Πρωταθλητής Ελλάδας στο μπάσκετ ο Ολυμπιακός

πρωταθλητής-ελλάδας-στο-μπάσκετ-ο-ολυ-279053

Έπειτα από 15 ολόκληρα χρόνια ο Ολυμπιακός πήρε τα σκήπτρα του πρωταθλητή από τον Παναθηναϊκό, «βάφοντας» και πάλι με κόκκινο χρώμα τον «θρόνο» του ελληνικού μπάσκετ.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 82-76 των «πράσινων» στον πέμπτο και τελευταίο τελικό της Α1, που διεξήχθη στο κατάμεστο ΣΕΦ, κι έτσι με 3-2 νίκες πανηγύρισαν τον τίτλο, σπάζοντας την αυτοκρατορία του «τριφυλλιού».

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο οποίος μετά την Euroleague οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στην κατάκτηση του εγχώριου πρωταθλήματος, ήταν ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με τους 26 πόντους που σημείωσε έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στον φετινό τίτλο.

Ο «V-SPAN», πάντως, είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Έισι Λο (10π.) και Γιώργο Πρίντεζη (17π. 7 ριμπ.), που είχαν σημαντική συμβολή στην επιτυχία της ομάδας του.

Στον αντίποδα, από το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κορυφαίος ήταν ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους, ενώ 13 σημείωσε ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Νευρικά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 7-6.

Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου ανέβασαν στροφές και, βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ, με ένα σερί 12-2 έφτασαν στο +7 του 7’30’’ (18-11 από 6-9), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται υπέρ των γηπεδούχων με 24-20.

Το συγκρότημα του Ίβκοβιτς συνέχισε να έχει τα ηνία στο παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +10 (30-20 στο 11’40’’).

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικά εύστοχος στις βολές (17/19), ενώ καταπληκτική εμφάνιση έκανε ο Σπανούλης, ο οποίος είχε πάρει στις πλάτες του το βάρος του σκοραρίσματος.

Την ίδια ώρα, το «τριφύλλι», που είχε ως κορυφαίο τον Νικ Καλάθη, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ ένα επιπλέον πρόβλημα ήταν τα τρία φάουλ του Μπατίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και, μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, έφθασαν ακόμη και στο +16 (48-32 του 19’) τη διαφορά, με τρίποντο του Σπανούλη, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 48-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η είσοδος του Μάριτς «έσφιξε» την άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος με… μπροστάρηδες τους Καϊμακόγλου και Διαμαντίδη στην επίθεση έτρεξε ένα συνολικό σερί 13-0, μειώνοντας στο 48-45 στο 23’.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, που είχε να σκοράρει τέσσερα ολόκληρα λεπτά, με τρίποντο του Σλουκα έκανε το σκορ 51-45 στο 24’.

Στη συνέχεια την ομάδα του Πειραιά πήρε στις πλάτες του ο Έισι Λο.

Ο Αμερικανός με έξι προσωπικούς πόντους επανέφερε τη διαφορά στο +10 (63-53 στο 28’) για τους γηπεδούχους, που μάλιστα στο 30’ προηγούνταν με 70-56, χάρη σε τρία τρίποντα του Σπανούλη.

Οι Πειραιώτες με τρίποντο του Άντιτς έφτασαν ακόμη και στο +16 (75-59), όμως ο Παναθηναϊκός, με μία επική αντεπίθεση μείωσε στους τέσσερις πόντους με ένα παλικαρίσιο τρίποντο του Περπέρογλου (80-76 στο 36’), ανεβάζοντας έτσι στο κατακόρυφο την αγωνία στο ΣΕΦ.

Όπως ήταν φυσικό, στα τελευταία λεπτά του τελικού, έσπασαν… καρδιές στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στο 38’ ο Καλάθης αστόχησε από τη γραμμή των 6.75μ. και ο Ολυμπιακός με κάρφωμα του Πρίντεζη στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το 82-76, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα και χάρισε στους Πειραιώτες τον πρώτο τους τίτλο ύστερα από το μακρινό 1997.

Tα δεκάλεπτα: 24-20, 48-36, 70-56, 82-76

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 10 (1), Άντιτς 3 (1), Σπανούλης 24 (3), Ντόρσι 4, Κέσελ 5, Παπαδόπουλος 1, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 14 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 4, Σλούκας 3 (1).

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου 11 (3), Μπατίστ 7, Λόγκαν, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13, Βουγιούκας 4, Καλάθης 17 (1), Σμιθ, Καϊμακόγλου 10 (1), Γιασικεβίτσιους 4.