ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ: Νίκησε το Αιγάλεω

μεταμορφωση-νίκησε-το-αιγάλεω-121811
Μεγάλη νίκη με 84-83 πήρε η ομάδα της Μεταμόρφωσης χθες στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος επικρατώντας με 84-83 του Αιγάλεω στην τρίτη αγωνιστική της Β’ Εθνικής Μπάσκετ. Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τους Βολιώτες στη πρώτη παρουσία τους στην έδρα τους.
Οι Βολιώτες που έκαναν το ρεπό τους τη πρώτη αγωνιστική, προέρχονταν από ήττα στη συνέχεια κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας όμως χθες κατάφεραν να πάρουν μετά από ένα μεγάλο παιχνίδι το ροζ φύλλο αγώνα.
Από τους παίκτες του Αντώνη Μυριντζή ξεχώρισε ο Καραβασάνης σημειώνοντας 17 πόντους με 5 τρίποντα για να τον ακολουθήσουν σε πόντους οι Ζαρογιάννης (15), Νάνης (13) και Καραγιώργος (12).
Η βολιώτικη ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 22-27 παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 11 πόντους στο 3’ (13-2). Ωστόσο ανέκτησε τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με ηγέτες του Καραβασάνη και Ζαρογιάννη για να πάρει κεφάλι στο σκορ με 49-43.
Στο δεύτερο ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 62-59 υπέρ των Βολιωτών σε έναν αγώνα που αποδείχθηκε θρίλερ μέχρι τέλους. Συγκεκριμένα 42 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Καραβασάνης, σημειώνοντας ακόμη ένα τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στην ομάδα του με 84-81, ενώ το μόνο που μπόρεσε να κάνει το Αιγάλεω ήταν να μειώσει με τον Καράβολα ο οποίος ευστόχησε σε δύο βολές, πριν ο Μίχαλος αστοχήσει σε τρίποντο στην εκπνοή.
Μεταμόρφωση Βόλου – Αιγάλεω 84-83
Διαιτητές: Θωμόπουλος – Παπαδόπουλος Θ..
Τα δεκάλεπτα: 22-27, 49-43, 62-59, 84-83.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ (Μυριντζής): Καραγεώργος 12 (3), Γιδιώτης, Καραρήγας 2, Θεοφυλάκος 5 (1), Νάνης 13, Γεωργίου 10 (2), Γεωργαντάς, Ζαρογιάννης 15, Τάσσος 4, Καφάσης, Καραβασάνης 17 (5), Παρασκευάς 6.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Κατσούνης): Σκουζής 21 (6), Φωτητζόγλου, Καράβολας 20 (2), Γρύλλης 2, Σπίγκος 2, Μουμπάρακ, Μίχαλος 18, Καστανιώτης, Διαμαντόπουλος 4, Μέλνικς 14, Πλουμής 2.