Αψογη διοργάνωση… και επιτυχίες

Τελευταία ενημέρωση: 2018-06-10, 18:09:04
Αψογη διοργάνωση… και επιτυχίες

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν το Σαββατοκύριακο 26-27/5/2018 οι 22οι Ιωνικοί Αγώνες Κολύμβησης, που διοργανώνει από το 1996 ο Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. Στους αγώνες, που χαρακτηρίστηκαν από την άρτια διοργάνωση, τη φιλική ατμόσφαιρα και τα χαμόγελα των μικρών αθλητών και αθλητριών, έλαβαν μέρος 400 αθλητές και αθλήτριες 9, 10, 11, 12 ετών από την Κέρκυρα (Νηρέας Κέρκυρας), από τα Ιωάννινα (Ολυμπιάδα Ιωαννίνων), από τη Χαλκίδα οι (Α.Κ.Ο.Χ. αι Ν.Ο.Χ.) από τη Λαμία (Νηρέας) από την Καρδίτσα (Κ.Ο. Κ., Α.Κ.Α.Κ, Νηρέας, Ολυμπιακός Α.Σ.Κ.) από τη Λάρισα (Ν.Ο.Λ, Λαρισαϊκός – Τιτάνες, Ν.Ε.Λ) από τα Τρίκαλα (Α.Κ.Ο.Τ.) και από τον Βόλο (Γ.Σ. Νίκη Βόλου, Ν.Ο.Β.-Α, Ολυμπιακός Βόλου, Ο.Υ.Κ. Βόλου, Υδάτινος Κόσμος και Ο.Ε.Α-Ν.Α.Β.).

Το απόγευμα του Σαββάτου, στη διάρκεια της τελετής έναρξης, βραβεύτηκαν από τον Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β., σε κλίμα γενικής συγκίνησης, δύο -πολύ σημαντικές για την κολύμβηση- κυρίες.

α. Η παλαίμαχη κολυμβήτρια Μαριάννα Λυμπερτά, που το 2016 εγκατέλειψε την ενεργό δράση, μετά από παγκόσμιες, ευρωπαϊκές και εθνικές διακρίσεις, και με 2 ενεργά πανελλήνια ρεκόρ από το 2010.

β. Η Τζένη Γαλάνη, η «κυρία Τζένη», που ακούραστα για πάρα πολλά χρόνια φρόντιζε τα παιδιά, τα νερά και τα σωματεία του Βόλου, σαν «φύλακας άγγελος».

Τη διάχυτη συγκίνηση που προκάλεσαν οι δύο βραβεύσεις ακολούθησε η επίσημη έναρξη των αγώνων από την αντιπεριφερειάρχη Μαγνησίας κ. Δωροθέα Κολυνδρίνη, ενώ παρευρέθηκαν εκπρόσωπος του δημάρχου Βόλου κ Αχιλλέα Μπέου, ο επίτιμος πρόεδρος του ΝΟΒ-Α κος Χρήστος Γεροβασίλης και εκπρόσωποι των σωματείων της Θεσσαλίας. Χαιρετισμούς απέστειλε ο βουλευτής Μαγνησίας κ Αλ. Μεϊκόπουλος.

Οι αγώνες, διεξήχθησαν με την υποστήριξη της Π.Ε. Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Δήμου Βόλου, του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ, της Κ.Ο.Ε. και εθελοντών γονέων, γυμναστών και φίλων της κολύμβησης και του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β., καθώς και από τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων, και μεταδόθηκαν ζωντανά, μέσω Youtube, με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Πολυνίκης σύλλογος στα κορίτσια με 12 χρυσά μετάλλια και στη γενική αγοριών-κοριτσιών με 21 χρυσά μετάλλια αναδείχθηκε ο Ναυτικός Όμιλος Λάρισας (Ν.Ο.Λ.) και στα αγόρια με 13 χρυσά η Νίκη Βόλου, ενώ σημειώθηκαν και 2 ρεκόρ αγώνων.

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων, η Μαριάννα Λυμπερτά μίλησε στους αθλητές και αθλήτριες και ακολούθησε μικρή γιορτή-ευχαριστήριο για τους συμμετέχοντες.

Ο Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. θέλει να ευχαριστήσει για τη υλική και ηθική βοήθειά τους την Π.Ε. Μαγνησίας της Περιφέρειας Θεσσαλίας, τον Δήμο Βόλου, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, τον ΔΟΕΠΑΠ/ ΔΗΠΕΘΕ , την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας, την Π.Ε. Θεσσαλίας της Κ.Ο.Ε., τη Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Βόλου, τα τοπικά μέσα Μ.Μ.Ε., τους υπαλλήλους στο Ε.Α.Κ. Βόλου, τους προπονητές και τους εθελοντές γονείς και φίλους του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. και της Βολιώτικης Κολύμβησης, καθώς και όσους βοηθήσανε στην άψογη διοργάνωση των αγώνων.

Οι αθλητές και αθλήτριες του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. κατακτήσανε συνολικά 22 μετάλλια από τα οποία 5 χρυσά , 7 ασημένια και 10 χάλκινα. Συγκεκριμένα τα μετάλλια και οι θέσεις κατάταξης των αθλητών του Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. έχουν ως εξής:

Χρυσά Μετάλλια

Ιωάννα Ασήμου 1η 100μ ελεύθερο - 50μ πεταλούδα Κ10

1η θέση 4Χ50 ελεύθερο Κ12 (Γκινάρη, Καπάλα, Προβίδα, Υφαντίδη)

1η θέση 4Χ50 ελεύθερο Κ10 (Ασήμου, Ιωνά, Οροκλού, Τσουλέα)

1η θέση 4Χ50 μικτή ομαδική Κ12 (Κανέλου, Καπάλα, Προβίδα, Υφαντίδη)

Ασημένια Μετάλλια

Πηνελόπη Προβίδα 200μ ελεύθερο και 200μ μικτή Κ12, Δροσιά Καπάλα 50μ πεταλούδα Κ12, Ελένη Ιωνά 2η 50μ ύπτιο Κ10, Κατερίνα Μυτιλιού 2η 100μ Κ9, Ιωάννα Καραμάνου 50μ ελεύθερο Κ11, Απόστολος Αλεξίου 200μ ελεύθερο Α10

 

Χάλκινα Μετάλλια

Θάλεια Υφαντίδη 50μ και 100μ πρόσθιο Κ12, Θεοδώρα Κανέλου 50μ και 200μ ύπτιο Κ12, Πηνελόπη Προβίδα 3η 50μ πεταλούδα Κ12, Δροσιά Καπάλα 100μ ελεύθερο Κ12, Ελένη Ιωνά 200μ μικτή Κ10, Κατερίνα Μυτιλιού 50μ ελεύθερο Κ9, Ελένη Οροκλού 100μ ύπτιο Κ10, Άγγελος Λούπας 50μ ύπτιο Α9

Κατάταξη στις Οκτάδες

Στις Οκτάδες των αγωνισμάτων τους τερμάτισαν οι Παντελής Μιχαηλίδης 4ος 100μ πεταλούδα-200μ μικτή- 6ος 50μ πεταλούδα, Χαρούλα Τσουλέα 4η 50μ ελεύθερο- 50μ ύπτιο, Αντώνης Νιαώτης 4ος 200μ μικτή- 8ος 100μ ύπτιο, Χαρίλαος Οροκλός 5ος 400μ ελεύθερο-100μ πεταλούδα- 50μ πρόσθιο, Κλέντι Μπέγκα 5ος 50μ ελεύθερο-7ος 100μ ύπτιο, Μαρία Γκιναρι 5η 50μ- 6η 200μ ελεύθερο – 6η 100μ ύπτιο, Αργύρης Ψιώτας 6ος 200μ - 7ος 100μ πρόσθιο, Αλεξάνδρα Νέου 6η 50μ ύπτιο- 8η 100μ ελεύθερο, Αθανάσιος Μπαράκος 6ος 50μ ελεύθερο, Ανδρέας Γιαμουστάρης 6ος 50μ πρόσθιο, Ηλίας Χαρίλας 7ος 200μ - 8ος 100μ ελεύθερο, Γεσθημανή Κανάτα 7η 50μ πεταλούδα, Ιωάννης Ζούνης 7ος 50μ ελεύθερο, Αθηνά Βαλή 7η 50μ πρόσθιο, Ελευθερία Κανάτα 8η 50μ πρόσθιο, Ελευθερία Χριστοδούλου 8η 50μ πρόσθιο, Χαρίκλεια Πρασινάκη 8η 200μ μικτή, καθώς και οι σκυταλοδρομίες :

4Χ50μ ελεύθερο Α9 (Μακρής, Ζούνης, Μπαράκος, Λούπας) - 4η θέση

4Χ50μ ελεύθερο Α10 (Νιαώτης, Χαρίλας, Γιαμουστάρης, Αλεξίου) - 4η θέση

4Χ50 ελεύθερο Κ9 (Μυτιλιού, Χριστοδούλου, Κανάτα, Μιχαηλίδη) - 5η θέση

4Χ50 μικτή Κ9 (Μυτιλιού, Χριστοδούλου, Κανάτα, Μιχαηλίδη) - 5η θέση

4Χ50 μικτή Κ11 (Νέου, Κανάτα, Καραμάνου, Κωστίμπα) - 5η θέση

4Χ50 μικτή Κ10 (Ασήμου, Ιωνά, Οροκλού, Τσουλέα) - 5η θέση

4Χ50μ μικτή Α10 (Νιαώτης, Χαρίλας, Γιαμουστάρης, Αλεξίου) - 5η θέση

4Χ50μ μικτή Α9 (Μακρής, Ζούνης, Καραμάνος, Λούπας) - 5η θέση

4Χ50 ελεύθερο Κ11 (Νέου, Πρασινάκη, Καραμάνου, Κωστίμπα) - 6η θέση

Επίσης συμμετείχαν βελτιώνοντας τα ατομικά τους ρεκόρ οι: Ιωάννα Μπουγά, Μυροφόρα Μιχαηλίδη, Πηνελόπη Ευαγγελινού, Χρύσα Γκεναρι, Αικατερίνη Μπάσιου, Χρύσα Χαρίτου, Λυδία Κανέλλου, Ευάγγελος Τσουλέας, Χρήστος Θειακός, Φιλοκτήτης Αλεξόπουλος, Ελένη Κωστίμπα, Αντώνης Μακρής, Αλέξανδρος Γαβρινιώτης, Αντώνης Ψιώτας, Αντώνης Καραμάνος, Αντώνης Κουβλάκης

Ο Ο.Ε.Α.-Ν.Α.Β. συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες αθλητές και αθλήτριες και ανανεώνει το ραντεβού για τους 23ους Ιωνικούς Αγώνες το 2019 στη γιορτή της κολύμβησης, του καλοκαιριού, της νεολαίας, γιορτή της προσπάθειας, της άμιλλας και του καθαρού αθλητισμού.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
3
+
9
=