ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στο επίκεντρο και πάλι ο Βόλος με το πανελλήνιο ανοιχτής θάλασσας

στο-επίκεντρο-και-πάλι-ο-βόλος-με-το-παν-478612

Μία ακόμη μεγάλη διοργάνωση που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 8-9 Ιουνίου στο Βόλο, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανοιχτής Θάλασσας, ολοκληρώθηκε με την άψογη συνεργασία των ανθρώπων που την έφεραν εις πέρας.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Ο διοργανωτής ΝΟΒΑ και η ΚΟΕ, με τη συνδρομή και την υποστήριξη της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων, φορέων, εθελοντών και του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ του Δήμου Βόλου έκαναν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα… αξέχαστο στους 65 περίπου αθλητές και αθλήτριες που συμμετείχαν, ενώ οι άνθρωποι της Ομοσπονδίας και των σωματείων από όλη την Ελλάδα έφυγαν κατενθουσιασμένοι, από τις παροχές και τη φιλοξενία που επεφύλαξαν οι Βολιώτες.

Τη διοργάνωση τίμησε με την παρουσία του ο Σεβασμιότατος κ. Ιγνάτιος, Μητροπολίτης Δημητριάδος & Αλμυρού, ενώ σύνδραμε και το Λιμενικό σώμα, βοηθώντας στην ασφάλεια των αθλητών.

Το πρωτάθλημα διεξήχθη στη θαλάσσια περιοχή του ΝΟ Βόλου & Αργοναύτες, σε στίβο περιμέτρου 1.250 μέτρων σε όλες τις κατηγορίες. Η σημασία του ήταν διπλή, καθώς αποτέλεσε κριτήριο για τη συγκρότηση της Εθνικής ομάδας που θα μετάσχει στους 2ους Παράκτιους Μεσογειακούς Αγώνες της Πάτρας (25-31 Αυγούστου).

Σημαντική καινοτομία, ήταν και η διεξαγωγή αγώνα Βετεράνων κολυμβητών ταυτόχρονα με διεξαγωγή του πρωταθλήματος, 2,5 χιλιομέτρων, με τη συμμετοχή 11 αθλητών από ΟΦΑ Μαγνησίας, Νηρέα Γέρακα και ΝΟ Καλαμακίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, την πρώτη μέρα της διοργάνωσης Κέλλυ Αραούζου και Αθανάσιος Κυνηγάκης πρωταγωνίστησαν στα 5χλμ. Συγκεκριμένα, στους Ανδρες, ο Αθανάσιος Κυνηγάκης του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 54:44.21, το ασημένιο ο Γεώργιος Αρνιακός του Ποσειδώνα Ιλισίων, με χρόνο 55:25.03, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημήτρης Νέγρης του Ολυμπιακού με 55:40.95.

Η πρώτη ημέρα

Στις Γυναίκες, η Κέλλυ Αραούζου του Ολυμπιακού τερμάτισε πρώτη με 1:02:43.36, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, με χρόνο 1:04:16.35, ανέβηκε η Βολιώτισσα Στυλιανή Απλαντή του Ολυμπιακού, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αγγελική Ζαμαρία του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου με 1:05:10.00.

Στους Παίδες, ο Κωνσταντίνος Ζαχαριάδης του Αρη κατέλαβε την 1η θέση με 58:09.41, δεύτερος τερμάτισε ο Ιωάννης Μαυρογένης του ΑΝΟ Γλυφάδας σε χρόνο 1:01:56.71, ενώ 3ος τερμάτισε ο Απόστολος Πάνος του ΠΑΟΚ, με χρόνο 1:01:57.26. Στις Κορασίδες, η Ευγενία Πετροπούλου από την ακαδημία Αστέρια Θεσσαλονίκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1:05:07.15, η Ιουλία Αθανασοπούλου του ΑΝΟ Γλυφάδας το ασημένιο μετάλλιο με 1:05:43.98, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ιωάννα Παπαδοπούλου του Μακεδονικού με 1:09:22.94.

Το απόγευμα της ίδιας μέρας, πραγματοποιήθηκαν οι σκυτάλες, όπου υπήρχαν δύο ακόμα Βολιώτικα μετάλλια.

Η ομάδα του Ολυμπιακού, στην κατηγορία Ανδρών-Γυναικών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 57:48.75 με τη Στυλιανή Απλαντή στη σύνθεσή της, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου με 1:00:42.81.

Στην κατηγορία Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών (19 ετών), ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, τερματίζοντας σε χρόνο 1:04:16.62, ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο ΝΟΒΑ με 1:06:20.28, με τους Ιωάννη Μπέτα, Φρειδερίκη Αποστολάκη, Παρασκευή Τριανταφυλλίδη και Κωνσταντίνο Λαμπριάδη.

Στην κατηγορία Παίδων-Κορασίδων, ο Αρης κατέλαβε την 1η θέση με 1:03:07.53, το ασημένιο μετάλλιο πήρε η ομάδα του Μακεδονικού με 1:04:17.51, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ με χρόνο 1:06:01.36, με τους Θανάση Μακρή, Αναστασία Παπαδημητρίου, Ελένη Ασήμου και Δημήτρη Σταματίου.

Η δεύτερη ημέρα

Υπό δυνατό αέρα, αλλά με εξαιρετική οργάνωση κύλησε και η δεύτερη και τελευταία ημέρα των αγώνων, όπου ο Ολυμπιακός Πειραιώς αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, διατηρώντας τα σκήπτρα της. Βολιώτικα μετάλλια είχαν και πάλι η Στυλιανή Απλαντή του Ολυμπιακού Πειραιώς στα 10χλμ γυναικών, που ήρθε 2η πίσω από την Κέλλυ Αραούζου και η Μαρίνα Τριανταφυλλίδη, που ήταν 2η στα 7,5χλ΄μ Νεανίδων.

(ΑΕ Χαϊδαρίου) 1:50:21.40

Μετά το τέλος των αγώνων, ο ομοσπονδιακός προπονητής, Νίκος Κραουνάκης, δήλωσε: «Είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι με τη διοργάνωση, οι εγκαταστάσεις είναι πολύ καλές, όπως και ο χώρος και ο καιρός βοηθάει τις προσπάθειες των αθλητών. Ευχαριστούμε τον ΝΟΒΑ και τους ανθρώπους που βοηθούν, ώστε όλα να κυλούν ομαλά, χωρίς προβλήματα».

Μιλώντας στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ της Δευτέρας, ο προπονητής του Ολυμπιακού και ομοσπονδιακός στο άθλημα, Νίκος Γέμελος σημείωσε: «Μείναμε ιδιαίτερα ευχαριστημένοι με τη διοργάνωση, με την τοποθεσία και με τις επιδόσεις των αθλητών. Ενα πολύ καλό, με υψηλό συναγωνισμό Πανελλήνιο πρωτάθλημα έφτασε στο τέλος του. Ευχαριστούμε τον ΝΟΒΑ που μας παρείχε κυριολεκτικά τα πάντα και στο αγωνιστικό κομμάτι, στρεφόμαστε πια στις επερχόμενες διεθνείς διοργανώσεις».

Από την πλευρά της, η διοίκηση του ΝΟΒΑ σημείωσε: «Η άψογη διοργάνωση του Ομίλου μας, στο στήσιμο του στίβου με την βοήθεια του ιστιοπλοϊκού τμήματος, την γραμματεία, η τεχνική υποστήριξη από εθελοντές και φυσικά η διοίκηση μαζί με την τεχνική ηγεσία της ΚΟΕ εγγυήθηκαν την τεράστια επιτυχία και ασφάλεια με την οποία ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η Λέσχη ειδικών δυνάμεων στην ασφάλεια με φουσκωτά και καγιάκ καθώς και η παρουσία του Λιμενικού Σώματος με μόνιμη παρουσία σκάφους. Μας τίμησε με την παρουσία του ο Σεβασμιότατος κος Ιγνάτιος Μητροπολίτης Δημητριάδος & Αλμυρού για τις βραβεύσεις και να συνομιλήσει με τους αθλητές και Προπονητές. Σας ευχαριστούμε όλους για την συμμετοχή σας και παρουσία σας».