ΕΛΛΑΔΑ

Τέταρτος στη μαραθώνια κολύμβηση ο Γιαννιώτης-Εχασε το μετάλλιο για 5’’

τέταρτος-στη-μαραθώνια-κολύμβηση-ο-γι-215478

Μετά από μια τιτάνεια μάχη, ο πρωταθλητής μας Σπύρος Γιαννιώτης τερμάτισε στην 4η θέση στην κολύμβηση ανοιχτής θαλάσσης στα 10 χλμ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, χάνοντας για μόλις 5 δευτερόλεπτα το χάλκινο μετάλλιο, ενώ στον 5ο γύρο είχε περάσει προσωρινά ακόμη και δεύτερος.

Στην τέταρτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Σπύρος Γιαννώτης έμεινε πίσω από τον Τυνήσιο Ουσάμα Μελούλι, που τερμάτισε πρώτος σε 1 ώρα 49:55,1, τον Γερμανό Τόμας Λουρτς και τον Καναδό Ρίτσαρντ Γουαϊνμπέργκερ.

Ο 32χρονος πρωταθλητής ακολουθώντας καλή τακτική βρέθηκε στα τελευταία χιλιόμετρα στην τετράδα των κολυμβητών που είχε αποσπαστεί από τους υπόλοιπους κολυμβητές και έδινε την τελική μάχη για τα μετάλλια.

Με εξαίρεση τον Τυνήσιο Ολυμπιονίκη στα 1.500μ ελεύθερο Ουσάμα Μελούλι, που ανέβασε ρυθμό και κέρδισε καθαρά το χρυσό μετάλλιο, ο Γιαννιώτης, ο περίφημος Γερμανός Τόμας Λουρτζ και ο Καναδός Ρίτσαρντ Βεϊνμπέργκερ πάλεψαν «χεριά – χεριά» για τα άλλα δύο μετάλλια.

Ο 32χρονος πρωταθλητής λίγο πριν από την τελευταία σημαδούρα ήταν στη 2η θέση, αλλά στα τελευταία κρίσιμα μέτρα ο Λουρτζ και ο Βεϊνμπέργκερ τον ξεπέρασαν και τον άφησαν στην 4η θέση

Η κατάταξη του τελικού1.Ουσάμα Μελούλι (Τυνησία) 1ώρ.49:55.12.Τόμας Λουρτζ (Γερμανία) 1ώρ.49:58.53.Ρίτσαρντ Βεϊνμπέργκερ (Καναδάς) 1ώρ.50:00.34.Σπύρος Γιαννιώτης (Ελλάδα) 1ώρ.50:05.35.Ντάνιελ Φογκ (Μ. Βρετανία) 1ώρ.50:37.36.Σεργκέι Μπολσάκοφ (Ρωσία) 1ώρ.50:40.17.Βλαντιμίρ Ντιάτσιν (Ρωσία) 1ώρ.50:42.88.Αντρέας Βασμπούργκερ (Γερμανία) 1ώρ.50:44.4