Τόκιο 2020 – Στέφανος Τσιτσιπάς: Με το «δεξί» στο ντεμπούτο του

Τελευταία ενημέρωση: 2021-07-25, 12:57:50

Ιδανικό ντεμπούτο έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στην πρεμιέρα του στο Τόκιο ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας κατάφερε να επικρατήσει του Φίλιπ Κόλσραϊμπερ, με 2-1 σετ. Θυμίζουμε πως ο «Στεφ» βρίσκεται στην 4η θέση της κατάταξης τoυ ATP, ενώ ο Γερμανός είναι 112ος.

Η «μονομαχία» του Τσιτσιπά με τον Κόλσραϊμπερ ήταν η τέταρτη που διεξήχθη στο κεντρικό κορτ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έδειξε τις προθέσεις του από το πρώτο σετ, στο οποίο επικράτησε με σκορ 6-3. Μάλιστα για να τα καταφέρει χρειάστηκε 35 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Κόλσραϊμπερ παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και έβαλε δύσκολα στον Έλληνα τενίστα. O Γερμανός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο μέρος του σετ. Σε 39 λεπτά παιχνιδιού ο 37χρονος κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 6-3

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το τρίτο σετ. Ο Κόλσραϊμπερ εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη του Στέφανου και έκανε το «break». O Γερμανός προηγήθηκε με 2-0, όμως κάπου εκεί ο Έλληνας αθλητής… συνήλθε και έκανε την ανατροπή παίρνοντας τρία διαδοχικά παιχνίδια.

Ο Κόλσραϊμπερ ισοφάρισε όμως ο «Στεφ» δεν… σταματιόταν. Με ακόμα ένα σερί 3-0 κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Ακολουθήστε τον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ στο GOOGLE NEWS για άμεση ενημέρωση.
Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τον Βόλο, την Μαγνησία, την Ελλάδα και τον κόσμο