Με το δεξί «πάτησαν» στην Α1 ΕΣΚΑΘ ΓΣ Βόλου, Ανόρθωση, Ιωνας, Ανάληψη

με-το-δεξί-πάτησαν-στην-α1-εσκαθ-γσ-βό-383589

Πρεμιέρα στην Α1 ΕΣΚΑΘ είχαμε το περασμένο Σάββατο, με τον ΓΣ Βόλου να επικρατεί εκτός έδρας του Φοίβου με 67-62, όπως εκτός έδρας κέρδισε και η Ανάληψη τον Αιολικό με ένα πόντο διαφορά (64-65). Στα υπόλοιπα παιχνίδια εύκολο έργο είχαν η Ανόρθωση (78-37) κόντρα στην ΑΕΒΔ και ο Ιωνας (94-63) απέναντι στον Νέο Κεραυνό. Αναλυτικά:

Αιολικός-Ανάληψη 64-65

Σε ένα παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε η Ανάληψη ήταν εκείνη που πανηγύρισε απέναντι στον Αιολικό, κερδίζοντας με 64-65, σκορ που διαμορφώθηκε στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα.

Συγκεκριμένα, κι ενώ απέμεναν 3 δευτερόλεπτα και με το σκορ στο 64-63 υπέρ του Αιολικού, ο Ζήσης της Ανάληψης αστόχησε σε βολή, με τον Γκουντόπουλο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και να σκοράρει, κερδίζοντας και φάουλ, αστοχώντας στην εξτρά βολή.

Δεκάλεπτα: 14-15, 24-32, 46-46, 64-65

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: (Καραγιώργος) Ζαρνακούπης 8, Θεοδωρόπουλος 2, Σαμαράς 15(2), Μπαϊράμης 13, Kουτσούκης, Μισαηλίδης 6(2), Παρισάκης 8, Μάρκος, Καλαμάκης 1, Σαββίδης 2, Στεργιούλας-Παπαζήσης 9(1), Δελχάς.

ΑΝΑΛΗΨΗ: (Τύμπας) Ιλτσογλου 7(2), Τσαγκλής, Α. Μπακίρης 2, Ζήσης 9(1), Γιωτόπουλος 11(1), Μπουσκολίτης 1, Αγγελοκωστόπουλος 2, Καζεπίδης 6, Καρασσάβας 2, Γκουντόπουλος 20, Κέτουλας 5, Στάμος.

Φοίβος-ΓΣ Βόλου 62-67

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΓΣ Βόλου, επικρατώντας στη Λάρισα με 67-62 του Φοίβου Γιάννουλης στην πρεμιέρα της Α1 ΕΣΚΑΘ.

Οι Βολιώτες μπήκαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, κερδίζοντας με 12-16, αλλά ο Φοίβος «απάντησε» και προσπέρασε με 38-30 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν διαφορά στο σκορ και μάλιστα με +10 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες των Τύμπα – Ντάκη να απαντούν με τρομερό επιμέρους σκορ 8-23 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, για να πανηγυρίσουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-16, 38-30, 54-44, 62-67

ΦΟΙΒΟΣ: (Παπαϊωάννου – Ζώρης) Μπακαρός 12(2), Παζαράς, Καραδήμος, Τόγιας, Χατζηγιάννης 7, Οικονόμου 12, Γρίβας 4, Μπαράκος 7, Κουγιώνας 16(2), Τριανταφυλλίδης, Βησσαρίων 6, Τρασάς.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ: (Τύμπας – Ντάκης) Χροναίος 13(1), Καραφέρης, Μαστέλος 12(2), Κορτέσης, Γαλάτος, Χατζόπουλος 5(1), Μαναρίδης, Γιαννώτης 12(2), Νικολαΐδης, Χαιμαντάς, Κυριαζής 3, Τσίρος 22(1).

Ιωνας-Ν. Κεραυνός 94-63

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση απέναντι στον Νέο Κεραυνό ο Ιωνας, κερδίζοντας με 94-63 εντός έδρας στο «Βάκης Παρασκευόπουλος».

Τα πράγματα για την ομάδα του Λάμπρου Πρέκα έγιναν εύκολα από την αρχή, σκοράροντας 25 πόντους έναντι 15 των αντιπάλων τους στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, φθάνοντας στο 47-29. Ο Ιωνας όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τη διαφορά του σκορ, για να φθάσουμε στο 68-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και στο 94-63.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Κλέαρχος Πρέκας με 25 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-15, 47-29, 68-44, 94-63

ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Φώτογλου, 5(1), Καλογερόπουλος 11(2), Πρέκας 25(2), Φοινικόπουλος, Παπαδούλης 9, Παλάσκας 7, Τζήμας 8, Μπεκρής 8, Καραμπατής 6, Χρηστομάνος 8, Τοκατλίδης, Αγάλου-Λωρίτης 5(1), Βοσινάκης 2.

ΝΕΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Πάκας): Πολιτόπουλος 5(1), Πανάγος 9(1), Τζαλαβάρας 4, Δεμίρης 2, Πάσχος 4, Νταμπούρας 3, Μηνάς 5(1), Γιακούλας 22, Τσουκανέλης 2, Δρυστέλλας 2, Κίτσιος 4, Μάννης 1.

Ανόρθωση-ΑΕΒΔ 78-37

Δίχως αντίπαλο… η Ανόρθωση κέρδισε άνετα με 78-37 την ΑΕΒΔ στην πρεμιέρα της κατηγορίας, στο Κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, παρά το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, που προηγήθηκαν με 1-7 στο 2’ και ισόπαλοι με 17-17 στο τέλος του α’ δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη δεν άφησαν άλλα περιθώρια αμφισβήτησης, πάτησαν γκάζι και έφτασαν να προηγούνται με 40-24 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με επί μέρους σκορ 23-7.

Στο 30’ η διαφορά είχε φτάσει στο +28, με 61-33, για να φθάσουμε στο τελικό 78-37, όπου οι φιλοξενούμενοι σε δέκα λεπτά πέτυχαν μόλις έξι πόντους, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δίνουν χρόνο και σε νεαρότερους παίκτες.

Ο Τσώλης πέτυχε για τους νικητές 26 πόντους με τέσσερα τρίποντα και τον ακολούθησε με 22 ο Καραγεώργος.

Για τους ηττημένους διακρίθηκαν οι νεαροί Κουτσομπόρης και Τσινίκας που πέτυχαν 12 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 40-24, 61-33, 78-37

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 22(6), Τζούμας, Γεωργίου 9(3), Κοντάκης 3(1), Παπαϊωάννου 2, Τραιανού 2, Τσώλης 26(4), Σουλιώτης 6, Κοντογιάννης 8.

ΑΕΒΔ (Τζούμας): Δεσλής, Κούστας, Τσινίκας 9(2), Πάντος 6, Θέος 5, Κουτσομπόρης 12(2), Ντελής 3(1), Χαρχαρής, Βλάχος, Τσεκούρας, Κωστόπουλος 2.