«Καθάρισε» ο Κουβελάς στον Πλάτανο για τον Διαγόρα που παραμένει κορυφή

καθάρισε-ο-κουβελάς-στον-πλάτανο-γι-548090

Δύσκολή νίκη για τον Διαγόρα που επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας επί των μαχητικών Μυρμηδόνων, που διεκδίκησαν το θετικό αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, αλλά ο Κουβελάς με δύο τέρματα χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα, που παραμένει στην πρώτη θέση και στο +2 από τους διώκτες της, επεκτείνοντας πλέον το αήττητο σε 21 σερί αγώνες.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Αράπη στο 4’ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βουραζέρης και τετ-α-τετ του Βούλγαρη με τον τερματοφύλακα του Διαγόρα να επεμβαίνει και πάλι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Πλατάνου έμεινε με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Ναούμ στο 50’, με τον Διαγόρα να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει στην νίκη με δύο τέρματα του Κουβελά στο 70’ και στο 87’ και να διατηρείται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ 0-2

ΣΚΟΡΕΡ: (70’, 87’ Κουβελάς)

ΜΥΡΜΗΔΟΝΕΣ: Σαββίδης, Γκαρνίδης, Ακρίβος (85’ Πιπινής), Κοντοβάς (87’ Πραττής), Βούλγαρης, Κατσαβριάς (70’ Γ.Μπούρχας), Τετριμίδας, Ναούμ, Αράπης, Μπούρχας (80’ Μπίνας), Μακρής.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βουραζέρης, Καραμπούζης, Ιωάννου (46’ Κουρούμαλος), Πρασσάς, Λάιος, Σ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς, Γουτούλης (75’ Καραμανλής), Βαλωτής, Κυριάκος (88’ Κ. Καραπλιάγκος), Αλαμάνης (80’ Ντάφος).

Ζόρικη νίκη για Δήμητρα που παραμένει… «ζωντανή»

Η Δήμητρα πέρασε νικηφόρα από το Αθλητικό Κέντρο «Ολγα Βασδέκη», κερδίζοντας με 2-1 τον τυπικά γηπεδούχο Σαρακηνό και έτσι παρέμεινε ζωντανή στη μάχη του τίτλου, χάρις σε γκολ του Θωμαΐδη στο 6ο λεπτό και του Νικηφοράκη στο 52’.

Μόλις στο 6’ ο Θωμαΐδης με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1, αλλά ο Σαρακηνός ισοφάρισε στο 35’ με κοντινή προβολή του Σιώμου σε μια φάση πάντως που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για οφσάιντ, με τις διαμαρτυρίες και από τις δύο πλευρές πάντως να είναι κύριο χαρακτηριστικό, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να ζητάνε και πέναλτι για μαρκάρισμα στον Κρανά στο 42’ για να ακολουθήσει και ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα.

Η ομάδα της Ευξεινούπολης πίεζε για ένα δεύτερο γκολ και το βρήκε στο 52’ όταν ο Νικηφοράκης μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βούλγαρη έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα του Κοντογιάννη, κάνοντας έτσι το τελικό 1-2.

Στο 55’ ο Κοντογιάννης έκανε σπουδαία απόκρουση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κράνα, ενώ ο Σαρακηνός θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει στο 82’ όταν ο Σιωμος βρέθηκε στη μικρή περιοχή, πλάσαρε από πλάγια θέση με τον Στεφανή να σταματά την μπάλα πάνω στην γραμμή της εστίας του Μπράνου κι ενώ αυτή βρήκε και στο δοκάρι. Ο διαιτητής απέβαλλε στο ημίχρονο τον προπονητή της Ευξεινούπολης για έντονες διαμαρτυρίες καθώς και τον Τσιμούρτο του Σαρακηνού για τον ίδιο λόγο στο 70’.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΑ 1-2

ΣΚΟΡΕΡ: (35’ Αλ. Απ. Σιώμος – 6’ Θωμαΐδης, 52’ Νικηφοράκης)

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Ντούρος (53’ Σιγαλάκος), Αναστασίου (46’ Κουσκουρίδας), Ρακής, Μοράλες, Γιαμαλής, Μπακάλης, Καλαμάτας, Αλ. Απ. Σιώμος, Μόσιος, Τζίκας

ΔΗΜΗΤΡΑ: Μπράνος, Β. Τσιάτσιος, Νικηφοράκης, Στ. Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς, Τιμπλαλέξης (88’ Μπιρμπίλης), Παπαδόπουλος, Βούλγαρης (90’ Γουργιώτης), Ζαντιώτης (49’ Αραπίτσας).

Κέρδισε στο φώτο-φίνις ο Πύρασος

Μπορεί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δανηλόπουλος να έχασε πέναλτι που απέκρουσε ο Βαν ντε Γουΐχε, αλλά πήρε το ριμπάουντ και από κοντά με δυνατό σουτ χάρισε την νίκη στην ομάδα του Πυράσου με 2-1 κόντρα στη μαχητική Αγία Άννα. Το 0-1 ήρθε στο 39’ με σουτ του Θ. Ζάγκα που δεν εκτίμησε σωστά ο Σταντσούρης και το 1-1 στο 45+1’ με υπέροχο φάουλ του Ζαχαράκη από πλάγια αριστερά που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας.

Στο 8’ ο Σταντσούρης απέκρουσε στο «γάμα» φάουλ του Σφάκα και η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 15’ ο Ζαρίφης αστόχησε από πλεονεκτικό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Στο 17’ ο Γιοβάνης πήρε ωραία πάσα του Ζαχαράκη, σούταρε όμως δύσκολα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η ομάδα του Πυράσου αφιέρωσε την νίκη στους δύο τραυματίες τερματοφύλακες της, Γιώργο Τσιλίγκο και Αναστάση Πρωτούλη.

ΠΥΡΑΣΟΣ-ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ 2-1

ΣΚΟΡΕΡ: (92’ Δανηλόπουλος, 45+1’ Ζαχαράκης – 39’ Θ. Ζάγκας)

ΠΥΡΑΣΟΣ: Σταντσούρης, Στεργίου, Σιαμέτης (46’ Δανηλόπουλος), Γκίνης, Αντωνιάδης, Τσορμπαντζής, Ζαχαράκης (88’ Παπαδογιώργος), Νούσιας, Φούκης (62’ Κωστούλας), Γ. Τσάμης.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Βαν ντε Γουΐχε, Θ. Ζάγκας, Πανόπουλος (56’ Στεργιόπουλος), Σκοπός, Πετσιμέρης, Σερ. Τσιουρέλης (65’ Φιλατζικιώτης), Σφάκας, Σπ. Ζάγκας, Αντωνίου (80’ Πασχάλης), Ζαρίφης (18’ Κανδήλας), Χατζητρακόσιας.

Μισή ντουζίνα γκολ για Ρήγα Φεραίο

Στο ηλιόλουστο Δημοτικό Στάδιο Βελεστίνου ο Ρήγας Φεραίος έκανε το καθήκον του σημειώνοντας ακόμα μία μισή ντουζίνα γκολ αλλά δεν άκουσε τα καλά νέα που περίμενε και ελπίζει πλέον μόνο σε ένα θαύμα μέχρι το τέλος για τον τίτλο του πρωταθλητή και την άνοδο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό ο Πάσχος με ωραία κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γάρου από τα δεξιά. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 2-0 χάρη στο γκολ του Γάρου με πλασέ στον «αέρα» από κοντά έπειτα από γύρισμα του Σέττου από τα δεξιά, με τους αμυντικούς να προσπαθούν να απομακρύνουν αλλά την μπάλα να φτάνει στον επιθετικό του Ρήγα ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τη στείλει στα δίχτυα.

Η επανάληψη ξεκίνησε με το Νασιακόπουλο να σερβίρει από το σημείο του κόρνερ και τους Πάσχο (51’ με κεφαλιά) και Γκάγκα (57’ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το φοβερό σουτ του Σέττου με το αριστερό, από θέση αριστερά διαγώνια στην περιοχή ανάγκασε τον Πολυμέρου να δεχτεί μάλλον ένα από τα ωραιότερα γκολ της καριέρας του αφού η μπάλα κατέληξε στο απέναντι «γάμα», για να φτάσουμε στο τελικό 6-0 στο 73ο λεπτό.

Η μπάλα υψώθηκε από τα δεξιά στο πίσω δοκάρι για το Σταμάτη, ο νεαρός φορ έκανε το τάκλιν-γύρισμα στο Γάρο που εξ επαφής με το τέρμα απλώς έστειλε τη μπάλα να «αναπαυτεί» στο βάθος της εστίας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 6-0

ΣΚΟΡΕΡ: (4’, 51’ Πάσχος, 35’, 73’ Γάρος, 57’ Γκάγκας, 71’ Σέττος)

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάνης, Γούτσιος, Καρλιάμπας, Γκάγκας, Σπαθής (78’ Μπομπότης), Αλεξίου (58’ λ.τρ. Σουγκάρης), Τσιαντής, Γάρος (78’ Χότζα), Νασιακόπουλος, Σέττος, Πάσχος (64’ Σταμάτης).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΒΟΛΟΥ: Πολυμέρου, Γκίκας, Πιέτρι, Τσαντόπουλος, Στρούγγης, Καραλής, Χριστογιαννούλας, Δημητρίου, Τανός, Γκάγκας (78’ Τσουκάλης), Κικίδης.

Νίκη παραμονής για Σκιάθο

Νίκη για τη Σκιάθο που επικράτησε με 4-2 της ελλιπέστατης και αδιάφορης βαθμολογικά Ακρόπολης που κατέβηκε με μόλις 10 παίχτες στον αγωνιστικό χώρο και τον Γκατζούνα στην θέση του τερματοφύλακα.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 10’ ο Χισάι με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Πρίφτι. Στο 40’ ο Πρίφτι έκανε το 2-0 με πλασέ, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ με τον Τσεκούρα στο 54’ και ένα λεπτό αργότερα ο Πρόκο σκόραρε για το 3-1. Στο 62’ ο Μιστάκου με κεφαλιά σφράγισε την νίκη της Σκιάθου, που κλείδωσε έτσι την παραμονή με τον Τσεκούρα να μειώνει στο 67’ για το τελικό 4-2.

ΣΚΙΑΘΟΣ-ΑΚΡΟΠΟΛΗ 4-2

ΣΚΟΡΕΡ: (10’ Χισάι, 40’ Πρίφτι, 55’ Πρόκο, 62’ Μιστάκου – 54’, 67’ Τσεκούρας)

ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας (60’ Τσάκος), Τάσος, Α.Τζελάι, Τουρναβίτης, Μπρέγκου, Γ. Γκιαουράκης, Σ. Αϊντίνι (46’ Χ. Τζελάι), Νασιάκος, Χισάι (46’ Πρόκο), Ν.Πρίφτι, Μιστάκου (70’ Τσορμπατζόγλου)

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Γκατζούνας, Τσαπέρος, Διαμάντης, Αντωνίου, Χάνος, Κ. Κολημήτρας, Παγώνης, Κουτλούμπασης, Μερμύγγης, Τσεκούρας

Νίκη στον Πτελεό με 1-0 για την Αγία Παρασκευή

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε τον βαθμό της νίκης στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πρωτεσίλαο με σκορ 0-1. Χρυσός σκόρερ ο Ρακής, ο οποίος έκλεψε την μπάλα από τον Χασιώτη και με κοντινό πλασέ στο 58’ έκανε το 0-1, που ήταν και το τελικό σκορ. Σε ένα παιχνίδι που ήταν μοιρασμένο και με εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές η ομάδα του Γιάννη Ζαγκαβιέρου έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 70’ με τον Νικογιάννη του οποίου η κεφάλια πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Τσιτσιρίκου. Στο 35’ ακυρώθηκε γκολ που σημείωσε ο Α. Λαμπος ως οφσάιντ.

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ-ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 0-1

ΣΚΟΡΕΡ: (58’ Ρακής)

ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ: Τίτας, Ακριβούσης, Λάμπος, Σιαμανίκος, Χασιώτης, Κόρκος, Νικογιάννης, Εράλντο, Α. Λάμπος, Σούδης, Παναγιώτου (75’ Καλαμάς).

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Χρόνης, Αναστασιάδης (52’ Ιωακειμίδης), Λούμπαρδος, Μαστακούλης (85’ Ξαφουγιάννης), Τσίλογλου, Κατσαγεωργίου, Παπαδήμος (80’ Στέκας), Ρακής, Σιόβας (87’ Παπαδόπουλος), Κουρτέλης

Με σούπερ Μπένο ο Αίαντας Σούρπης

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Αίαντα που επικράτησε με 3-0 του Μαγνησιακού. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Το σκορ άνοιξε στο 35’ ο Χειλάς με σουτ, ενώ το 2-0 ήρθε από τον Μπένο στο 42’ με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ. Το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήρθε και πάλι από τον Μπένο στο 70’. Από την πλευρά του ο Μαγνησιακός είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Τσένα και Μπαλλά στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΙΑΣ-ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ 3-0

ΣΚΟΡΕΡ: (35’ Χειλάς, 42’, 70’ Μπένος)

ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μακανίκας, Πλαβός, Ραφαήλ, Ξηροκώστας, Μπιρτσάι (78’ Λαγός), Χρηστέλλος, Κωστούλας (70’ Τσόγκας), Κατσιαβριάς (60’ Παπανικολόπουλος), Χειλάς, Μπένος.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βλαχόπουλος, Κρανιάς, Κωστής, Κατσίφας, Βασιλείου, Κολημήτρας, Τσένα, Θεοδωρόπουλος, Μπαλλάς, Ζενούνι, Χριστοδούλου (65’ Οικονόμου).