ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Εξαιρετική εμφάνιση του ΟΕΑΝΑΒ στα «Νικητήρια»

εξαιρετική-εμφάνιση-του-οεαναβ-στα-ν-676998

Εξαιρετική εμφάνιση με συνολικά 43 μετάλλια πραγματοποίησαν η αγωνιστική και η προαγωνιστική ομάδα του ΟΕΑΝΑΒ στους αγώνες «Νικητήρια 2018» στoν Βόλο στις 21 -23/12. Όπως αναφέρεται σε σχετικό δελτίο Τύπου: «Η αγωνιστική ομάδα με 20 αθλητές/αθλήτριες κατέκτησε 9 πρώτες θέσεις, 7 δεύτερες, 7 τρίτες θέσεις σε ατομικά αγωνίσματα. Πρωταγωνιστές στην επιτυχία ήταν:
Ο Θανάσης Μακρής, που στην κατηγορία παμπαίδων Α κατέκτησε 4 πρώτες θέσεις, σημειώνοντας εξαιρετικές επιδόσεις στα 200μ – 400μ – 800μ και 1500μ ελεύθερο.
Ο Δημήτρης Φλαμπούρης – Σφέτσος με πρώτες θέσεις στα 50 και 100μ ελεύθερο και δεύτερες θέσεις στα 50μ και 100μ πεταλούδα, στην κατηγορία παμπαίδων Α.
Η Πηνελόπη Προβίδα με πρώτες θέσεις στα 50μ και 100μ ελεύθερο και δεύτερη θέση στα 200μ ελεύθερο στην κατηγορία Παγκορασίδων Β.
Ο Γιάννης Γιάκας με πρώτη θέση στα 50μ πρόσθιο. δεύτερη στα 100μ πρόσθιο και τρίτη θέση στα 200μ πρόσθιο Παμπαίδων Α.
Ο Δημήτρης Εμβαλωτής με τρίτες θέσεις στα 100μ ελεύθερο και 100μ πεταλούδα κατηγορία Εφήβων.
Ο Νίκος Καπάλας με τρίτες θέσεις στα 50μ και 100μ ελεύθερο στην κατηγορία Παίδων.
Ο Ορφέας Υφαντίδης δεύτερος στα 50μ πρόσθιο, στην κατηγορία Παίδων.
Ο Απόστολος Μπαράκος με δεύτερη θέση στα 400μ μικτή ατομική στην κατηγορία Παίδων.
Η Αναστασία Παπαδημητρίου με δεύτερη θέση στα 400μ μικτή ατομική στην κατηγορία Κορασίδων.
Η Θεοδώρα Κανέλλου με τρίτη θέση στα 50μ ύπτιο Παγκορασίδων Β.
Η Δροσιά Καπάλα με τρίτη θέση στα 50μ ελεύθερο στην κατηγορία Παγκορασίδων Β.

Θέσεις στις οκτάδες των αγωνισμάτων τους κατέλαβαν και οι Ίλια Γιαννακού, Δημήτρης Σταματίου, Ελένη Ασήμου, Αναστασία Γαλάτου, ενώ έλαβαν μέρος βελτιώνοντας τις ατομικές τους επιδόσεις και οι Ναταλία Ζάνι, Μυρσίνη Παπαθεοδώρου, Μαρία Γκίναρι και Κλέντι Μπέγκα.

Η προαγωνιστική ομάδα με 33 αθλητές/αθλήτριες κατέκτησε 7 πρώτες θέσεις, 4 δεύτερες, 5 τρίτες θέσεις σε ατομικά αγωνίσματα.