Τρομερός ο ΟΕΑ/ΝΑΒ στον Σχοινιά

τρομερός-ο-οεα-ναβ-στον-σχοινιά-904221

Τη μεγάλη έκπληξη στο 88ο πανελλήνιο πρωτάθλημα κωπηλασίας έκανε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ κατακτώντας την πρώτη θέση. Ο βολιώτικος σύλλογος αναδείχθηκε πολυνίκης στην α’ φάση, κατακτώντας οκτώ χρυσά μετάλλια και τρία χάλκινα στο Ολυμπιακό Κωπηλατοδρόμιο του Σχοινιά, αφήνοντας πίσω του μεγάλες δυνάμεις του χώρου.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο περσινός πρωταθλητής ΝΟ Ιωαννίνων, που κατέκτησε επτά χρυσά, τέσσερα ασημένια και πέντε χάλκινα, ενώ τρίτος στον συνολικό πίνακα μεταλλίων της ήταν ο ΕΝΟΑ με πέντε χρυσά, τρία ασημένια και ένα χάλκινο.

Συνολικά το αγωνιστικό πρόγραμμα της Κυριακής διήρκεσε 7.5 ώρες, αφού υπήρξαν εκκρεμότητες από το πρόγραμμα του Σαββάτου, που συμπιέστηκε λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών. Παρόλα αυτά στο σύνολό τους οι τελικοί είχαν έντονο συναγωνισμό και ικανοποίησαν το κοινό που μετά από δυο χρόνια κατάφερε να ξαναδώσει δια ζώσης το παρών στον Σχοινιά.

Στον μεγάλο τελικό που έριξε την αυλαία του 88ου Πανελληνίου πρωταθλήματος το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε για πρώτη φορά στην μακρόχρονη ιστορία του ο Όμιλος Ερετών μετά από μια συγκλονιστική κούρσα με τον ΝΟ Ιωαννίνων να τερματίζει στη 2η θέση και τον ΝΟ Θεσσαλονίκης στην 3η.

Στις κατηγορίες Εφήβων-Νεανίδων και Κάτω των 23 ετών που ακολούθησαν, ο ΟΕΑΝΑΒ πήρε τρία χρυσά κι ένα χάλκινο και ο Ναυτικός Όμιλος Καστοριάς δύο χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα. Συνολικά στον πίνακα των μεταλλίων μπήκαν 17 σωματεία από τα 27 που πήραν συνολικά μέρος, γεγονός που δείχνει τη δυναμική που αποκτούν πλέον τα περισσότερα σωματεία σε όλη την Ελλάδα.

Χρυσό στην οκτάκωπο γυναικών με τις Βαρελοπούλου Έλενα, Βαρελοπούλου Ειρήνη, Αραμπατζη Αγγελική, Δαλίδου Σοφία, Σάμιου Λίνα, Καλανδαρίδη Αναστασία, Τσόγκα Όλγα, Σιδηροπούλου Δήμητρα, Σκούραα Λεωνίδα και με… δανεική οκτάκωπο από τον σύλλογο της Κέρκυρας

Βάθρο και πρώτη θέση για τους Δημήτρη Ζωγράφο, Γιώργο Παπαδόπουλο, Λεωνίδα Σκούρα στο αγώνισμα της δικώπου με πηδαλιούχο των ανδρών

Την κατάκτηση της τρίτης θέσης και χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της 4+ ανδρών πέτυχαν οι:
Δημήτρης Ζωγράφος, Παναγιώτης Αδάμ, Άγγελος Καμήτας, Γιώργος Παπαδόπουλος και Λεωνίδας Σκούρας με χρόνο 06:40:53

Πρωτιά για τις αδερφές Ειρήνη και Ελένη Βαρελοπούλου στο αγώνισμα του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών

Πρώτη θέση στο βάθρο για Αγγελική Αραμπατζή και Ελένη Βαρελοπούλου, οι οποίες πήραν το χρυσό μετάλλιο και τη μεγάλη κούπα του αγωνίσματος της δικώπου άνευ πηδαλιούχου νέων γυναικών

Και κυπελλούχοι οι πρωταθλητές Ελλάδας στο αγώνισμα της δικώπου εφήβων με πηδαλιούχο!
Παναγιώτης Αδάμ, Άγγελος Καμήτας και Λεωνίδας Σκούρας, οι οποίοι πανηγυρίζουν το χρυσό μετάλλιό τους

Χάλκινοι στέφθηκαν οι έφηβοί του ΟΕΑΝΑΒ, Πατσιούρης Κων/νος, Μαρούσος Αναστάσιος, Σφύρης Ευάγγελος, Χαλιμούρδας Ελευθέριος και Σκούρας Λεωνίδας στο αγώνισμα της τετρακώπου με πηδαλιούχο με χρόνο 06:59:79