Θριαμβευτική πρόκριση για Αγία Αννα

θριαμβευτική-πρόκριση-για-αγία-αννα-2094

Η πρόκριση της Αγίας Αννας στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πύρασο στις 30 Απριλίου, είχε θριαμβευτικό τόνο, αφού συνέτριψε με 1-5 τον Σαρακηνό.

Ρεπορτάζ: ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Οι νικητές ήταν σαφώς η καλύτερη ομάδα στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν, μένοντας στο 0-0. Ωστόσο, στην επανάληψη η Αγία Αννα ήταν καταιγιστική, σημειώνοντας πέντε γκολ.

Αρχικά με τον Τζοβάρα στο 46’ με κεφαλιά και στο 60’ με πέναλτι έκανε το 0-2, στη συνέχεια χαλάρωσε και δέχθηκε γκολ από τον Κ. Δημόπουλο στο 69’ και παραλίγο να ισοφαριστεί στο επόμενο λεπτό, αλλά γρήγορα σοβαρεύτηκε και βρήκε άλλα τρία τέρματα. Τα δύο με τον Παπαδημητρίου στο 79’ και το 94’, ενώ ενδιάμεσα στο 78’ ο Τσελεπής είχε πετύχει το 1-3 και είχε «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του.

Η διάταξη των δύο ομάδων

Ο Γιάννης Φασουράκης προτίμησε να παίξει μπροστά από τον Γράντα με τριάδα στην άμυνα τους Γιαμαλή, Χάνο και Ράπτη, ενώ φουλ μπακ ήταν οι Νιαώτης (δεξιά) και Αγγελής (αριστερά). Οι δύο αμυντικοί μέσοι ήταν οι Καλαμάτας και Καλλιακούδας, ο Αραμπατζής είχε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν οι Αντωνίου και Βαλωτής στο 3-5-2. Από το 25’ και μετά ο Χάνος ανέβηκε στα χαφ και ο Σαρακηνός αγωνίστηκε με τετράδα στα μετοπισθεν, ενώ Αραμπατζής και Αντωνίου ήταν πλέον περισσότερο στις πτέρυγες.

Για την Αγία Αννα γκολκίπερ ήταν ο Φλίγκος, με τους Χατζητρακόσια και Καλαμίδα να παίζουν στα άκρα της άμυνας, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ οι Βέργος, Χολέβας ήταν οι δύο στόπερ. Τσιουρέλης, Πετράκος είχαν κυρίως ανασταλτικό ρόλο στη μεσαία γραμμή, ενώ πίσω από τον κλασικό φορ έπαιζαν οι Σέττος στα δεξιά, Τσελεπής στ’ αριστερά και Τζοβάρας στον άξονα σ’ ένα 4-2-3-1.

Οι φάσεις του πρώτου μέρους

Στο 10’ η κεφαλιά του Τζοβάρα κόντραρε και πήγε κόρνερ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι, ενώ μετά την εκτέλεσή του και μετά από αναμπουμπούλα ο Σέττος έπιασε το αριστερό σουτ, που έφυγε εκτός εστίας.

Στο 13’ ο Τσελεπής από θέση αριστερά της περιοχής ανάγκασε τον Γράντα σε δύσκολη επέμβαση στη δεξιά του γωνία και ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και σούταρε άουτ.

Στο 22’ η απόφαση του Καλορογιάννη προκάλεσε απορίες και έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Γράντας, που είχε βγει στο ύψος του πέναλτι, κλότσησε και ανέτρεψε τον Σέττο, που ήταν με πλάτη προς την εστία. Βέβαια, είχε γίνει δευτερόλεπτα πριν επιθετικό φάουλ του Σέττου, που παραδέχθηκαν οι άνθρωποι της Αγίας Αννας, αλλά ο Καλορογιάννης δεν υπέδειξε τίποτα και μόνο μετά τη μονομαχία Γράντα-Σέττου σφύριξε, παίρνοντας μία τελείως λανθασμένη απόφαση, αφού δεν καταλόγισε το οφθαλμοφανές πέναλτι.

Είκοσι λεπτά αργότερα, στο 42’, η Αγία Αννα έχασε την πρώτη της πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Βέργο να σεντράρει από τα αριστερά της περιοχής και τον Κορέτα να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ στην πρώτη

φάση στο β’ μέρος

Πριν καν συμπληρωθεί λεπτό στην επανάληψη, η Αγία Αννα πέτυχε το γκολ που δικαιούνταν από το πρώτο μέρος, με τον Σέττο να σεντράρει από τα δεξιά και τον Τζοβάρα με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γράντα για το 0-1 στο 46’.

Γρήγορο 0-2, αλλά

παραλίγο ανατροπή

Στο 59’ δόθηκε η μεγάλη ευκαιρία στους φιλοξενούμενους και για δεύτερο γκολ και την αξιοποίησαν. Ο Τσελεπής έκανε την αλλαγή παιχνιδιού από τα αριστερά για τον αφύλακτο στα δεξιά της περιοχής του Σαρακηνού, Κορέτα, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Γράντα και τη στιγμή που πήγε να σουτάρει τον ανέτρεψε από πίσω ο Ράπτης. Το καθαρό πέναλτι έδωσε ο Καλορογιάννης και ανέλαβε να το εκτελέσει ο Τζοβάρας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι, τη στιγμή που ο Γράντας είχε πέσει στ’ αριστερά κι έτσι έγινε το 0-2 στο 60’.

Στο 63’ ο Καλλιακούδας βρέθηκε σε θέση βολής και προσπάθησε να περάσει και τον Φλίγκο, που έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε, όμως ο τερματοφύλακας της Αγίας Αννας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο 69’ στο σουτ του Κώστα Δημόπουλου, που κόντραρε ελαφρώς και κατέληξε στα δίχτυα του (1-2). Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό ο Σαρακηνός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με το σουτ του Βαλωτή εντός περιοχής να αποκρούεται δύσκολα με τα πόδια από τον Φλίγκο.

Άκουσε το «καμπανάκι»

Κάπου εκεί η Αγία Αννα σοβαρεύτηκε και με τις αλλαγές που έκανε με Παπαδήμο και Κόκκα βελτιώθηκε αμυντικά και βρήκε άλλα τρία γκολ με την άμυνα του Σαρακηνού να είναι σε αρκετές περιπτώσεις ανοιχτή.

Αρχικά στο 78’ ο Τσελεπής από το ύψος της περιοχής με καλοζυγισμένο σουτ ψηλά στην αριστερή γωνία ξεκαθάρισε τον τελικό νικητή (1-3), ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πετράκος σέντραρε χαμηλά από αριστερά και ο Παπαδημητρίου με κοντινό πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, γράφοντας το 1-4.

Ο Τσελεπής στο 92’ μπορούσε να κάνει το 1-5, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από την εστία, αλλά το πέμπτο γκολ ήρθε στο 94’ με εύστοχο σουτ του Παπαδημητρίου στην αριστερή γωνία του Παπαδημητρίου, ο οποίος πρόλαβε μνα σκοράρει δις, αν και μπήκε στο ματς στο 57’.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Νιαώτης (83’ Μίλτος), Αγγελής, Γιαμαλής, Ράπτης (67’ Θεοχάρης), Χάνος, Καλλιακούδας (67’ Μαυρίδης), Καλαμάτας (52’ Κ. Δημόπουλος), Αραμπατζής, Αντωνίου (83’ Ν. Δημόπουλος), Βαλωτής

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φλίγκος, Χατζητρακόσιας, Καλαμίδας (71’ Παπαδήμος), Βέργος, Χολέβας, Τσιουρέλης (71’ Κόκκας), Πετράκος (81’ Τσέλιος), Σέττος (57’ Παπαδημητρίου), Τσελεπής, Τζοβάρας (81’ Ματθαίου), Κορέτα.