Στην πέμπτη θέση ο Κριστιάν Γκολομέεβ – «Ήθελα το μετάλλιο» δήλωσε ο έλληνας πρωταθλητής

στην-πέμπτη-θέση-ο-κριστιάν-γκολομέεβ-495220

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ έκανε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο, καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση με επίδοση 21.72.

Η κούρσα της μιας ανάσας ήταν συγκλονιστική και ο έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, καθώς, όπως και ο ίδιος τόνισε μετά τον τελικό, στόχος του ήταν να ανέβει στο βάθρο.

Ο Γκολομέεβ δεν κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο, ωστόσο η πέμπτη θέση σε Ολυμπιακούς Αγώνες είναι μια σπουδαία διάκριση και όλοι οι Έλληνες αισθάνονται υπερήφανοι με την μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο έλληνας πρωταθλητής.

Πρέπει εδώ να σημειωθεί πως την ίδια επίδοση (21.72) με τον Γκολομέεβ είχε ο βρετανός Πράουντ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο αμερικανός Κάλεμπ Ντρέσελ (21.07), ο οποίος ήταν και το μεγάλο φαβορί της κούρσας.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο γάλλος Μαναντού (21.55), ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο βραζιλιάνος Φράτους με επίδοση 21.57.

Ο έλληνας πρωταθλητής αναφέρθηκε στη μεγάλη προσπάθεια που έκανε στον τελικό, τονίζοντας χαρακτηριστικά λίγο μετά την κούρσα της μιας ανάσας:

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την παρουσία μου στους Ολυμπιακούς, αλλά ήθελα το μετάλλιο. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά γενικά είμαι χαρούμενος. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και επόμενος στόχος είναι οι επόμενοι Ολυμπιακοί Αγώνες».

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ είναι μεταξύ των κορυφαίων κολυμβητών του κόσμου και το μέλλον τού ανήκει.