Ενατοι τερμάτισαν στη δίκωπο άνευ οι αδελφοί Γκουντούλα

ενατοι-τερμάτισαν-στη-δίκωπο-άνευ-οι-α-222122

Την 3η θέση στον μικρό τελικό (θέσεις 7-11) και την 9η συνολικά κατέκτησαν οι Απόστολος και Νίκος Γκουντούλας στον «μικρό» τελικό της δικώπου. Τα δύο αδέλφια που αρχικά είχαν ως στόχο ακόμη και την πρόκριση στον τελικό και τη διεκδίκηση ενός μεταλλίου, τελικά πήραν την τρίτη θέση με χρόνο 6:53.69 και τερμάτισαν πίσω από τους Γερμανούς και τους Αμερινανούς, αφού αν και στα πρώτα 1000 μέτρα είχαν καλό ρυθμό, στη συνέχεια έδειξαν να κουράζονται και οπισθοχώρησαν.

Στην 7η θέση οι Γερμανοί (6:49.93), και στην 8η οι Αμερικανοί (6:53.30). Δεν έλαβε συμμετοχή το πλήρωμα της Σερβίας, των Νέναντ Μπέντικ και Νίκολα Στόιτς.

Στη Νέα Ζηλανδία το χρυσό

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές Νεοζηλανδοί Έρικ Μάρεϊ και Χάμις Μποντ επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησαν με χαρακτηριστική άνεση στον τελικό το χρυσό μετάλλιο στη δίκωπο άνευ πηδαλιούχου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (6:16.65).

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Γάλλοι Ζερμάν Σαρντάν και Ντοριάν Μορτελέ με 6:21.11 και το χάλκινο οι Βρετανοί Τζορτζ Νας και Ουίλιαμ Σατς με επίδοση 6:21.77. Στην 6η και τελευταία θέση του τελικού έμειναν οι ασημένιοι του Πεκίνου Ντέιβιντ Κάλντερ και Σκοτ Φράντσεν (6:30.49) από τον Καναδά, ενώ την 9η θέση είχαν καταλάβει νωρίτερα οι αδελφοί Γκουντούλα, Απόστολος και Νίκος, ως 3οι του «μικρού τελικού» με χρόνο 6:53.69.