«Καλπάζει» ο Θησέας

καλπάζει-ο-θησέας-645247

Το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας τρίποντο πήρε ο Θησέας Αγριάς, ο οποίος στην έδρα του ΑΟ Στυλίδας επικράτησε με 1-0. Λίγα 24ωρα μετά το 0-2 στην Καρδίτσα επί του Απόλλωνα Μακρυχωρίου, η ομάδα του Λάκη Μπακάλη έδωσε το δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά για την 13η εξ αναβολής αγωνιστική, κατακτώντας ακόμη τρεις βαθμούς.

Μπορεί το 2019 να ξεκίνησε με εντός έδρας ήττα από την Νίκη Βόλου για τους πράσινους, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική, με τον Θησέα να παίρνει αυτό που ήθελε και χθες στη Στυλίδα. Με χρυσό σκόρερ τον Μπόρα στο 25ο λεπτό, ο Θησέας Αγριάς κέρδισε για 4η φορά στα τελευταία 5 παιχνίδια και έτσι βρίσκεται πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΓΣ Αλμυρού, έχοντας πλέον 7 νίκες, 2 ισοπαλίες, αλλά και 6 ήττες.

Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε από στημένη φάση, με τον Κοτζαθανάση να εκτελεί φάουλ από τη δεξιά πλευρά και τον Μπόρα να έρχεται από τα μετόπισθεν και βρισκόμενος στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε με προβολή, όπως είχε κάνει και απέναντι στον ΑΟ Σελλάνων, στην τελευταία νίκη του Θησέα στην Αγριά, όπου θα επιστρέψουν οι πράσινοι την ερχόμενη Κυριακή, φιλοξενώντας πλέον τον Αστέρα Ιτέας.

Εκτός από τη φάση του γκολ, ο Θησέας είχε κι άλλες ευκαιρίες προκειμένου να σκοράρει, αλλά οι Τσιουρής, Πέτσης και Φραγκογιάννης δεν τα κατάφεραν στο πρώτο μέρος, όπως και οι Κοτζαθανάσης, Βλάχος και Ζάχος, στο β’ 45λεπτο.

Ο τεχνικός του Θησέα, Λάκης Μπακάλης, τόνισε στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ μετά τη χθεσινή αναμέτρηση μοιράζοντας συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του: «Συγχαρητήρια στα παιδιά, που σε ένα ακόμη παιχνίδι και για δεύτερη συνεχόμενη φορά κατέκτησαν τρεις βαθμούς, που είναι πολύτιμοι για τη σωτηρία της ομάδας που έχουμε βάλει πλώρη. Πιστεύω πως και στα 90’ λεπτά παίξαμε καλύτερα και ελέγξαμε το παιχνίδι κι αν δεν είχαμε τον δυνατό αέρα και τον κακό αγωνιστικό χώρο να μας φρενάρουν θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει και κάτι παραπάνω. Καταφέραμε όμως και παίξαμε και καλό ποδόσφαιρο, πήραμε τους τρεις βαθμούς και προχωράμε πλέον, έχοντας μπροστά μας το παιχνίδι με τον Αστέρα».

Για την ομάδα του Θησέα Αγριάς αγωνίστηκαν οι: Κεφαλάς, Μπόρας, Γιαουπλάρι, Βαν Ντε Γουΐχε, Δημητριάδης, Διαμαντόπουλος, Κοτζαθανάσης, Οικονόμου (75’ Αγιασιώτης), Φραγκογιάννης (60’ Ζάχος), Πέτσης (88’ Παναγιώτου), Τσιουρής (70’ Βλάχος).