Νίκησε τον Πολύγυρο και ελπίζει σε άνοδο η Νίκη

νίκησε-τον-πολύγυρο-και-ελπίζει-σε-άνο-939

Σε ένα ματς-θρίλερ η Νίκη Βόλου επικράτησε με 74-73 του Πολύγυρου στην Κατερίνη στο μπαράζ των τρίτων των βορείων ομίλων της Γ’ Εθνικής και περιμένει θετικές εξελίξεις για την άνοδο στην Β’ Εθνική. Οι παίκτες του Λάμπρου Πρέκα παρά το γεγονός ότι στο 13’ της αναμέτρησης βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 31-22 μείωσαν την διαφορά με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Πολύγυρο να προηγείται με την ισχνή διαφορά των τεσσάρων πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Νίκη πάλι πίσω στο σκορ με πέντε πόντους(48-53) με τους κυανόλευκους να μπαίνουν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-73 διατηρώντας τις ελπίδες τους για προβιβασμό στην Β’ Εθνική.

Νίκη Βόλου-Πολύγυρος 74-73
Δεκάλεπτα: 18-21, 33-37, 48-53, 74-73
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.
Νίκη Βόλου(Πρέκας – Τύμπας): Διγενής, Γεωργίου 24(5), Αναγνωστόπουλος 1, Καφάσης, Κουτίνας 6(1), Τσαβές 7, Βλήτσιος, Τσώλης 15(2), Παπακώστας 21, Τοκατλίδης.
Πολύγυρος (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης 2, Πιπιλιάρης 8, Τσιούντος 25(3), Παυλέας 14, Μπέγας 14(2), Καραγιαννάκης 2, Νικολόπουλος, Νουκάρης 4, Αποστολίδης 4.