Κέρδισε 3-1 Παναιτωλικό και μένει κορυφή

Τελευταία ενημέρωση: 2021-04-10, 18:45:14

Την πρώτη νίκη στα playout και πρώτη φέτος επί του Παναιτωλικού (3-1) που «καίγονταν» για βαθμούς πανηγύρισε στο Πανθεσσαλικό ο ΝΠΣ Βόλος για την 3η αγωνιστική και συνεχίζει αήττητος και στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας του μίνι πρωταθλήματος.

Ο ΝΠΣ Βόλος έχοντας μια ισοπαλία στον Βόλο με τον ΟΦΗ κι άλλη μια στη Λαμία κερδίζοντας χθες 3-1 (3’Ριένστρα, 13’ πεν. Μπουένο, 42’ Μήτογλου - 36’ πεν. Βέργος), έφτασε τους 38 βαθμούς, ενώ ο Παναιτωλικός έχει μείνει στους 21.

Η βολιώτικη ομάδα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος δεν είχε κερδίσει τον Παναιτωλικό και δεν είχε σκοράρει και εις βάρος του (13/12/20: Βόλος ΝΠΣ-Παναιτωλικός 0-0 και 7/3/21: Παναιτωλικός - Βόλος ΝΠΣ 1-0 (75’Αριγίμπι) κι ενώ στο Αγρίνιο γνώρισε την μοναδική φετινή ήττα στην περιφέρεια… χθες κατάφερε όχι μόνο να κερδίσει αλλά να πετύχει και τρία γκολ σε ένα ημίχρονο!

Ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που... καιγόταν για βαθμούς, αλλά βρέθηκε στο 13’ να χάνει με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ριένστρα στο 3’ και Μπουένο (πέναλτι) δέκα λεπτά αργότερα. Η ομάδα του Αγρινίου, που κατέβηκε με πολλές απουσίες, αφού δεν είχε στην αποστολή τους Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ, Βάντερσον, Λιάβα, Ματσόλα, Τζανακάκς και Τσιγγάρα, μείωσε στο 36’ επίσης με πέναλτι που εκτέλεσε ο Βέργος, αλλά στο 42’ ο Μήτογλου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην βολιώτικη ομάδα.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο, Κρητικός (84’ Σάντσες), Ριένστρα, Νίνης, Μπουένο (57’ Ρενάτο Σάντος), Μπαρτόλο (74’ Κιάκος), Περέα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (74’ Γιάκολις), Τσότσαλιτς, Καρασαλίδης (53’ Μανθάτης), Μεντίνα (53’ Καρέλης), Ντινγκα, Ταχαρ, Αριγίμπι (74’ Ντουάρτε), Μεντόζα (53’ Ντάλσιο), Ντίας, Βέργος.

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο