ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Στο δρόμο των επιτυχιών τα βολιωτάκια

στο-δρόμο-των-επιτυχιών-τα-βολιωτάκια-400926

Στον δρόμο των επιτυχιών βαδίζουν σταθερά οι Βολιώτες κολυμβητές, κάτι το οποίο αποδείχθηκε και τη δεύτερη ημέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κατηγοριών Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’Β’ που διεξάγεται στο κολυμβητήριο «Ιάσων Ζηργάνος» του Βόλου.

Συνολικά, σε μια διοργάνωση στην οποία σημειώθηκε και πανελλήνιο ρεκόρ από τη Γεωργία Δαμασιώτη του Ωκεανού, οι αθλητές των σωματείων μας πήραν 4 μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα, εκ των οποίων 1 χρυσό, 1 ασημένιο και 2 χάλκινα, ενώ οι βολιώτικες σκυτάλες ανέβηκαν στο βάθρο 2 φορές, όντας από μία φορά στη 2η και 3η θέση.

Τέσσερις φορές στο βάθρο

Ξεχώρισε για τον Ολυμπιακό Βόλου το χρυσό μετάλλιο, που κατέκτησε η Σοφία – Ειρήνη Τρύπα, στα 200μ ύπτιο Παγκορασίδων Β’, με χρόνο 2:27.64. Επιπλέον, στον έτερο τελικό που συμμετείχε αθλητής του Ολυμπιακού, η Φωτεινή Βαραλή ήταν 5η σα 50μ πεταλούδα Παγκορασίδων Β’.

Οι απογευματινοί τελικοί για τη Νίκη Βόλου ξεκίνησαν με την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο της Βασιλικής Βασιλοπούλου στα 100μ ελεύθερο Παγκορασίδων Α’, με χρόνο 1:00.55, για να ακολουθήσει ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο από τη Βάια Μεριστούδη του ίδιου συλλόγου, στα 200μ ύπτιο Παγκορασίδων Α’, με επίδοση 2:26.30.

Ασημένιος ήταν ο Λάζαρος – Παναγιώτης Γκέκας στα 200μ ύπτιο Παμπαίδων Β’, με 2:18.38 ενώ την 5η θέση στον τελικό των Παμπαίδων Α’ κατέκτησε ο Δημήτρης Αναστασάκης, στην ιδιαίτερα επιτυχημένη παρουσία του Βολιώτικου σωματείου, στους τελικούς ατομικών αγωνισμάτων.

Για τον ΝΟΒΑ, στην 6η και 8η θέση σε 50μ πεταλούδα και 100μ ελεύθερο Παγκορασίδων Β’ κατέλαβε η Παρασκευή Τριανταφυλλίδη. Έκτος ήταν για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ ο Νικόλαος- Ραφαήλ Καπάλας στα 100μ ελεύθερο Παμπαίδων Β’.

Εξαιρετική παρουσία για τις σκυτάλες

Δύο μετάλλια πανηγύρισαν οι σκυτάλες της Νίκης Βόλου, ένα ασημένιο στα 4Χ100 ελεύθερο Παμπαίδων Α’ και ένα χάλκινο στα 4Χ100 ελεύθερο Παγκορασίδων Β’.

Οι Παμπαίδες Α’ της Νίκης (Ιωάννης Κοντοβάς, Δημήτριος Αναστασάκης, Στυλιανός Αγιώτης, Αλέξανδρος Μιαρίτης) κολύμπησαν σε 3:55.68, ανεβαίνοντας στο 2ο σκαλί του βάθρου, χάνοντας άλλωστε το χρυσό για εκατοστά του δευτερολέπτου.

Από την άλλη, οι Παγκορασίδες Β’ του ίδιου συλλόγου (Χαρούλα Τσαλούχου, Κωνσταντίνα Αράμπογλου, Μαρίνα Χατζηεφραιμίδου, Σταματία Ακριβούση) πήραν το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 4:25.23. Σε επίπεδο Παγκορασίδων Α’, 4η ήταν η Νίκη Βόλου. Έκτος ήταν ο ΝΟΒΑ στα 100μ ελεύθερο ΠΚ Β’, και 22ος ο ΟΕΑ/ΝΑΒ.

Ελπίδες εξέλιξης

Παρά τους αποκλεισμούς από τελικούς, σε κάποιες περιπτώσεις, οι Βολιώτες αθλητές άφησαν υποσχέσεις για το μέλλον. Όσον αφορά τη Νίκη Βόλου, 12η ήταν η Σταυρούλα Κοττά στα 100μ ελεύθερο ΠΚ Α’, 19η η Μηλίτσα Λούπα, 22η η Κωνσταντίνα Αράμπογλου και 29η η Μαρία Γκάγκα. Όγδοος ήταν ο Νικόλαος Καλαμπούκας στα 200μ πρόσθιο Παμπαίδων Β’ και 12ος ο Στυλιανιός Αγιώτης, ενώ 24η στα 200μ ύπτιο Παγκορασίδων Β’, η Σταματία Ακριβούση. Επιπλέον, στα 200μ ύπτιο ΠΚ Α’, 26η ήταν η Στεφανία Γελαδάρη και 36η η Βικτώρια Κασαπλέρη.

Για τον ΝΟΒΑ, 29η ήταν η Ιωάννα Χαρίση στα 200μ ύπτιο Παγκορασίδων Β’, ενώ για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ 23ος ήταν ο Απόστολος Μπαράκος στα 100μ ελεύθερο ΠΠ Α’ και 41ος ο Ορφέας – Ιωάννης Υφαντίδης στα 200μ πρόσθιο. Την 26η θέση κατέλαβε η Αναστασία Παπαδημητρίου στα 200μ ύπτιο ΠΚ Β’, 42’ ήταν η Ελένη – Θεοδώρα Ασήμου στο ίδιο αγώνισμα και τέλος η Ηλια Γιαννακού ήταν 52’ στα 50μ πεταλούδα ΠΚ Β’.

Όσον αφορά τον ΟΥΚ Βόλου, την 28η θέση κατέλαβε η Ιουλία Ράπτη στα 100μ ελεύθερο ΠΚ Α’, 11η ήταν η Κωνσταντίνα Παπαϊωάνου στα 50μ πεταλούδα ΠΚ Α’ και 27η η Ράπτη στο ίδιο αγώνισμα.