Ν.Π.Σ. ΒΟΛΟΥ

Χρονιά ευρύτερης νίκης και ρεκόρ γκολ

χρονιά-ευρύτερης-νίκης-και-ρεκόρ-γκολ-903331

Ολοκληρώνεται ουσιαστικά σήμερα με τις τελευταίες δοκιμές νεαρών παικτών απ’ όλη την Ελλάδα η περίοδος 2021-2022 για τον Βόλο, η οποία αγωνιστικά έκλεισε το Σάββατο 14/5 με τη νίκη επί του ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό και με ρεκόρ στο σκορ (5-0)!

Το τελευταίο παιχνίδι με τον ΟΦΗ ήταν το 99ο στην ιστορία της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία και σ’ αυτό ο Βόλος έμελλε να πετύχει την ευρύτερη νίκη του με 5-0, σκοράροντας μάλιστα για πρώτη φορά σε αγώνα της κατηγορίας τόσα γκολ.

Έτσι ο Βόλος ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τη φετινή αγωνιστική περίοδο και το 5-0 προστέθηκε στα άλλα ρεκόρ της χρονιάς, κατά την οποία οι κυανέρυθροι έφτασαν τα 47 γκολ, τα περισσότερα που είχαν σε μια σεζόν (34 πέρσι, 27 στην πρώτη χρονιά), ισοφάρισαν το ρεκόρ νικών (10) που είχαν και πέρσι (το 19-20 είχαν 8), ενώ ο Κώστας Μπράτσος έγινε ο πρώτος προπονητής της ομάδας με 6 σερί ματς αήττητος, ο Φεράρι έγινε ο πρώτος παίκτης που έφτασε τις 100 συμμετοχές και ο Τομ Φαν Βέερτ σημειώνοντας 17 γκολ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και της Super League 1.

Το 5-0 επί του ΟΦΗ είναι ιστορικό αποτέλεσμα, ενώ όλα μέσα στη χρονιά ήταν:

(1η) 12/9/21: Βόλος-Λαμία 2-1

(8’ Μπαρτόλο, 41’ Φαν Βέερτ – 52’ Τιρόνε)

(2η) 19/9/21: Απόλλων Σμ.-Βόλος 1-3

(65’ Ιωαννίδης – 4’ Φερνάντες, 49’ Φαν Βέερτ, 63’ Μπαρτόλο)

(3η) 23/9/21: Βόλος-Ατρόμητος 3-0

(59’ Ροσέρο, 88’ πεν. Φαν Βέερτ, 90’ Τερεζίου)

(4η) 26/9/21: Παναθηναϊκός-Βόλος 5-1

(3’, 69’ Καρλίτος, 4’ Ιωαννίδης, 33’ Χατζηγιοβάνης, 44’ πεν. Ματέους Βιτάλ – 58’ Γκιουλέν)

(5η) 2/10/21: Βόλος-Αστέρας Τρίπολης 2-1

(18’ πεν. Φαν Βερτ, 79’ Φεράρι – 85’ Σόνι)

(6η) 17/10/21: ΠΑΟΚ-Βόλος 4-4

(24’ αυτογκόλ Γκρίλο, 30’ Άκπομ, 32’, 42’ Ζίβκοβιτς – 14’ Φαν Βέερτ, 54’ Μπαρτόλο, 62’ Ροσέρο, 82’ Ρινέρ)

(7η) 24/10/21: Βόλος-ΑΕΚ 1-3

(79’ αυτογκόλ Βράνιες – 42’Ανσαριφάρντ, 45’ Τσούμπερ, 90’ Χατζισαφί)

(8η) 1/11/21: Ιωνικός-Βόλος 1-1

(52’ Βαφέας-86’ Ορός)

(9η) 7/11/21: Βόλος-Άρης 1-2

(48’ Ορός – 35’ Εντιαγιέ, 46’ Ματέο Γκαρσία)

(10η) 20/11/21: Βόλος-ΟΦΗ 0-2

(12’, 50’ Τοράλ)

(11η) 28/11/21: Ολυμπιακός Π.-Βόλος 2-1

(85’ πεν. Ελ Αράμπι, 90’ Βαλμπουενά – 88’ Φαν Βέερτ)

(12η) 4/12/21: Βόλος-Παναιτωλικός 1-2

(7’ Ρεγκατέν – 3’ Μόρσεϊ, 33’ Καρέλης)

(13η) 11/12/21: ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 3-2

(12’ Κάργας, 57’ Περέα, 86’ πεν. Εραμούσπε – 1’ Ορός, 40’ Νίνης)

(14η) 15/12/21: Λαμία-Βόλος 2-2

(59’ πεν. Αραμπούλι, 61’ Μπεχαράνο – 32’, 54’ Φαν Βέερτ)

(15η) 19/1/22 (είχε αναβληθεί στις 19/12):

Βόλος-Απόλλων Σμ. 1-0

(23’ Φαν Βέερτ)

(16η) 3/3/22 (είχε αναβληθεί στις 5/1):

Ατρόμητος-Βόλος 2-1

(26’ Ντένιτς, 90’ Κουλούρης-37’ Ρεγκατέν)

(17η) 9/1/22: Βόλος-Παναθηναϊκός 3-1

(34’, 76’Φαν Βέερτ, 90’ Ορός-89’ πεν. Παλάσιος)

(18η) 16/1/22: Αστέρας Τρίπολης-Βόλος 1-0

(41’ Σόνι)

(19η) 23/1/22: Βόλος-ΠΑΟΚ 0-4

(21’ πεν. Κούρτιτς, 29’ Ίνγκασον, 64’ Σάστρε, 73’ Άκπομ)

(26η) 6/3/22: Βόλος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

*Στα playoffs ισοφαρίστηκε το ρεκόρ 6 αήττητων αγώνων, αφού και πάλι πέρσι στους αγώνες κατάταξης στα έξι πρώτα ματς ο Βόλος είχε μείνει αήττητος.

19/3/22: Βόλος-Αστέρας Τρίπολης 0-2

(15’Ριέρα, 25’Κρεσπί)

2/4/22: Ιωνικός-Βόλος 2-2

(3’, 52’ Μάντζης-65’ Φερνάντες, 71’ πεν. Φαν Βέερτ)

14/5/22: Βόλος-ΟΦΗ 5-0

(12’, 29’ Φαν Βέερτ, 36’ Φερνάντες, 65’, 81’ Ροσέρο)

Αυτό το τελευταίο 5-0, αλλά πρώτο του Βόλου στη μεγάλη κατηγορία δεν είναι και το πρώτο στην ιστορία της ομάδας, καθώς έχει καταγραφεί άλλες τρεις φορές.

Δυο φορές ήταν την περίοδο 2017-18 στη Γ’ Εθνική, όταν η βολιώτικη ομάδα είχε κερδίσει 5-0 τον Διγενή και τον Αστέρα Ιτέας και μια φορά στη Β’ Εθνική (18-19), όταν επιβλήθηκε με 5-0 του Ηροδότου. Απ’ αυτή τη χρονιά είναι και τα ρεκόρ με τα πιο μεγάλα σκορ, με τις νίκες με 7-0 επί του Καραϊσκάκη και με 6-0 επί του Αιγινιακού.

Την πρώτη χρονιά (19-20) στη μεγάλη κατηγορία αλλά και πέρσι (20-21) ο Βόλος τα πιο πολλά γκολ που είχε πετύχει σε ένα ματς ήταν 3, ενώ είχε δεχτεί αυτός ένα 5-0 από τον ΟΣΦΠ. Φέτος, ενώ είχε εις βάρος του ένα 5-1 από τον ΠΑΟ κι ένα 0-4 από τον ΠΑΟΚ, πριν το 5-0 επί του ΟΦΗ είχε το ρεκόρ 4 τερμάτων στο 4-4 της Τούμπας.