ΕΛΛΑΔΑ

Νίκη με το… καλημέρα για την Εθνική πόλο γυναικών

νίκη-με-το-καλημέρα-για-την-εθνική-πόλ-300994

«Με το δεξί» μπήκε η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών στον προκριματικό όμιλο του World League, που διεξάγεται στον Βόλο, καθώς το ανανεωμένο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε 7-4 την Ολλανδία, σε αγώνα για την πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 4-1 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και διατήρησε αυτό το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η Τσουκαλά έδωσε «αέρα» τεσσάρων γκολ (7-3) στην εθνική, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, και η εθνική έφτασε χωρίς προβλήματα στην τελική επικράτηση.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 1-1, 2-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 3, Κότσια, Ψούνη, Χαραλαμπίδου Στ., Αβραμίδου 2, Ασημάκη 2, Χαραλαμπίδου Ι., Μπίσμπα, Μανωλιουδάκη, Πλευρίτου Μαργ., Μπενέκου Άλκ., Γούλα. Η εθνική είχε 1/6 με παίκτρια παραπάνω και 1/1 πέναλτι.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μαουτζέρι): Φαν ντερ Μέιντεν, Σμιτ, Καμπάουτ Μ, Χακβέρντιαν, Φαν ντερ Σλουτ, Στόμφχορστ, Φαν Μπέλκουμ 1, Ρέμερς 1, Σέβενιχ, Φέρμεερ 1, Κλάασσεν 1, Καμπάουτ Χ., Χάινις. Η Ολλανδία είχε 0/3 με παίκτρια παραπάνω και 1/1 πέναλτι.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την «αυλαία» των αγώνων στο Βόλο, η Ρωσία επιβλήθηκε δύσκολα 9-8 της Βρετανίας, η οποία προηγείτο 8-7 στο σκορ, 2,5 λεπτά πριν από το τέλος.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-0, 3-4, 2-2.

ΡΩΣΙΑ (Καμπάνοφ): Προκοφίεβα 3, Μπελάγιεβα 2, Ιβάνοβα, Λισούνοβα, Χοχριάκοβα, Φεντότοβα.

ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Φέκετε): Γκίμπσον Μπρ. 3, Σνελ, Ντραμπλ, Λέιτον, Μπόουεν, Γουινστάνλεϊ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1. ΕΛΛΑΔΑ 7-4 32. Ρωσία 9-8 3———————3. Βρετανία 8-9 04. Ολλανδία 4-7 0

Το αυριανό πρόγραμμα: 10:30 Ρωσία–Ολλανδία, 12:15 ΕΛΛΑΔΑ–Βρετανία, 18:30 Ολλανδία–Βρετανία, 20:15 ΕΛΛΑΔΑ–Ρωσία

* Η Ασημάκη ορίστηκε από τον Γιώργο Μορφέση αρχηγός της εθνικής στους αγώνες του Βόλου. Εκτός 13άδας για τα παιχνίδια του Α΄ γύρου έμειναν η Χρυσούλα Διαμαντοπούλου και η Ελευθερία Πλευρίτου, οι οποίες στον Β΄ γύρο θα πάρουν τις θέσεις δύο κοριτσιών που τώρα είναι στη σύνθεση της εθνικής.