Ευρωλίγκα: «Επεσε» στην Πόλη ο Παναθηναϊκός

ευρωλίγκα-επεσε-στην-πόλη-ο-παναθην-115706

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κατόρθωσε να ακολουθήσει τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην Κωνσταντινούπολη από την τουρκική ομάδα με 73-64, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα (1ος όμιλος).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση και αδιάψευστος μάρτυρας είναι η στατιστική: οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη υπέπεσαν σε 23 λάθη, στοιχείο που μαρτυρά επιθετική απορρύθμιση, ενώ σε κάποιο σημείο του αγώνα βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διαφορά 19 πόντων.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι «πλήρωσαν» το «μπλακ άουτ» στη δεύτερη περίοδο. Με ένα σερί 19-6 οι Τούρκοι μετέτρεψαν το 23-21 σε 42-27, χάρις στην ευστοχία των Μπογκντάνοβιτς και Καραμάν έξω από τη γραμμή του τρίποντου.

«Ίδια γεύση» και στην τρίτη περίοδο, όταν με τον Μπατίστ να σημειώνει γρήγορα τους πρώτους έξι πόντους του στον αγώνα το σκορ έγινε 46-29, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 58-41, με προσπάθεια του Μπο ΜακΚάλεμπ.

Το παιχνίδι δεν είχε πλέον γυρισμό, οπότε ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και έφτασε στο -12 (60-48, 5:31 πριν τη λήξη), αλλά τα τρίποντα των Μπρέμερ και Μπογκντάνοβιτς την ξανάστειλαν γρήγορα στο +16 (66-50).

Τελικά οι «πράσινοι» κατόρθωσαν να δώσουν αξιοπρεπή έκταση στην ήττα τους, όταν λίγο πριν την εκπνοή ο Ούκιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.