Διακρίσεις και μετάλλια για τον Υδάτινο Κόσμο

Τελευταία ενημέρωση: 2019-05-29, 19:57:20
Χάρηκαν τη συμμετοχή και συγκέντρωσαν πλήθος μεταλλίων τα παιδιά του βολιώτικου συλλόγου
Διακρίσεις και μετάλλια για τον Υδάτινο Κόσμο

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές των προαγωνιστικών και αγωνιστικών κατηγοριών του Α.Σ.Β. Υδάτινος Κόσμος στους αγώνες που διεξήχθησαν τον τελευταίο μήνα στην πόλη μας.

Συγκεκριμένα ο σύλλογος συμμετείχε στις 10, 11 και 12 Μαΐου με την προαγωνιστική, αγωνιστική ομάδα και αποστολή συνολικά 39 αθλητών στο 2ο Κύπελλο ΝΟΒΑ στο ανοικτό κολυμβητήριο Βόλου «Ι. Ζηργάνος».

Οι κολυμβητές του συλλόγου πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις, πλασαρίστηκαν στις πρώτες θέσεις των τελικών οκτάδων βελτιώνοντας σημαντικά τους χρόνους τους, κατακτώντας 11 μετάλλια.

Συγκεκριμένα η αθλήτρια του συλλόγου Μπαρή Φρειδερίκη τερμάτισε δεύτερη στα 50μ. ελεύθερο και στα 200μ. μικτή ατομική κατακτώντας 2 αργυρά μετάλλια, ο Δραπανάσκος Ιωάννης ήρθε τρίτος στα 200μ. ύπτιο αποσπώντας το χάλκινο μετάλλιο, ο Τριανταφυλλίδης Ορέστης τερμάτισε στην πρώτη θέση στα 50μ. ελεύθερο στα 50μ. και στα 100μ. πεταλούδα κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια, ενώ η Διανέλλου Μελίνα ήρθε δεύτερη στα 50μ. πρόσθιο κερδίζοντας το αργυρό μετάλλιο.

Στα ομαδικά αγωνίσματα (σκυτάλες) τα κορίτσια 9 ετών (Διανέλλου Μελίνα, Αγγελίνα Κωνσταντίνα, Μαραγκού Βασιλική, Λανγκόζι Μαρίνα) τερμάτισαν δεύτερες και τρίτες στα 4x50μ. μικτή ομαδική και 4x50μ. ελεύθερο αντίστοιχα κατακτώντας το αργυρό και χάλκινο μετάλλιο, ενώ τα αγόρια 9 ετών τερμάτισαν τρίτα στα 4x50μ. μικτή ομαδική (Χατζόπουλος Γιώργος, Τσίρος Αθανάσιος, Μαγγίδης Αγγελος, Ρακιτζής Ιωάννης) και στα 4x50μ. ελεύθερο (Χατζόπουλος Γιώργος, Κολτσίδας Κων/νος, Μαγγίδης Αγγελος, Ρακιτζής Ιωάννης) κατακτώντας 2 χάλκινα μετάλλια.

Μετά από δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στις 25 και 26 Μαΐου πραγματοποιήθηκαν στο ανοικτό κολυμβητήριο Βόλου «Ι. Ζηργάνος» οι 23οι Ιωνικοί Αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών, στους οποίους ο σύλλογος συμμετείχε με επιτυχία με 37 αθλητές κατακτώντας 16 μετάλλια.

Συγκεκριμένα ο Τριανταφυλλίδης Ορέστης τερμάτισε στην πρώτη θέση στα 50μ. ελεύθερο, στα 50μ. και στα 100μ. πεταλούδα κατακτώντας τρία χρυσά μετάλλια, ο Κουκουβίνος Απόστολος ήρθε πρώτος στα 100μ. ύπτιο και δεύτερος στα 50μ. και 200μ. ύπτιο κατακτώντας 1 χρυσό και 2 αργυρά μετάλλια, η Ματζαφλέρη Γεωργία τερμάτισε στη δεύτερη θέση στα 50μ. ύπτιο αποσπώντας το αργυρό μετάλλιο, η Γκελντή Δέσποινα ήρθε δεύτερη στα 200μ. ύπτιο κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο, ενώ η Παναγοπούλου Εβελίνα στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε τρίτη κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Η Μπαρή Φρειδερίκη επίσης τερμάτισε τρίτη στα 200μ. μικτή ατομική κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στις μικρότερες ηλικίες ο Μαγγίδης Αγγελος ανέβηκε δύο φορές στο βάθρο με ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο και 100μ. ελεύθερο αντίστοιχα, ενώ στα 50μ. πρόσθιο η Διανέλλου Μελίνα τερμάτισε δεύτερη κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο και ο Ξανθόπουλος Ιωακείμ στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε τρίτος αποσπώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Στα ομαδικά αγωνίσματα (σκυτάλες) τα αγόρια 9 ετών (Καρταλάκης Γεώργιος, Παπαγεωργίου Ιερώνυμος, Μαγγίδης Αγγελος, Ρακιτζής Ιωάννης) τερμάτισαν τρίτα στα 4x50μ. μικτή ομαδική κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, ενώ τα αγόρια 11 ετών τερμάτισαν τρίτα στα 4x50μ. μικτή ομαδική (Κουκουβίνος Απόστολος, Τριανταφυλλίδης Ορέστης, Ξανθόπουλος Δημήτρης, Δαϊλιάνης Κυριάκος) κατακτώντας επίσης το χάλκινο μετάλλιο.

Το Δ.Σ. του Α.Σ.Β. Υδάτινος Κόσμος με ανακοίνωσή του συγχαίρει όλους τους αθλητές και τους προπονητές τους για τις επιτυχίες τους και τους εύχεται καλή συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις τους.

Αναλυτικά συμμετείχαν οι αθλητές:

2ο ΚΥΠΕΛΛΟ ΝΟΒΑ

Προαγωνιστική κατηγορία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50μ.) ΜΑΡΑΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΜΠΑΚΑΣΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ, ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΔΙΑΝΕΛΛΟΥ ΜΕΛΙΝΑ, ΛΑΝΓΚΟΖΙ ΜΑΡΙΝΑ, ΤΖΑΕΡΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50μ.) ΤΣΙΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΡΑΚΙΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΑΓΓΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜ, ΚΑΡΤΑΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ, ΚΟΛΤΣΙΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50μ.) ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ, ΜΠΟΤΣΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΤΣΑΡΔΑΚΑ ΓΑΡΥΦΦΑΛΙΑ, ΓΙΑΝΝΙΚΗ-ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ ΔΑΝΑΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΠΛΑΪΝΗ ΜΑΡΙΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50μ.) ΚΟΦΙΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50μ.) ΒΟΝΤΖΟΥ ΜΑΡΙΑ, ΜΠΑΡΗ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΔΗ ΕΛΠΙΔΑ, ΜΑΤΖΑΓΛΕΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50μ.) ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΔΑΪΛΙΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΔΑΪΛΙΑΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50μ.) ΓΚΕΛΝΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ, ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΕΒΕΛΙΝΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50μ.) ΔΡΑΠΑΝΑΣΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Αγωνιστική κατηγορία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β (50μ.) ΦΡΑΓΚΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ (50μ.) ΛΙΟΥΛΙΑ ΙΟΥΛΙΑ

23ΟΙ ΙΩΝΙΚΟΙ

Προαγωνιστική κατηγορία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50μ.) ΜΑΡΑΓΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΜΠΑΚΑΣΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ, ΑΓΓΕΛΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΔΙΑΝΕΛΛΟΥ ΜΕΛΙΝΑ, ΛΑΝΓΚΟΖΙ ΜΑΡΙΝΑ, ΤΖΑΕΡΛΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ (50μ.) ΤΣΙΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΡΑΚΙΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΜΑΓΓΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΚΕΙΜ, ΚΑΡΤΑΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ, ΚΟΛΤΣΙΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50μ.) ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ, ΑΝΑΤΟΛΗ ΑΝΝΑ, ΜΠΟΤΣΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΤΣΑΡΔΑΚΑ ΓΑΡΥΦΦΑΛΙΑ, ΓΙΑΝΝΙΚΗ-ΣΤΑΥΡΙΑΝΟΥ ΔΑΝΑΗ, ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ, ΠΛΑΪΝΗ ΜΑΡΙΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ (50μ.) ΤΣΙΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50μ.) ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΜΕΡΟΠΗ, ΜΠΑΡΗ ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΗ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΔΗ ΕΛΠΙΔΑ, ΜΑΤΖΑΓΛΕΡΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ (50μ.) ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΔΑΪΛΙΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΔΑΪΛΙΑΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50μ.) ΓΚΕΛΝΤΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ, ΚΟΥΚΟΥΒΙΝΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ, ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ ΕΒΕΛΙΝΑ, ΤΣΑΝΤΗΡΙΔΗ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΓΟΡΙΑ 12 ΕΤΩΝ (50μ.) ΔΡΑΠΑΝΑΣΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
8
=