεται η ιστορική Ιωνία Χανίων, που κατέκτησε το τρόπαιο το 1997 στη Λεωφόρο, όταν αγωνίστηκε με τις φανέλες του Παναθηναϊκού λόγω ίδιου χρώματος με την αντίπαλό της, Δόξα Υφαντών (από την Κομοτηνή). Την αρχή έκανε το 1983 ο Εργοτέλης και ακολούθησαν η Ιωνία (1997), ο ΠΑΝΟ Μαλίων (2000), ο Ηρόδοτος (2017) και τώρα ο ΟΦ Ιεράπετρας.

Σε τελικούς χωρίς να καταφέρουν να κατακτήσουν το τρόπαιο έχουν βρεθεί ακόμα από την Κρήτη ο ΑΟ Ρεθύμνου (1974-75), ο ΠΟΑ (1983-84), ο ΕΓΟΗ (1988-89), ο ΑΟΑΝ (1989-90) και ο Ολυμπιακός Χερσονήσου (1998-99).