Εκλεψε τη νίκη ο Αίαντας

εκλεψε-τη-νίκη-ο-αίαντας-99168
Ατυχη στάθηκε στο τέλος η Μεταμόρφωση η οποία χθες στο Βάκης Παρασκευόπουλος ηττήθηκε με 98-100 από τον Αίαντα Ευόσμου στην αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής Μπάσκετ.
Η ομάδα του Αντώνη Μυριτζή, αν και προηγούνταν με 98-97 έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο φετινό ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας μόνο το χειροκρότημα όσων βρέθηκαν στο κλειστό.
Η αρχή δεν ήταν η ιδανική με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-9 στο 3’ και τους γηπεδούχους απεναντίας να είναι άστοχοι. Η διαφορά έπεσε ακόμη και στον πόντο όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Αίαντα να προηγείται με 23-30.
Ο Αίαντας συνέχισε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ηλιάδη να μοιάζει ασταμάτητος και η διαφορά να φτάνει σε 23-35 στο 11’ και 31-44 στο 16’ με τον πρώην παίκτη του Άρη να βομβαρδίζει τη βολιώτικη άμυνα με ακόμη ένα τρίποντο.
Με την είσοδο του Καραγεώργου στη συνέχεια η Μεταμόρφωση κατάφερε να περιορίσει τον Ηλιάδη και να μαζέψει τη διαφορά με δύο τρίποντα του νεοεισελθόντα με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-52.
Οι κιτρινόμαυροι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στην επανάληψη και ισοφάρισαν αρχικά στο 26’ μετά από καλάθια των Ζαρογιάννη, Παρασκευά και Γεωργίου σε 58-58. Μάλιστα πήραν και προβάδισμα με τρίποντο του Καραβασάνη που έκανε το 63-61 και νέο τρίποντο του Γεωργίου έκανε το 66-61.
Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 74-74 με τον Ηλιάδη να ευστοχεί σε τρίποντο από το κέντρο το οποίο αρχικά βρήκε και στο ταμπλό.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τους Γεωργίου και Ζαρογιάννη να έχουν πετύχει από 20 πόντους στο 35’ όταν και η Μεταμόρφωση προηγούνταν με 83-82.
Στο 37’ ο Αίαντας κατάφερε να πάρει κεφάλι με τέσσερις πόντους όταν ο Τεπετίδης σημείωσε πέντε με την άμυνα των κιτρινόμαυρων να μην μπορεί να αντιδράσει.
Με 1.13 να υπολείπονται από το τέλος ο Τεπετίδης έγραψε το 89-95. Όμως η Μεταμόρφωση μείωσε αρχικά σε 91-95 με καλάθι του Παρασκευά μείωσαν και σε 93-95 με δύο βολές του Νάνη.
Νέο καλάθι του Ηλιάδη ανέβασε τη διαφορά σε 93-97 για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Νάνης και ενώ έμεναν 10 δευτερόλεπτα κάνοντας το 96-97.
Ο Αίαντας πήγε στις βολές με τον Μακρίδη αλλά ήταν άστοχος και στις δύο όχι όμως και ο Νάνης στη συνέχεια που έκανε το 98-97 από την γραμμή των βολών και ενώ απέμεναν ακόμη 6,4 δευτερόλεπτα.
Τελικά ο Άιαντας κατάφερε να πάρει την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και να παραμείνει αήττητος με τον Τεπετίδη να σημειώνει γκολ-φάουλ 1,7 πριν από το τέλος ενώ τρίποντο απελπισίας από τον Γεωργίου δεν βρήκε ούτε καν τη στεφάνη.
Μεταμόρφωση Βόλου – Αίας Ευόσμου 98-100
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τσιαπλής.
Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-52, 74-74, 98-100.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριτζής): Καραγεώργος 6 (2), Τάσσος 3, Ζαρογιάννης 20, Τσώλης 8, Γεωργίου 20 (2), Νάννης 18 (2), Καραβασάνης 11 (2), Παρασκευάς 12.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Δρακουλίδης): Βάσκος, Τεπετίδης 22 (3), Ηλιάδης 28 (5), Άγγος, Γκούμας, Μαυρίδης 21, Γυμνόπουλος 9 (12 ασίστ), Παπαβασιλείου 3 (1), Τασιούδης 2, Ντάλλης 9, Καρνάβας 4, Σταύρου 2.